• Start
  • Wiadomości
  • 11. Festiwal Kultur "Okno na Świat”. Wielokulturowy Gdańsk zaprasza - słuchaj, smakuj i doświadczaj 

11. Festiwal Kultur "Okno na Świat”. Wielokulturowy Gdańsk zaprasza - słuchaj, smakuj i doświadczaj 

Tegoroczny program Festiwalu Kultur to wspaniała okazja do celebrowania różnorodności: będziemy nie tylko słuchać muzyki z różnych stron świata, ale również poznawać inne religie, kuchnie i zwyczaje. "Okno na Świat” otworzyło się w Gdańsku w tym roku od 25 lipca. Potrwa do 28 lipca 2019 r. 
25.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wielokulturowość jest wizytówką Gdańska. Przekonamy się o tym również podczas 11. Festiwalu Okno na świat  od 25 do 27 lipca 2019 r.
Wielokulturowość jest wizytówką Gdańska. Przekonamy się o tym również podczas 11. Festiwalu "Okno na świat" od 25 do 27 lipca 2019 r.
Mat. pras.


Podczas festiwalu "Okno na Świat” będziemy odkrywać odmienność świata, ale odwiedzimy też miejsca, które uświadomią nam wielokulturowość naszego miasta, m.in. zwiedzimy wnętrza Meczetu i Nowej Synagogi, a każdy dzień festiwalu poświęcony będzie innej kulturze: ukraińskiej, arabskiej i żydowskiej. 

Posmakujemy dań kuchni żydowskiej, arabskiej i ukraińskiej, nauczymy się ukraińskiego haftu, pisma arabskiego, malowania tatuaży z henny i parzenia aromatycznej kawy po turecku. Oczywiście nie zabraknie śpiewu i tańca. A dla tych, którzy wierzą w moc symboli organizatorzy przygotowali warsztaty z pisania amuletów.

 


Muzyczna uczta świata 

Głównymi atrakcjami będą jednak koncerty. Wieczorami artyści z wielu stron świata zaprezentują swoje muzyczne korzenie - inspiracje. 

Wystąpią artyści z Ukrainy, Nigerii, Litwy, Indii, Salwadoru, Iranu, Czech, Polski, czy odległego, zamorskiego terytorium Francji – Wyspy Reunion. Kogo usłyszymy?

Lesja - Lesja inspiruje się ludową pieśnią ukraińską ubierając ją w nowoczesne aranżacje. Jej muzyczne pomysły, głos i artystyczna charyzma zostały docenione na tak prestiżowych konkursach w Polsce jak: „Mikołajki Folkowe” Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej w Lublinie, na którym zdobyła oprócz drugiej nagrody dla zespołu „Lesja”, nagrodę specjalną im. Anny Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki i „Nowa Tradycja” Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia, gdzie z zespołem „Lesja Folk” uzyskała również drugą nagrodę. Ale nie tylko muzyka korzeni jest dla Lesji tematem przewodnim. Do wierszy młodej ukraińskiej poetki Lidiji Łazurko Lesja skomponowała muzykę, w której nie boi się improwizacji, jazzowej harmonii i co najważniejsze pokazuje piękno języka ukraińskiego i jego elastyczną melodię, która świetnie się sprawdza w szerokich aspektach stylistyki muzycznej.  

Kurna Chata - repertuar koncertowy Kurnej Chaty to z jednej strony ciekawe interpretacje tradycyjnych polskich tematów folkowych w stylu wykonawczym „ethno-modern”, a z drugiej strony ocierające się o muzyczno-kabaretowy pastisz, dowcipne utwory inspirowane tekstami z tradycyjnej muzyki ludowej. Połączenie nostalgicznych klimatów tradycyjnych pieśni ludowych z humorystycznymi piosenkami w stylu folk, zapewniają podczas koncertów zespołu Kurna Chata różnorodne i inspirujące przeżycia artystyczne.

HarMalek Orchestr - grupa, która zdecydowała się na innowację czeskiej tradycji muzyki dętej w nowoczesnym, porywającym i młodym stylu. Nie boją się grać we wszystkich stylach muzycznych inspirowanych czeską i bałkańską muzyką ludową, po prostu „nikt się nie boi i jesteśmy otwarci na wszystko”, jak mówi kapelmistrz Harmy.

Przemek Strączek & Asian Strings Collective - wyśmienity projekt muzyczny polskiego gitarzysty Przemysława Strączka z udziałem artystów z Azji i Ameryki Południowej. Jest owocem fascynacji muzyka klimatem Dalekiego Wchodu. Muzyka zespołu to kompozycje lidera w stylistyce jazzu, muzyki improwizowanej, eksperymentalnej oraz world music. Atutem tego projektu jest muzyczne połączenie kultury polskiej, europejskiej, azjatyckiej i południowo amerykańskiej z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów chińskich tj; guzheng i erhu oraz instrumentów perkusyjnych. W skład zespołu wchodzą muzycy z trzech kontynentów.

Madrugada - współczesne wariacje na temat tradycyjnych form flamenco, własne kompozycje oraz utwory flamenco nuevo, w których można usłyszeć wpływy muzyki arabskiej, jazzu i polskiego folku. Koncert zespołu to także uczta dla oka. Tancerki w barwnych, oryginalnych strojach opowiadają ruchem historie o miłości, namiętności, tęsknocie, radości i smutku. Szczery, emocjonalny przekaz utworów oraz zróżnicowanie repertuaru zabierają widzów w niezapomnianą podróż do krainy duende. 

Irek Wojtczak PRL Kwintet - muzyczna podróż przez Region Łódzki, w której rolę przewodnika grają melodie przodków Wojtczaka. Nagrania cechuje ogromna różnorodność stylistyczna, bogata paleta dźwięków. W hołdzie dla korzennych oberków i kujawiaków nagrano jazzowe improwizacje, elektroniczne pastelowe krajobrazy, melodeklamacje, śpiewy mnichów tybetańskich, klasycyzujący fortepian i afrykańskie rytmy. To dźwiękowy wszechświat przetkany muzycznymi wpływami z całego świata, zebranymi, by wskrzesić zapomnianą muzykę ludową.

Morgane Ji - podczas koncertu tej artystki od razu ma się pewność, że odnaleźliśmy świeżą, muzyczną nutę. Niezwykle zmysłowy głos Morgane zniewala. Artystka urodziła się na wyspie Reunion, zamorskim regionie Francji, położonym na Oceanie Indyjskim. Jej matka pochodziła z Bretanii i dlatego Margane Ji dziś mieszka we Francji. Z gitarzystą i producentem E.R.K. zrealizowała trzy albumy, a idea dialogu międzynarodowego to dla niej jeden z ważniejszych tematów, o czym świadczy choćby EP-ka "Woman Soldier". Maloya, gatunek, który interesuje ją najbardziej, jest bardzo starym stylem muzycznym o zdecydowanym afrykańskim pochodzeniu. 

Organizatorem wydarzenia jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

 

 

Program 11. Festiwalu Kultur OKNO NA ŚWIAT

KONCERTY

25.07 czwartek
18.00 Lesja ( UA)
20.00 Ikenga Drummers (Pl/NG)

26.07 piątek
17.00 Brave Kids – pokaz muzyczno – taneczny
19.00 Kurna Chata (PL)
21.00 HarMalek Orchestra (CZ)

27.07 sobota
18.00 Madrugada (PL)
20.00 Irek Wojtczak PRL Kwintet (PL)

28.07 niedziela
18.00 Przemek Strączek & Asian Strings Collective (PL/ CHI/KOL)
20.00 Morgane Ji (RE/FR)

Miejsce koncertów: Centrum św. Jana

 

WARSZTATY/ DEGUSTACJE/ POKAZY

25.07 czwartek, Związek Ukraińców w Polsce, o. Gdańsk ul. Aksamitna 4A

12.00 Warsztaty wokalne z białego głosu i pieśni Ukraińskich – prowadzenie Lesja Szulc info/zapisy

15.00 Prezentacja haftu ukraińskiego info/zapisy

16.00 Ukraina kulinarnie – warszty – prowadzenie restauracja Pierogi Lwowskie z Wrzeszcza info/zapisy

***

26.07 piątek, Kino Kameralne Cafe, ul. Lektykarska 4

15:00 Przedpremierowy pokaz filmu „Yuli” info/zapisy

***

27.07 sobota, Meczet Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej, ul. Abrahama 17A

12.00 – Zwiedzanie Meczetu z Imamem – wprowadzenie na temat Islamu oraz historii Muzułmanów w Gdańsku info/zapisy

27.07 sobota, Ratusz Staromiejski (Nadbałtyckie Centrum Kultury)
ul. Korzenna33/35

13.00 – powitanie, pokaz parzenia kawy po arabsku – prowadzenie Mhammad Fadel info/zapisy

13.30 – warsztaty pt. „Napisz swoje imię po arabsku”, czyli poznaj alfabet arabski info/zapisy

14.30 – Malowanie henną – prowadzenie Katarzyna Marcinkiewicz info

15.30 – Kuchnia arabska – warsztaty i degustacja – Prowadzi Khalid Kerof (Maroko) info/zapisy

***

28.07 niedziela, Nowa Synagoga we Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7

12.00 – Kuchnia żydowska – wykład, warsztaty, pokaz i degustacja – prowadzenie Jakub Skrzypczak / Śledź po żydowsku info/zapisy

13.30 – Warsztaty tańca izraelskiego – prowadzenie Beata Krzywda info/zapisy

Foto: Iwona Wojdowska

14.30 – Warsztaty plastyczne pisania amuletów – prowadzenie Jakub Skrzypczak info/zapisy

 

CZYTAJ:
Zaproś zdolne dzieci do swojego domu. Projekt „Brave kids” po raz pierwszy w Gdańsku

 

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana