766 kandydatów na radnych gdańskich dzielnic
Dzielnicowi radni interweniują w konkretnych sprawach w urzędach, np. w sprawie pilnego, zdaniem mieszkańców, remontu ulicy. Analizują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i konsultują je z mieszkańcami, organizują festyny i inne wydarzenia integracyjne, i nie tylko. 13 października gdańszczanie decydować będą o tym, kto ma być “ich lokalnym głosem” w ważnych dla nich kwestiach.
Podczas briefingu w poniedziałek, 7 października, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreślała, że są dzielnice, w których wybór wśród kandydatów jest naprawdę spory.
- Kandydatów na radnych zgłosiło się 766 osób. Co cieszy, najwięcej kandydatów zarejestrowało się w rozwijających się wciąż dzielnicach, m.in. na Ujeścisku - Łostowicach oraz w Matarni, ale na trzecim miejscu jest dzielnica Śródmieście, gdzie jest wręcz “wysyp” kandydatów do rady dzielnicy - zwróciła uwagę prezydent Dulkiewicz.
ZOBACZ ZAPIS BRIEFINGU
Im więcej głosujących, tym więcej pieniędzy dla dzielnicy
W wyborach do rad dzielnic bardzo ważna jest frekwencja wśród głosujących. Na tej podstawie, a także liczby zameldowanych mieszkańców w dzielnicy, wyliczana jest bowiem kwota rocznego budżetu dla danej dzielnicy.
Zgodnie z lokalnym prawem, jeżeli w wyborach weźmie udział mniej niż 14 proc. uprawnionych mieszkańców to Rada będzie miała do wykorzystania na rzecz dzielnicy 12 złotych na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniesie od 14 do 16 proc. - wówczas będzie to 15 zł "na głowę". Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy uczestniczyć będzie ponad 16 proc. mieszkańców, Rada Dzielnicy będzie miała do dyspozycji 18 zł na każdego mieszkańca.
Pieniądze z budżetów rad dzielnic mogą być wydawane m.in. na działania integracyjne, w tym organizację festynów i wycieczek dla mieszkańców, ale też na tzw. twarde inwestycje, w tym nowe ławki, urządzenia na placu zabaw lub atrakcyjne zagospodarowanie lokalnego zielonego terenu.
- Przykładowo, jeżeli frekwencja w wyborach do rady dzielnicy Chełm wyniesie do 14 procent, to na konto rady tej dzielnicy wpłynie 358 tys. złotych. Jeżeli frekwencja wyniesie powyżej 16 procent, to ta kwota wzrośnie do ponad pół miliona, dokładnie 536 tys. złotych. To są bardzo konkretne pieniądze, które w ciągu roku można wydać na różne, mniejsze i większe, inwestycje, zadania ważne dla danej dzielnicy. Dlatego zachęcam wszystkich serdecznie do udziału w tych wyborach - podkreślała prezydent Dulkiewicz.
Wybory do rad dzielnic 2024. Na czym skupić się w najbliższych latach?
Będzie mniej lokali wyborczych
Podobnie, jak w przypadku innych wyborów, także w tych lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7.00-21.00. Co jednak bardzo istotne, będzie ich o wiele mniej, bo 115 (w wyborach samorządowych czy parlamentarnych było ponad 200).
Warto więc sprawdzić wcześniej, do którego lokalu przypisana jest ulica, przy której mieszkacie. Można to zrobić za pomocą serwisu geogdansk.pl lub w Biuletynie Informacji Publicznej.
Zadbaj o to, by być w spisie wyborców
W wyborach do rad dzielnic można głosować jedynie w miejscu, w którym jest się zameldowanym lub znajduje się w spisie wyborców miasta Gdańska. Głos mogą oddać mieszkańcy danej dzielnicy Gdańska, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat oraz stale zamieszkują na terenie konkretnej dzielnicy. Nie ma możliwości, jak jest to np. przy wyborach prezydenta RP, by dopisać się do spisu wyborców tylko na to jedno głosowanie.
W wyborach do rad dzielnic nie można także:
- wziąć zaświadczenia o prawie do głosowania,
- zagłosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie.
Wybory do rad dzielnic 2024. Radni o sukcesach zakończonej kadencji
Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, zaapelowała, by wszyscy ci, którzy chcą wziąć udział w niedzielnym głosowaniu, zadbali o to, by być ujętym w spisie wyborców miasta Gdańska. Co istotne, jeśli jest się zameldowanym na pobyt stały w Gdańsku, albo dopisało się do stałego rejestru, figuruje się już w takim spisie wyborców.
- Zachęcam wszystkich, by poszli na wybory i zdecydowali, kto będzie decydował o budżetach rad dzielnic, ale także o tym, jaki będzie głos mieszkańców dzielnicy przez kolejne lata. Rady dzielnic m.in. opiniują ważne dokumenty, w tym projekty uchwał czy plany miejscowe - zaznaczała przewodnicząca Agnieszka Owczarczak.
Jeżeli mieszkasz w Gdańsku, zamelduj się na pobyt stały
- Do 11 października, do godz. 15.00, jest jeszcze czas, by zameldować się i zostać ujętym w spisie wyborców najbliższych wyborów - zauważył Karol Ważny, radny Gdańska. - Meldunek ma duże znaczenie także przy kształtowaniu budżetu rady dzielnicy. Zależy on bowiem nie tylko od frekwencji, ale także od liczby mieszkańców zameldowanych w danym miejscu. Meldunek oznacza również możliwość korzystania z różnego rodzaju udogodnień w mieście. To nie wszystko: im więcej zameldowanych mieszkańców w danej dzielnicy, tym też - zbiorowo - łatwiej zabiegać np. o zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów czy o nowe inwestycje miejskie - zachęcał.
Zamelduj się lub dopisz, by móc wziąć udział w niedzielnym głosowaniu:
- Jeżeli mieszkasz w Gdańsku - zamelduj się na pobyt stały, TUTAJ znajdziesz niezbędne druki. Można to zrobić do piątku,11 października, w godzinach pracy urzędu, do godz. 15.
- Jeżeli mieszkasz w Gdańsku, ale nie możesz się zameldować - złóż wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, TUTAJ znajdziesz niezbędne druki. Można to zrobić do piątku, 11 października, ale należy pamiętać, że urząd ma 5 dni na wydanie decyzji. Lepiej załatwić te formalności do 8 października.
- By obywatel Unii Europejskiej, mieszkający w Gdańsku, mógł zagłosować - musi być wpisany na swój wniosek do Centralnego Rejestru Wyborców. Nie ma znaczenia, czy jest zameldowany w naszym mieście - obywatel UE, który jest zameldowany, ale nie wpisał się do rejestru wyborców, nie zagłosuje. Należy dopełnić formalności do piątku, 11 października.
Sprawdź, gdzie załatwić formalności
- Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 1, ul. Partyzantów 74, stanowiska nr 1, 2, 3, 4
- Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12, stanowiska nr 12, 13, 14, 15, 16
- Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4, ul. Wilanowska 2, stanowiska nr 5, 6, 7
- Elektroniczna skrzynka podawcza: ePUAP: /UMGDA/SkrytkaESP
- Przed nami niezwykle ważne wybory, wybory do zarządów naszych lokalnych społeczności. Jeżeli jesteście mieszkańcami Gdańska, ale nie jesteście zameldowani to do wtorku, 8 października, możecie dopisać się do stałego rejestru wyborców. Można to zrobić na dwa sposoby: albo w urzędzie Miejskim w Gdańsku albo przez stronę gov.pl - mówił w poniedziałek Marcin Makowski, radny Gdańska. - Część radnych Miasta Gdańska, w obecnej kadencji, wywodzi się z rad dzielnic. Wiemy, jak wygląda ta praca, ta bliskość z każdym mieszkańcem. Radni dzielnicowi są zawsze najbliżej mieszkańców, dlatego warto iść na wybory - dodał.
- Rady dzielnic to najbliższy mieszkańcom szczebel samorządu terytorialnego. Najbliższy, a zarazem najistotniejszy, bo jest tworzony przez mieszkańców, przez sąsiadów. Gorąco zachęcam żebyśmy w niedzielę licznie stawili się w lokalach wyborczych i oddali głos na swoich sąsiadów, na swoich znajomych, na kandydatów, którzy chcą działać, chcą zmieniać wasze najbliższe otoczenie - zaapelował z kolei Marcin Mickun, radny Gdańska. - 13 października widzimy się w lokalach wyborczych, i głosujemy!
Wybory do rad dzielnic 2024. Wyzwania w nowej kadencji
Problem z samodzielnym dotarciem do lokalu wyborczego?
Jeżeli wyborca jest osobą niepełnosprawną lub w podeszłym wieku, i problemem dla niego będzie samodzielne dotarcie na wybory, może skorzystać z transportu, które zapewni Miasto. Należy taki transport zamówić telefonicznie, pod numerem 58 52 44 500 lub mailowo na adres: kontakt@gdansk.gda.pl. Można to zrobić o dowolnej godzinie, przez całą dobę, w dniach 7-13 października.
Wybory w dwóch dzielnicach w innym terminie
Gdańsk podzielony jest na 35 dzielnic. W dwóch z nich, na Stogach i Przymorzu Wielkim, wybory nie odbędą się 13 października - ze względu na zbyt małą liczbę zarejestrowanych kandydatów na radnych. Zgodnie z przepisami, w ciągu 90 dni od przeprowadzenia październikowych wyborów, ogłoszony zostanie nowy termin wyborów do rad tych dwóch dzielnic.