Już w niedzielę wybieramy radnych dzielnic. Tylko spisy wyborców, nie zaświadczenia

Wybory do rad dzielnic 13 października. Część kandydatów na radnych rozpoczęła kampanię wyborczą “na ulicy”, inni zachęcają w mediach społecznościowych do udziału w wyborach i głosowania na nich. Przypominamy, jakich formalności trzeba dopełnić, by wziąć udział w tych wyborach.
06.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu przezroczysta urna wyborcza, widać męska rękę wkładająca do urny kartę wyborczą, widać też spodnie dżinsowe i jasną koszulę osoby wkładającej kartę do urny
Jeśli nie jesteś zameldowany w Gdańsku lub w dzielnicy, w której będziesz chciał wybrać radnych, dopełnij formalności!
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

W niedzielę, 13 października, gdańszczanie wybierać będą radnych w 33 dzielnicach - głosować będzie można na 766 zarejestrowanych kandydatów. Wybory nie odbędą się w tym terminie w dwóch dzielnicach - na Stogach i Przymorzu Wielkim, gdzie zabrakło chętnych do kandydowania. 

Głosujesz tam, gdzie jesteś zameldowany

W wyborach do rad dzielnic wyborcy mogą głosować jedynie w miejscu, w którym są zameldowani lub jeśli znajdują się w spisie wyborców miasta Gdańska.

Nie ma możliwości, jak jest to np. przy wyborach prezydenta RP, by dopisać się do spisu wyborców tylko na to jedno głosowanie. Tego dnia można wybierać radnych tylko w tej dzielnicy, w której jesteśmy zameldowani lub jeśli widniejemy we wspomnianym spisie.

Zatem osoba zameldowana, przykładowo, w Brętowie, nie może wybierać radnych na Kokoszkach czy na Przymorzu, a jedynie w Brętowie. 

W wyborach do rad dzielnic nie można także:

  • wziąć zaświadczenia o prawie do głosowania,
  • zagłosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie.

Zamelduj się lub dopisz, by móc wziąć udział w wyborach

Co zatem zrobić, by wziąć udział w głosowaniu?

  • By obywatel Unii Europejskiej, mieszkający w Gdańsku, mógł zagłosować - musi być wpisany na swój wniosek do Centralnego Rejestru Wyborców. Nie ma znaczenia, czy jest zameldowany w naszym mieście - obywatel UE, który jest zameldowany, ale nie wpisał się do rejestru wyborców, nie zagłosuje. Należy dopełnić formalności do piątku, 11 października.
  • Jeżeli mieszkasz w Gdańsku - zamelduj się na pobyt stały, TUTAJ znajdziesz niezbędne druki. Można to zrobić do piątku,11 października, w godzinach pracy urzędu, a więc do godz. 15.
  • Jeżeli mieszkasz w Gdańsku, ale nie możesz się zameldować - złóż wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, TUTAJ znajdziesz niezbędne druki. Można to zrobić do piątku, 11 października, ale należy pamiętać, że urząd ma 5 dni na wydanie decyzji. Bezpieczniej załatwić te formalności do 8 października.

Gdzie załatwić te formalności?

Oczywiście, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku:

  • Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 1, ul. Partyzantów 74, stanowiska nr 1, 2, 3, 4
  • Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12, stanowiska nr 12, 13, 14, 15, 16
  • Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4, ul. Wilanowska 2, stanowiska nr 5, 6, 7
  • Elektroniczna skrzynka podawcza: ePUAP: /UMGDA/SkrytkaESP

Sprawdź, gdzie masz komisję wyborczą

Za nami rok obfitujący w wybory. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wybieraliśmy parlamentarzystów, samorządowców i naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. We wszystkich tych wyborach funkcjonowało w Gdańsku około 200 komisji wyborczych, a więc za każdym razem mieszkańcy podchodzili do urn wyborczych w tych samych lokalizacjach. Na wybory do gdańskich rad dzielnic przygotowanych będzie mniej lokali wyborczych. Warto więc wcześniej sprawdzić, gdzie w niedzielę, 13 października, należy udać się, by móc oddać głos. Można to zrobić za pomocą serwisu geogdansk.pl lub w Biuletynie Informacji Publicznej. Upewnijcie się, do której komisji przypisana jest ulica, przy której mieszkacie.

Problem z samodzielnym dotarciem do lokalu wyborczego?

Jeżeli wyborca jest osobą niepełnosprawną lub w podeszłym wieku, i problemem dla niego/dla niej jest samodzielne dotarcie na wybory, może skorzystać z transportu, które zapewni Miasto. Należy taki transport zamówić telefonicznie, pod numerem 58 52 44 500 lub mailowo na adres: kontakt@gdansk.gda.pl. Można to zrobić o dowolnej godzinie, przez całą dobę, w dniach 7-13 października. Zachęcamy, by przekazać tę informację niepełnosprawnym sąsiadom lub krewnym. 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna