• Start
  • Wiadomości
  • 13 osób chce być prezydentem Polski. Czy to rekordowa liczba kandydatów?

13 osób chce być prezydentem Polski. Czy to rekordowa liczba kandydatów?

18 maja odbędą się wybory prezydenta Polski. Jest już pełna i ostateczna lista kandydatów na najwyższy urząd w państwie. W szranki wyborcze stanie aż 13 osób, w tym dwie kobiety. Choć liczba kandydatów na prezydenta RP wydaje się duża, to tyle samo chciało być głową państwa dokładnie 30 lat temu, w 1995 r. Tamte wybory wygrał kandydat postkomunistów Aleksander Kwaśniewski pokonując w drugiej turze urzędującego prezydenta, legendę "Solidarności" Lecha Wałęsę.
14.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać osobę wrzucającą kartę do głosowania do przezroczystej urny wyborczej. Osoba ma na sobie czerwoną kurtkę, a scena odbywa się najprawdopodobniej w lokalu wyborczym — w tle widać stoły i krzesła. Całość sugeruje udział w procesie wyborczym, takim jak wybory parlamentarne, prezydenckie lub referendum.
Komisje wyborcze w dniu 18 maja będą czynne w godzinach od 7.00 do 21.00
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Po raz który zagłosujemy w maju?

Będą to ósme powszechne wybory prezydenckie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Najmniej jak do tej pory - sześciu kandydatów na najwyższy urząd w państwie - było w 1990 r.   

Tylko raz wybory prezydenckie rozstrzygnęły się w I turze. Tej niezwykłej sztuki dokonał w 2000 r. Aleksander Kwaśniewski, który starając się o reelekcję zdobył 53,9 proc. głosów. Ten rekomendowany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej polityk jest też jedynym, oprócz Andrzeja Dudy (Prawo i Sprawiedliwości), który urząd prezydenta RP sprawował przez dwie 5-letnie kadencje. 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Lista kandydatów została zamknięta

Przypomnijmy, że ostateczny termin zgłaszania do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, minął 4 kwietnia, o godz. 16.00. Każdy, kto chciał pretendować o najwyższy urząd w państwie, musiał złożyć w PKW co najmniej 100 tysięcy podpisów obywateli pod swoją kandydaturą. 
 
W tym terminie zgłosił się 17 kandydatów. Ostatecznie, po weryfikacji złożonych podpisów PKW odmówiła rejestracji czterem osobom: Dawidowi Jackiewiczowi, Wiesławowi Lewickiemu, Romualdowi Starosielcowi i Pawłowi Tanajno.   
PKW zarejestrowała 13 kandydatów. Jest to ostateczna lista. Są to: (w kolejności alfabetycznej): 
 
  • Artur Bartoszewicz - lat 51, nauczyciel akademicki, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Magdalena Biejat - lat 43, wicemarszałek Senatu, Nowa Lewica
  • Grzegorz Braun - lat 58, poseł do Parlamentu Europejskiego, Konfederacja Korony Polskiej
  • Szymon Hołownia - lat 48, marszałek Sejmu, Polska 2050 Szymona Hołowni
  • Marek Jakubiak - lat 65, przedsiębiorca i poseł, Federacja dla Rzeczypospolitej   
  • Maciej Maciak, lat 54, dziennikarz, portal Włocławek, Ruch Dobrobytu i Pokoju
  • Sławomir Mentzen - lat 38, doradca podatkowy, Konfederacja Wolność i Niepodległość
  • Karol Nawrocki - lat 42, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat obywatelski z poparciem Prawa i Sprawiedliwości
  • Joanna Senyszyn - lat 76, dziennikarz Tygodnika "Fakty po Mitach"
  • Krzysztof Stanowski, lat 42, dziennikarz, Kanał Zero, bezpartyjny
  • Rafał Trzaskowski - lat 53, prezydent Warszawy, Platforma Obywatelska RP
  • Marek Woch - lat 46, Kancelaria Rzecznika Przedsiębiorców Prosta SA, Bezpartyjni Samorządowcy - Łączy nas Polska
  • Adrian Zandberg - lat 45, poseł, Partia Razem

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się po dwóch tygodniach gdy 18 maja żaden z kandydatów nie otrzyma bezwzględnej większości. Ostateczne głosowanie odbędzie się 1 czerwca - na kartach do głosowania figurować będą nazwiska dwóch osób, które uzyskały najlepszy wynik w I turze. 

Głosujmy, nie śpijmy

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi przypominamy co zrobić, aby wziąć udział w głosowaniu. 

Każdy, kto jest zameldowany na pobyt stały w danej gminie, automatycznie w tej gminie jest wpisany do rejestru wyborców. Kto nie ma pewności, czy znajduje się w spisie wyborców, może to sprawdzić online, za pośrednictwem profilu zaufanego na portalu gov.pl.

Sprawdzenie, czy wyborca figuruje w spisie wyborców będzie też możliwe do 13 maja w Zespołach Obsługi Mieszkańców nr 1, 3 lub 4, w godzinach pracy placówek. 

Jak zmienić miejsce głosowania?

Jeśli z jakiegoś powodu zameldowanie nie jest możliwe, to rozwiązaniem, które pozwala głosować poza miejscem zameldowania jest dopisanie się do spisu wyborców - w języku urzędowym jest to zmiana miejsca głosowania.
 
Dopisanie się do spisu wyborców to dobre rozwiązanie dla osób, które studiują, pracują i mieszkają w naszym mieście, ale pozostają zameldowane w rodzinnych stronach. I żeby na dzień wyborów nie musiały wracać do miejscowości, z których pochodzą, mogą zmienić miejsce głosowania i dopisać się do spisu wyborców tu w Gdańsku, gdzie faktycznie mieszkają.
Na zdjęciu widzimy przezroczystą urnę wyborczą z godłem Polski – białym orłem w koronie na czerwonym tle. Urna znajduje się w lokalu wyborczym, a w tle można zauważyć ludzi uczestniczących w głosowaniu – jedna kobieta idzie w kierunku urny z kartą do głosowania, inne osoby są przy stołach, prawdopodobnie członkowie komisji wyborczej lub wyborcy. Pomieszczenie jest dobrze oświetlone, ściany są żółte, a całość wskazuje na trwające wybory w Polsce.
Prezydent RP zostanie wybrany na 5-letnią kadencję
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Dopisywanie do spisu (zmiana miejsca głosowania) było popularną procedurą w poprzednich wyborach: Sejmu i Senatu, samorządowych i Parlamentu Europejskiego.
 
UWAGA! Wszystkie formalności związane z dopisaniem się do spisu wyborców można już załatwiać od piątku, 4 kwietnia, za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej gov.pl
 
Wniosek obejmuje także II turę wyborów - wyznaczoną po dwóch tygodniach na niedzielę 1 czerwca - chyba, że wyborca po pierwszym głosowaniu ponownie zmieni miejsce głosowania (może to zrobić do 29 maja). 
 
Usługa online dopisania do spisu wyborców jest dostępna do 15 maja, do godz. 23.59. Lepiej jednak nie zwlekać z tym do ostatniej chwili.

Czytaj także: Bruksela. Gdańsk pomaga Ukrainie, Mołdawii i Gruzji w drodze do UE

Osoby, które nie chcą korzystać z internetu mogą dopisać się do spisu wyborców osobiście. W Gdańsku jest to możliwe w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców, w godzinach ich pracy:
 
  • nr 1, ul. Partyzantów 74,
  • nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
  • nr 4, ul. Wilanowska 2

Jak uzyskać zaświadczenie o głosowaniu poza Gdańskiem?

Z kolei zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów będzie potrzebne każdemu z zameldowanych mieszkańców Gdańska, który wie, że 18 maja z różnych powodów (np. praca, pobyt w sanatorium, wycieczka, wyjazd do rodziny lub znajomych itd.) będzie przebywać poza miejscem zameldowania.
 
UWAGA! W przeciwieństwie jednak do procedury dopisania się do spisu wyborców zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać wyłącznie osobiście (lub przez pełnomocnika) w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski.
Na zdjęciu widzimy stanowiska do głosowania w lokalu wyborczym w Polsce. Każde stanowisko składa się z małego stolika, krzesła oraz parawanu z godłem Polski i barwami narodowymi – biało-czerwonymi. Na parawanach znajdują się instrukcje do głosowania, a na stołach leżą długopisy, gotowe do użytku przez wyborców.
Po upadku komunizmu w 1989 r. w bezpośrednich wyborach Polacy wybierali prezydenta już siedem razy
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
W Gdańsku zaświadczenie do głosowania można otrzymać w jednym z trzech wymienionych powyżej Zespołów Obsługi Mieszkańców, do czwartku, 15 maja, do godz. 16.00.
 
Z takim zaświadczeniem, opatrzonym hologramem, będzie można głosować w dowolnym miejscu w Polsce (oczywiście, także w Gdańsku), ale także za granicą - w obu turach wyborów prezydenckich. 
 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Książę koronny Norwegii w Gdańsku