Na deptaku w samym sercu Oliwy rozłożyło stragany ponad 50 wystawców, którzy prezentowali swe towary od rana aż do późnych godzin popołudniowych. Na stoiskach królowały książki, ceramika, ręcznie robiona biżuteria, kawa i słodycze m.in. z rodzimej fabryki Bałtyk oraz inne pyszności z okolicznych restauracji i kawiarni.
Wiele osób szukało też okazyjnych zakupów na aż dwóch pchlich targach: jeden z nich oferował atrakcje dla dzieci, drugi - dla dorosłych. Było też coś extra dla wielbicieli roślin - Zielona Wymianka, czyli akcja wymiany - zostawiasz swoją roślinę, bo “za bardzo się rozrosła” lub wyjeżdżasz z miasta, możesz też wziąć "na wymianę" inną.
Co roku mocną stroną oliwskiego święta są artystyczne aktywności i nie inaczej było podczas edycji Viva Oliva 2024, już 13 z kolei. Organizatorzy z Fundacji Wspólnota Gdańska przygotowali program składający się z ponad 10 godzin występów, pokazów i koncertów. Na scenie wzniesionej na Placu Inwalidów Wojennych wystąpił m.in. Chór Olivii Centre, zabrzmiały operowe i musicalowe hity, a o godz. 20 do tańca podrywały słuchaczy bałkańskie rytmy zespołu Urwani z Wesela.
Kto nie polował na okazje na stoiskach i pchlich targach mógł wybrać się na… spacery po dzielnicy. Jako pierwsza na wycieczkę literacko-przyrodniczą do Parku Oliwskiego zabrała czytelników pisarka Salcia Hałas i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Autorka opowiadała podczas wędrówki o najnowszej swej książce pt. „Bliżej” - pięknie ilustrowanej, pełnej niezwykłych historii z życia roślin i zwierząt - a na koniec podpisywała jej premierowe egzemplarze. W południe wyruszał kolejny spacer - heraldyczny. Przygotowała go Fundację Wspólnota Gdańska z okazji 100. rocznicy nadania Oliwie herbu, a trasą od Oliwskiego Ratusza Kultury przez ul. Obrońców Westerplatte aż do muralu na pętli prowadziły zainteresowanych przewodniczki: Małgorzata Madeńska, Grażyna Niemyjska, Ewa Oslislok i Katarzyna Tarnowska.
O tej samej porze rozpoczęto też dzielnicową grę herbową, polegającą na odkrywaniu atrakcji w przestrzeni dzielnicy. Wiedzieliście że herbem gminy Oliwa jest drzewo oliwne z tarczą, a na niej dwa krzyże i korona? Dzielnica otrzymała go w 1924 roku.