• Start
  • Wiadomości
  • 11. Festiwal Literatury dla Dzieci. Gdzie są wolne miejsca?

11. Festiwal Literatury dla Dzieci - myśl, pytaj, bądź ciekawy świata. Gdzie są wolne miejsca?

Za sprawą Festiwalu Literatury dla Dzieci, w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, od 8 do 13 października 2024, goszczą najmłodsi czytelnicy. Mają do wyboru ponad 50 wydarzeń, a wśród nich: spotkania, warsztaty i spacery z najlepszymi twórcami książek dla dzieci i młodzieży, spektakle, filmy i koncerty. Udział w nich jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Sprawdziliśmy, czy są jeszcze wolne miejsca.
08.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mały chłopiec w zielonej bluzie trzyma w dłoniach rozłożoną dużą książkę. Czyta. Wokół siedzą inne dzieci w podobnym wieku, rozglądają się i też mają książeczki na kolanach.
"Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników" - ta idea przyświeca członkom Fundacji Burza Mózgów, która organizuje - wraz z gdańskim Instytutem Kultury Miejskiej - coroczny Festiwal Literatury dla Dzieci
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

18. All About Freedom Festival od 12 do 19 października zawita do Europejskiego Centrum Solidarności

- Jeśli literatura potrafi zmieniać świat dorosłych, to wyobraźmy sobie co robi w umysłach młodych czytelników i czytelniczek! - przekonują organizatorzy Festiwalu Literatury dla Dzieci z Fundacji Burza Mózgów.

Każdej kolejnej edycji festiwalu towarzyszy hasło. Obecne brzmi: “Z drugiej strony!” i jest zachętą do kreatywnego, niezależnego myślenia i podważania powszechnie obowiązujących opinii. Przyglądania się krytycznie nie tylko literaturze, która często przecież pod pozorem opowieści o istotach nieludzkich, nieożywionych bądź wymyślonych kryje głębszy sens, drugie dno, psychologiczną lub filozoficzną prawdę, ale również światu - czyli "z drugiej strony".

- Chcemy pokazać najmłodszym czytelnikom i czytelniczkom złożoność i nieoczywistość współczesnego świata, poprzez przełamywanie obiegowych półprawd, ale też poprzez kontrast z innymi czasami i kulturami. Namawiamy do zadawania pytań, szukania odpowiedzi, filozofowania, wyłapywania fake newsów, do bycia ciekawymi siebie i świata - wyjaśnia Łukasz Dębski, dyrektor festiwalu. 

Dziewczynka leży na pufach, podtrzymuje rękami głowę, ma znudzony wyraz twarzy, chłopiec klęczy obok. Jest zasłuchany.
11. edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się w Gdańsku od 8 do 13 października 2024
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

VI Gdańskie Targi Książki pobiły rekord frekwencji. Znamy datę kolejnej edycji

Co w programie?

We wtorek, 8 października, o godz. 18-19.30, festiwal zainauguruje tylko jedno wydarzenie. Będą to czytanki po zachodzie słońca w Teatrze Wybrzeże (ul. Świętego Ducha 2). Na wieczorną dawkę poezji dziecięcej autorstwa polskich klasyków i klasyczek zaproszone są już czterolatki. Wiersze przeczytają: Katarzyna Kaźmierczak i Krzysztof Matuszewski. Po czytankach uczestnicy wybiorą się na spacer za kulisy gdańskiego teatru. Niestety lista pękła już w szwach i pozostaje chętnym lista rezerwowa.

Ale w kolejnych dniach w programie znajdziemy m.in. koncert folkowego zespołu “Ptaszkowie Śpiewali”, czytanie poezji Jana Brzechwy w remizie strażackiej, spektakl “Wędrówka Nabu”, warsztaty filozoficzne oraz rozmowy z pisarzami, m.in. z australijskim pisarzem Andy Griffiths’em, jednym z twórców bestsellerowej serii “13-piętrowy domek na drzewie”. Pojawi się też, nie po raz pierwszy, Konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy. Tym razem pod przewrotnym hasłem: “O gustach się dyskutuje!”.

Spotkania z pisarzami

Mali czytelnicy, podobnie jak dorośli, szczególnie czekają na spotkania z pisarzami i pisarkami. W tym roku w Gdańsku goszczą: Aleksandra i Daniela Mizielińskie, Marta Ignerska, Rafał Skarżycki, Anna Kaźmierak, Marianna Oklejak, Marcin Kruszewski, Boguś Janiszewski i Andy Griffiths. W czwartek, 10 października, na scenie IKM, pojawi się łotewska pisarka Luīze Pastore. Autorka wprowadzi do filmu pt. “Jakub, Mimi i gadające psy” (g. 17.00-18.45), który powstał na podstawie jej książki, był też pokazywany na festiwalu filmowym Młode Horyzonty oraz spotka się z czytelnikami dwukrotnie tego dnia. W południe (nie ma już miejsc) oraz o godz. 18 (można się zapisać). Jej ostatnia książka “Dzieci króla diamentów”, o której opowie, to fascynująca, przygodowa opowieść o wenezuelskiej dżungli, zaginionych skarbach, cenie chciwości i cudach, które zdarzają się, jeśli się w nie wierzy. Jej bohaterem jest Aleksander Laime, który kieruje się w życiu ciekawą zasadą: “przygoda zaczyna się, gdy robisz inaczej to, co zawsze robisz tak samo”. 

Na co jeszcze warto się zapisać?

M.in. na piątkowe spotkania z psychologiem i prawnikiem - to wiedza dla dzieci nieco starszych 11 i 12+, ale niezbędna by czuły się wartościowymi i pewnymi siebie obywatelami i obywatelkami.

Piątek / 11 października

  • 9.00-10.00 Będzie tylko lepiej! - spotkanie o trudnych stronach dzieciństwa z psychoterapeutą Arturem Gębką, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, wiek 11+

Artur Gębka - psycholog i terapeuta nie boi się trudnych tematów i pokazuje, że warto prosić o pomoc, bo tylko odkrycie tego, co często pozostaje ukryte, daje szansę na zmianę. Zapisz się!

Marcin Kruszewski - prawnik i twórca największego profilu prawniczego w Polsce, odpowie na najbardziej nurtujące pytania dotyczące praw ucznia. Czy możesz wychodzić na lekcji do toalety? Czy w szkole mogą pojawić się kamery? Co grozi za ściąganie na sprawdzianie? I czy musisz chodzić do szkoły? Zapisz się!

  • 18.00-19.00  Wpraw się w prawie! –  spotkanie o prawach ucznia z Marcinem Kruszewskim, autorem książki Prawo Marcina, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, wiek 12+ Zapisz się! 

W sobotę, ciekawie zapowiada się spotkanie z Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi, uznanymi na świecie polskimi grafikami, wokół książki “Miasto tańczącego karpia”. Autorzy wyjaśnią, czym jest gra paragrafowa i w jaki sposób powstawała ich wciągająca i interaktywna książka-gra, i czy możliwe jest czytanie książki w trakcie grania w grę. Po spotkaniu będzie okazja do zdobyci ilustrowanych autografów od autorów w książce. 

A o godz. 12.30-13.30 tego dnia można też będzie poznać australijskiego autora Andy’ego Griffiths’a, który wydał 13 tom uwielbianej przez dzieci serii o domku na drzewie. Domek ma już 169 pięter, a każda z książek to super porcja absurdalnego humoru, z którego znany jest autor. Andy’emu Griffithsowi, co prawda, nie uda się dotrzeć do Gdańska z Antypodów osobiście, ale z gdańską publicznością spotka się online na dużym ekranie. Na miejscu będzie tłumaczka serii Maciejka Mazan.

Sobota / 12 października

Tajemnicze kradzieże, marchewkowa katastrofa, kłótnia na wysokościach i śmierdzący problem. Co mają ze sobą wspólnego te wszystkie zwariowane sytuacje, przedmioty i postacie? Jak wymyślić historię pełną przygód, tajemnic i intryg? Zapisz się!

W tym najfajniejszym na świecie literacko-obrazkowym uniwersum zarządzanym przez niejakich Andy’ego i Terrego znajdziecie między innymi: ujeżdżalnię kangurów, supernowoczesne biuro z korektorami laserowymi i półautomatycznymi, samoładującymi się pistoletami na zszywki, Przedsiębiorstwo Rozwoju i Udoskonalania Papierowych Samolocików oraz domek na drzewie (tak, w domku na drzewie jest jeszcze jeden domek na drzewie!). Przede wszystkim czeka jednak tam na Was mnóstwo pierwszorzędnego, absurdalnego humoru, który stał się znakiem rozpoznawczym australijskiego autora. Zapisz się!

Są jeszcze wejściówki na niedzielny spektakl (godz. 11) pt. Wędrówka Nabu - spektakl opowieści inspirowany bajką Jarosława Mikołajewskiego. To bajka-niebajka o naszych trudnych czasach, granicach człowieczeństwa i naturalnej dla wszystkich dzieci empatii. Również w niedzielę (13.00-14.00) czeka dzieci temat poważny, ale ważny. To przygotowana w formie warsztatu rozmowa o migracji i jej przyczynach.

Niedziela  / 13 października

  • 11.00-12.30 Wędrówka Nabu - spektakl opowieści inspirowany bajką Jarosława Mikołajewskiego, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, wiek 10+

Poznajcie Nabu. Ma tyle lat co Wy, ale bardzo długą drogę za sobą. Nie było jej dane urodzić się w bezpiecznym kraju takim jak Polska. Jej rodzice musieli podjąć dramatyczną decyzję. Czy w czasie swojej wędrówki zachowała wiarę w ludzi?

Spektakl inspirowany wzruszającą historią napisaną przez Jarosława Mikołajewskiego z ilustracjami Joanny Rusinek, dedykowany Maryam - dziewczynce w drodze, to bajka-niebajka o naszych trudnych czasach, granicach człowieczeństwa i naturalnej dla wszystkich dzieci empatii. Zapisz się!

Migracja, migranci, uchodźcy - w ostatnich latach te słowa nie schodzą z nagłówków gazet oraz aktualności w mediach społecznościowych. Bez poznania tego zjawiska, a przede wszystkim jego przyczyn, nie da się zrozumieć współczesnego świata. Można za to wpaść w niejedną pułapkę. Aby tego uniknąć, dołącz do uczestników i uczestniczek Międzynarodowej Konferencji Dzieci w Drodze. Podczas warsztatów z Joanną Sarnecką i Anną Woźniak, które na co dzień edukują i muzykują jako Opowieści z walizki, zadamy kilka spośród najtrudniejszych pytań, z jakimi mierzy się dzisiejszy świat. Kto, jak nie dzieci, może spróbować dać na nie mądre odpowiedzi. Zapisz się!

Przypominamy też, że przez cały czas trwania festiwalu (8 do 13 października), w Bibliotece Manhattan (Grunwaldzka 82) podziwiać możemy wystawę ilustracji z książek wydawnictwa Hokus-Pokus. Zobaczmy wybrane prace Bolesława Chromrego, Marty Ignerskiej, Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej i Agaty Królak.

Zobacz szczegółowy PROGRAM.

O festiwalu

Coroczny Festiwal Literatury dla Dzieci ma dwie edycje - jedna odbywa się w październiku Gdańsku, a druga w listopadzie Krakowie. Edycja gdańska poszerza swoją aktywność organizując również spotkania, warsztaty i wystawy w Bibliotece Stacja Kultura w Rumi, Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, księgarni Tajne Komplety oraz w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku.

Podczas edycji krakowskiej, podczas finałowej Gali Festiwali Literatury dla Dzieci w Krakowie 17 listopada, poznamy też laureata lub laureatkę Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci 2023 roku.

Wśród finałowej piątki nominowanych są:
 
  • Maria Strzelecka, Hajda. Beskid bez kitu, wydawnictwo Libra PL,
  • Karolina Lewestam i Mariusz Andryszczyk, Silla, wydawnictwo Agora dla dzieci,
  • Michał Rusinek i Joanna Rusinek, Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci, wydawnictwo Zygzaki,
  • Marcin Szczygielski, Zbójeckie nasienie, wydawnictwo Instytut Wydawniczy Latarnik,
  • Ewa Solarz i Robert Czajka, Ziemianie, wydawnictwo Druganoga.

TV

Gdańsk Biega 2024