- Wydaje się, że trzy minuty to mało, ale kiedy oglądamy nadesłane relacje okazuje się, że można w tym czasie bardzo dużo zawrzeć - przekonuje Izabela Terek-Jopkiewicz z Projektorni Gdańskiego Archipelagu Sztuki, która organizuje wydarzenie od dziesięciu lat.
Pomimo liberalnych zasad konkursu, pierwsza edycja nie była zbyt oblegana. Do Projektorni wpłynęło zaledwie 30 prac.
- Ale i tak cieszyliśmy się, że są ludzie, którzy podjęli nasze wyzwanie i kręcili filmy o swoich pasjach - wspomina Jopkiewicz. - Dzięki temu poznaliśmy wiele ciekawych historii opowiedzianych za pomocą medium, jakim jest film. Poznaliśmy również ich autorów - osoby, które na co dzień zajmują się zwykle czymś innym, ale znajdują czas i ochotę na wypowiedzenie się poprzez film. Dla niektórych kręcenie filmów to nie pierwszyzna. Inni natomiast podjęli rzuconą przez nas rękawicę i przesłali swój pierwszy obraz. Cenne jest to, że chcą się podzielić z innymi swoimi przemyśleniami. Nierzadko "zaprzyjaźniamy się" z nadesłanymi filmami.
Tematy, o których twórcy opowiadali przez te lata były bardzo zróżnicowane.
- Pamiętam filmy działające mocno na wyobraźnię, jak ten żołnierzu idącym przez pole - mówi Iza Jopkiewicz. - Niby nic się nie działo, ale w głowie widza pojawiało się wiele przemyśleń. Były mini reportaże o ciekawym życiu autorów, ale też czas, w którym sporo osób pasjonowało się jazdą na deskorolce. I takich prac wpływało bardzo dużo: chłopcy filmowali style i tricki, których się nauczyli.
Filmy ocenia trzyosobowe jury, w skład którego wchodzą wykładowcy, znawcy sztuki filmowej związani z Uniwersytetem Gdańskim i Gdyńską Szkołą Filmową: prof. Krzysztof Kornacki i dr Paweł Biliński oraz Izabela Terek - Jopkiewicz z GAK. Jury zawsze wnikliwie zapoznaje się ze wszystkimi pracami i potrafi docenić każdy przekaz.
Konkurs “Nakręć się!” od kilku lat ma rangę ogólnopolską. To, że prace przysyłane są przez twórców z całego kraju już nie dziwi. Nagradzani potrafią również przyjechać z odległych zakątków na uroczystą galę.
- Z uznaniem i lekkim niedowierzaniem patrzyliśmy na ludzi, którzy na wieczorną Galę wręczenia nagród i pokaz wyróżnionych filmów przyjeżdżali do Projektorni z Wrocławia, Łodzi czy innych odległych miejscowości - uśmiecha się organizatorka. - W tym roku jedenasta edycja. Ciekawi jesteśmy, o czym teraz kręci się filmy.
Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane i nagrodzone w PROJEKTORNI GAK w Gdańsku Brzeźnie 5 marca 2021 roku, o godz.18.
Na uczestników czekają nagrody:
- nagroda główna - 1000 zł,
- dwie nagrody rzeczowe o wartości 300 zł każda
- oraz wyróżnienia.
W konkursie mogą brać udział filmy wykonane ogólnodostępnym sprzętem (kamerą, cyfrowym aparatem fotograficznym lub telefonem). Film nie powinien przekraczać 3 minut. Każdy uczestnik może zgłosić dowolną ilość filmów.
Termin nadsyłania filmów mija 24 lutego 2021 roku.
Należy je przesłać na adres:
PROJEKTORNIA GAK ul. Dworska 29 a; 80- 506 Gdańsk
lub na adres mailowy projektornia@gak.gda.pl
Regulamin, karty zgłoszenia dostępne na stronie www.gak.gda.pl.