13. Festiwal Kultur „Okno na Świat”. Sztuka Białorusi, muzyka świata i Stanisław Soyka

Jazz, melodie mandinka, afrobeat, modern latino i muzyka klezmerska - muzycy z Gambii, Beninu, Finlandii, Argentyny, Bałkan, Holandii i Polski. Sześciu koncertom towarzyszyć będzie prezentacja kultury białoruskiej - wystawa malarstwa Rity Staszulonok (wernisaż 18 sierpnia), warsztaty haftu, animacje i spotkania. „Okno na Świat” organizuje Nadbałtyckie Centrum Kultury od 25 do 27 sierpnia 2023 w Centrum św. Jana. Zobacz szczegółowy PROGRAM.
16.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
soyka
W sobotę, 26 sierpnia, o godz. 18 w Centrum św. Jana - TALES Stanisław Soyka & Buba Badje Kujateh
mat. NCK

Cud nad Martwą Wisłą, czyli artyści dzieciom w Nowym Porcie. PROGRAM - 15 sierpnia

- Gorące rytmy, nostalgiczne pieśni, energia, chryzma i wyśmienici artyści: Cisco Pema, Helsinki Cotonou Ensamble, Buba Kuyateh, Amsterdam Klezmer Band, Irek Wojtczak, Yegor Zabelov i Stanisław Soyka. Taka będzie muzyczna odsłona 13. Festiwalu Kultur „Okno na Świat” - zapowiada Marta Korga z NCK. - A już w piątek, 18 sierpnia, ruszamy z białoruską odsłoną 13. Festiwalu Kultur "Okno na Świat". W majestatycznych wnętrzach Centrum św. Jana o godz. 18 odbędzie się koncert Yegora Zabelova, wybitnego akordeonisty białoruskiego, a następnie wernisaż wystawy pt. „Musical Industry” Rity Staszulonok. Będzie to wstęp do kulminacji festiwalowego programu, który potrwa od 25 do 27 sierpnia. 

Wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące odbędą się w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50).

Helsinki-Cotonou_Ensemble-EetuLinnankivi-small
Helsinki Cotonou Ensemble
fot. Eetu Linnankivi

Muzyka na Festiwalu Kultur

Tegoroczne „Okno na świat” to prawdziwy mix kultur i stylów, gdzie zachodnioafrykańskie voodoo łączy się z europejskim rockiem, bałkańsko-żydowskie pieśni brzmią obok jazzowych interpretacji polskich utworów ludowych, a autorsko interpretowana muzyka z Ameryki Południowej dotrze do nas wprost z Berlina.

Muzyczną scenę festiwalową otworzy, w piątek, 25 sierpnia, Kapela Irka Wojtczaka - łącząca folklorystyczne tropy z jazzową improwizacją. Inspiracją dla materiału, który wykonają w Centrum św. Jana były "Pieśni ludu polskiego" zebrane przez legendarnego etnografa Oskara Kolberga. Naukowiec skupił się na muzyce regionu łęczyckiego, skąd pochodzi Irek Wojtczak.

- To kolejna odsłona tej muzyki, inspirowana i oparta na motywach ludowych, w której nie stawiam na precyzję odtwórczą tradycji - tłumaczy artysta. - Zaaranżowałem muzykę, w której pokazać pragnę wachlarz możliwości jej asymilacji z muzyką improwizowaną, graną przez wspaniałych artystów polskich poszukujących wrażeń w tej właśnie materii dźwiękowej. Tomasz Dąbrowski, Max Mucha i Jan Młynarski od początku byli w tym projekcie i to właśnie z myślą o nich wybrałem i zaaranżowałem tę muzykę.

Po polskich zmaganiach z folklorem, na scenie pojawi się NAZVA - ukraiński zespół muzyczny, który osiągnął unikalne brzmienie czerpiąc w wielu różnorodnych wpływów kulturowych. Ich artystyczne podejście do muzyki sprawiło, że stali się jednym z ciekawszych zespołów.

W sobotę, 26 sierpnia, fani przekonają się, jak wygląda najnowsze twórcze oblicze Stanisława Soyki. Artysta wciąż zmienia się i zaskakuje, jednocześnie nie gubiąc charakterystycznych elementów stylu. Charyzmatyczny, z zespołem czy solo, z łatwością panuje nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów Soyka powiedział: „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam, by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę, by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni”.

Jazzman wystąpi z Bubą Kuyatehem, wirtuozem kory i kompozytorem pochodzącym z ludu Mandinka, żyjącym na obszarze Senegambii. Język tego regionu nie posiada formy pisemnej, dlatego szczególne znaczenie ma przekaz ustny. Nośnikiem tradycji i wiedzy historycznej są więc pieśni tradycyjnie wykonywane przez jali – muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu rodzimej kultury i obyczajów. Buba Kuyateh wychowywał się w znanej rodzinie jali. Jest to odpowiedzialna funkcja, przekazywana z ojca na syna. Kontynuując rodzinną tradycję, Buba od najmłodszych lat uczył się gry na korze i śpiewu, a muzyka i występy były dla niego codziennością. Choć jego twórczość i instrument wywodzą się z tradycyji afrykańskiej, artysta otwiera na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem. Efektem tej fascynacji był jego pierwszy europejski projekt Buba Kuyateh Trio, którym zaprezentował się szerszej publiczności, współpracował też z wieloma artystami.

Cisco Pema press15 © small
Cisco Pema
fot. Kiremico media

Drugim zespołem, który tego dnia wystąpi w Centrum św. Jana będzie Helsinki Cotonou Ensemble. Jakie były jego początki? W 2009 fiński gitarzysta Janne Halonen odbył podróż do Beninu, aby poznać muzykę i rytmy voodoo. Gdy spotkał tam mistrza muzyki perkusyjnej i wokalistę Noëla Saïzonou, narodził się pomysł stworzenia zespołu łączącego tradycyjną muzykę z Afryki Zachodniej (afrobeat) z jazzem. Grupa obecnie liczy osiem osób o koncertuje na całym świecie. W 2020 roku muzycy zostali nominowany do nagrody „Ethnogala” w Finlandii, w kategorii „zespół roku”.

Niedzielne koncerty rozpocznie Cisco Pema. Pochodzący z Argentyny basista i wokalista, studiował jazz w Austrii, grał w zespołach rockowych, tworzył grupy hip-hopowe i reggae, aż w końcu powrócił do tradycji muzyki południowoamerykańskiej. Pierwszą płytę wydał w 2016 roku, gdy zamieszkał w Berlinie. W Gdańsku, wraz ze swoim muzycznym trio, promować będzie najnowszy krążek, na którym znajdują się jego autorskie kompozycje. Odnajdziemy w nich mieszankę muzyki południowoamerykańskiej, jazzu i innych wpływów.

Festiwal zakończy występ świętującego w tym roku 25-lecie działalności - Amsterdam Klezmer Band, czyli mieszanka muzyki klezmerskiej z jazzem, wpływami bałkańskimi i romskimi. Muzycy zaczynali karierę grając tradycyjną muzykę żydowską na ulicach, dziś mają na koncie 19 albumów i występy na wielu scenach świata. W skład zespołu wchodzą: sekcja dęta, kontrabas, akordeon, perkusja i wokalista, którego korzenie są z Odessy.

Festiwal Kultur „Okno na świat” - wydarzenia towarzyszące 

Rita Staszulonok
Rita Staszulonok
mat. NCK

Wystawa „Musical Industry” oraz koncert

Festiwal Kultur „Okno na świat” to nie tylko spotkanie z dźwiękowymi tradycjami świata. To również przestrzeń wzajemnego poznania, wymiany myśli, inspiracji i integracji. W tym roku wybierzemy się więc w kulturalną podróż do Białorusi, aby poznać jej tradycje i  wartości.

W majestatycznych wnętrzach Centrum św. Jana, 18 sierpnia o godz. 18, odbędzie się koncert Yegora Zabelova, wybitnego akordeonisty białoruskiego. Po muzycznej uczcie, zaprosimy Was na wernisaż malarstwa, Rity Staszulonok

Wystawa pt. „Musical Industry” to seria obrazów inspirowanych poetyckim tłumaczeniem nazw dźwięków.

  • Do – Dominus (Pan)
  • Re – rerum (materia)
  • Mi – miraculum (cud)
  • Fa – familias рlanetarium (układ słoneczny)
  • Sol – solis (słońce)
  • La – lactea via (droga mleczna)
  • Si – siderae (niebiosa)

Każdej z nut odpowiada dawny instrument muzyczny (tamburyn, portatyw, cytra, lutnia, fidel, harfa) i kolor spektralny, zaczynając od czerwonego i kończąc na fioletowym. Ten koncert dźwiękowo-wizualny rozgrywa się w pięknych dekoracjach Gdańska.

Rita Staszulonok w Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych zdobyła umiejętności w technice witraży, mozaiki, fresku, sgraffito, rysunku, malarstwa olejnego i temperowego, które jest jej ulubionym medium. Od 2010 mieszka w pobliżu Gdańska i należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Była stypendystką wielu polskich instytucji, w tym ministra kultury, Miasta Gdańska i marszałka województwa pomorskiego. 

O Yegorze Zabelovie napisano w Louder Than War, że ”odnajduje mentalną drogę pomiędzy tradycyjną grą na akordeonie a post-rave'owymi, bezkompromisowymi pejzażami dźwiękowymi.” Okazuje się, że w jego wykonaniu wydobywanie ambientowych nut z akordeonu jest możliwe. Instrument staje się w jego rękach narzędziem kreowania przeżyć wręcz mistycznych. Ten unikatowy akordeonista mieszka i tworzy również obecnie w Gdańsku. W ciągu ostatnich kilku lat, skupił się na karierze solowej i jest częstym gościem międzynarodowych festiwali, grał podczas Ethno Port w Poznaniu, Ethniesy w Bydgoszczy, Solidarity of Art w Gdańsku oraz na Skrzyżowaniu Kultur w Warszawie. W 2022 roku muzyk otrzymał Stypendium Kulturalne "Gaude Polonia" Polskiego Ministra Kultury oraz Stypendium Kulturalne Miasta Gdańsk.

Kiermasz z misją - kupując książkę, wspierasz ukraińskich żołnierzy

W programie zaplanowano również kiermasz literatury ukraińskiej w ramach działań Biblioteki Ukraińskiej w Gdańsku. Wydarzenie będzie okazją do spotkania się z autorami z Ukrainy, zakupu książek w tym języku, ale też rękodzieła ukraińskiego. Dowiemy się, jakie nowości wydano w 2023 roku w ukraińskich wydawnictwach. 

Kupując towary na kiermaszu wspieramy ukraińskich żołnierzy, ponieważ część środków ze sprzedaży zostanie przekazana do zakupu aktualnych rzeczy dla Armii Ukraińskiej.

Ponadto będą przeprowadzone otwarte warsztaty recyklingowe z tworzenia ilustracji książkowej z materiałów nadanych przez "Babę z Wrzeszcza'' - inicjatywę społeczną, skierowaną na poszukiwanie ukrytych w pawlaczach „skarbów" (tkaniny, włóczki, artykuły pasmanteryjne) i przekazanie ich do szkół albo do osób twórczych dla różnorodnych warsztatów rękodzielniczych

Nowe życie włóczki, tkaniny i guzika. Jak Baba z Wrzeszcza ratuje skarby z pawlaczy i szaf

PROGRAM 13. Festiwal Kultur „Okno na świat”

KONCERTY

25.08 / piątek

  • 18:00 Kapela Irka Wojtczaka (PL)
  • 19:30 NAZVA (UA)
  • 21.00 Afterparty, Café Absinthe | ul. Korzenna 33/35 (wstęp wolny)

26.08 / sobota 

  • 18:00 TALES Stanisław Soyka & Buba Badje Kujateh (PL / GMB)
  • 19:30 Helsinki Cotonou Ensemble (FIN / BJ)
  • 21.00 Afterparty, Café Absinthe | ul. Korzenna 33/35 (wstęp wolny)

27.08 / niedziela 

  • 18:00 Cisco Pema Trio (DE / AR)
  • 19:30 Amsterdam Klezmer Band (NL)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Wystawa / Warsztaty / Pokazy / Animacje

WYSTAWA
18 sierpnia do 10 września
godz. 10:00 – 18:00
Centrum św. Jana | ul. Świętojańska 50, Gdańsk
„Musical Industry” – wystawa malarstwa Rity Staszulonok z Białorusi
Wernisaż: 18.08 (piątek), godz. 18.00
podczas wydarzenia odbędzie się koncert akordeonisty Yegora Zabelova z Białorusi 

25 sierpnia, godz. 15 do 17

  • Pokaz i nauka haftu ukraińskiego | prowadzenie: Nataliia Kovalyshyna
  • Warsztaty tradycyjnego ukraińskiego malarstwa petrykiwskiego; prowadzenie: Marta Zvarych
  • Warsztaty malowania (na lnie, lnianych materiałach);  prowadzenie: Ivanna Rubliuk

26 sierpnia, sobota
godz. 11-15
Warsztaty Visual Vernacular | obowiązują zapisy Prowadzenie: Edyta Kozub

godz. 13 - 17
Kiermasz literatury ukraińskiej w ramach działań Biblioteki Ukraińskiej w Gdańsku

godz. 15 - 17
Pokaz i nauka haftu ukraińskiego | prowadzenie: Nataliia Kovalyshyna
Warsztaty tradycyjnego ukraińskiego malarstwa petrykiwskiego | prowadzenie: Marta Zvarych
Warsztaty malowania (na lnie, lnianych materiałach) | prowadzenie: Ivanna Rubliuk

27 sierpnia, niedziela
godz. 13–14.30
Warsztaty  „Język turecki bez tajemnic” | wstęp wolny
Organizator: eturecki.pl

godz. 13-15
Warsztaty beatbox | obowiązują zapisyProwadzenie: Jan Elf Czerwiński

godz. 13 - 17
Kiermasz literatury ukraińskiej w ramach działań Biblioteki Ukraińskiej w Gdańsku

godz. 15 - 17
Koncert Zespół Muzyki Tureckiej Semavi (tradycyjne utwory tureckiej muzyki ludowej) | wstęp wolny.

Bilety i karnety znajdziesz tutaj

TV

Mniej bruku - więcej drzew!