• Start
  • Wiadomości
  • 11. edycja Dni Muzyki Nowej w Klubie Żak. Czas na muzykę, którą niełatwo zakwalifikować

11. edycja Dni Muzyki Nowej w Klubie Żak. Czas na muzykę, którą niełatwo zakwalifikować

Będzie dużo dźwięków elektronicznych i ambientowych, ale zahaczymy też o ludowe i jazzowe korzenie. Wystąpią polscy muzycy: Michał Jacaszek, Qba Janicki, Radosław Kurzeja, zespół Radical Polish Ansambl i trzy artystki z zagranicy: R.A.N., Lucia Cadotsch oraz Midori Hirano. Festiwal w Klubie Żak odbędzie się od czwartku, 16 września do niedzieli 19 września 2021. Bilety od 20 do 40 zł.  
14.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koncerty Midori Hirano i Qby Janickiego - w czwartek, 16 września 2021 r., - rozpoczną 11 edycję Dni Muzyki Nowej w Żaku
Koncerty Midori Hirano i Qby Janickiego - w czwartek, 16 września 2021 r., - rozpoczną 11 edycję Dni Muzyki Nowej w Żaku
mat. Dni Muzyki Nowej

 

 

Czego możemy spodziewać po tegorocznej odsłonie Dni Muzyki Nowej tłumaczy Magdalena Renk, dyrektor Klubu Żak: - W programie polska muzyka eksperymentalna - czerpiąca zarówno z rodzimej muzyki tradycyjnej - co ciekawe - odnalezionej w indyjskich archiwach (Radical Polish Ansambl), jak i wyrastająca z różnych gatunków muzyki elektronicznej (Jacaszek, Radosław Kurzeja) oraz jej nowatorskiego łączenia z brzmieniem instrumentów akustycznych (Qba Janicki). W Sali Suwnicowej Żaka wystąpi także turecka artystka dźwiękowa Hüma Utku (znana też jako R.A.N.), szwajcarska wokalistka Lucia Cadotsch szeroko wychodząca poza ramy jazzu oraz japońska pianistka i kompozytorka Midori Hirano.

 

Muzyka z Polski

Jeśli komuś muzyka eksperymentalna i ludowa kojarzą się jako sprzeczność i estetyczne antypody to dlatego, że nie słyszał dotąd Radical Polish Ansambl. Jedyny zespół w programie festiwalu udowania, że kultura ludowa kryje w sobie ogromne estetyczne bogactwo, a brzmienia mające takie korzenie mogą nas zaskoczyć. W skład Radical Polish Ansambl wchodzą skrzypkowie i skrzypaczki: Maciej Filipczuk (kierownictwo muzyczne), Izabela Kozak, Łucja Siedlik, Maria Stępień, Mateusz Kowalski, Marcin Lorenc oraz Piotr Gwadera na dżazie, wiejskim zestawie perkusyjnym. Dziennikarz Bartek Chaciński na swoim blogu (polifinia.blog.polityka.pl) pisał: „Najważniejszy jest dla mnie w ich płynących mazurkach aspekt energii, która unosi niczym psychodeliczno-rockowe nagrania sprzed półwiecza, tyle że wypływa z innych tradycji.”

Z kolei o najnowszym albumie gdańszczanina Michała Jacaszka „Gardenia” (z 2020 roku) Aleksiej Borysow napisał: „Legendarna brytyjska wytwórnia Touch wydała właśnie nowe dzieło polskiego kompozytora i rzeźbiarza dźwięku Michała Jacaszka. Ogólna idea podejścia Michała to połączenie muzyki klasycznej i nowoczesnych faktur elektronicznych. (…) Trzeba podkreślić, że „Gardenia” Jacaszka nie jest typową muzyką do relaksu i relaksu, opartą na dźwiękach dzikiej przyrody zmieszanych z melodyjnym ambientem czy new age. Jest to o wiele ciekawsze i poważniejsze badanie brzmieniowe umiejętnego kompozytorskiego podejścia do minimalistycznej elektroniki, abstrakcyjnych klastrów melodycznych, miękkich dźwięków i klimatów, akustycznych dźwięków dosyconych melancholijnymi nastrojami.” (datawv.com)

 

Gdańskiego kompozytora Michała Jacaszka recenzenci nazywają rzeźbiarzem dźwięku . Usłyszmy go w sobotę, 18 września, o godz. 20
Gdańskiego kompozytora Michała Jacaszka recenzenci nazywają "rzeźbiarzem dźwięku". Usłyszmy go w sobotę, 18 września, o godz. 20
mat. Dni Muzyki Nowej

 

W sobotę Radosław Kurzeja, twórca muzyki ambientowej, przedstawi słuchaczom najnowszą płytę „Ogród botaniczny w Palermo”, na której nieco zmienił kierunek swych muzycznych poszukiwań. Pisze o tym w recenzji Jarek Szczęsny na stronie nowamuzyka.pl. Dziennikarz podkreśla oryginalność i niezwykłą pieczołowitość z jaką muzyk układa w utworach melodie i tka faktury muzyczne: “Tym razem postanowił odejść od konceptualizmu (obecnego na albumie „Noce”) i dać się uwieść lekkości, której nie brakuje na płycie. Są jeszcze tropy literackie oraz kierujące się w stronę włoskiego neorealizmu. Powiem szczerze, że na mnie „Ogród botaniczny w Palermo” działa doskonale. Poddaję się mu całkowicie bezwolnie, tracąc poczucie czasu, co owocuje brakiem reakcji na bodźce zewnętrzne.”

Qba Janicki (rocznik 1989) to z kolei twórca związany przez wiele lat ze słynnym klubem "Mózg" w Bydgoszczy - mieście, w którym się urodził. Janicki żyje teraz i pracuje w Sokołowsku, co wpływa widocznie na jego twórczość. Koncertujący od lat 15 muzyk występował już w wielu artystycznych konfiguracjach: grał z Jerzym Mazzollem, Sławkiem Janickim, Roscoe Mitchellem czy Peterem Brötzmannem, a jego najnowsza płyta to „Intuitive Mathematics”.

- „Matematyka intuicyjna” to nie tylko materiał zarejestrowany na płycie. To idea, która przyświeca mi w tworzeniu nie tylko muzyki, ale również w życiu codziennym - mówi Qba Janicki. - Poprzez ten termin rozumiem złożoność myśli, lecz nie takiej matematycznej, tylko operującej na uniwersalnym, emocjonalnym poziomie (…).

Muzyk, w wywiadzie dla wydawnictwa Dni Muzyki Nowej obiecuje, że podczas koncertu odtworzy paletę dźwiękową zawartą na płycie: - Na pewno będą użyte te techniki, będzie wykorzystane sprzężenie zwrotne czy amplifikowana perkusja, zaś „Deska Dźwięków” pojawi się już w nowej odsłonie, bo mam drugą wersję tego instrumentu, zbudowanego przez mojego sąsiada Michała Fiszera z Sokołowska, więc na Dniach Muzyki Nowej można się spodziewać tego samego brzmienia, co na płycie, ale bardziej rozwiniętego języka. Gdyż ja cały czas eksploruję ten instrument i jestem już o wiele dalej, jeżeli chodzi o moje umiejętności w operowaniu tym zestawem niż byłem w momencie wydawania tego albumu w 2019 roku. Dokładnie nie wiem, co usłyszymy na Dniach Muzyki Nowej, to wszystko zależy od pomieszczenia czy nagłośnienia. W każdym kolejnym miejscu ten materiał czy sama myśl zawsze wybrzmiewa inaczej, ale z pewnością będzie zahaczać charakterystyką o płytę „Intuitive Mathematics”. 

Qba Janicki przez wiele lat związany był z klubem Mózg  w Bydgoszczy. O swojej najnowszej płycie „Intuitive Mathematics” mówi, że zawarł w niej idee przyświecające mu w tworzeniu muzyki i w życiu codziennym. Koncert w najbliższy czwartek
Qba Janicki przez wiele lat związany był z klubem "Mózg" w Bydgoszczy. O swojej najnowszej płycie „Intuitive Mathematics” mówi, że zawarł w niej idee przyświecające mu w tworzeniu muzyki i w życiu codziennym. Koncert w najbliższy czwartek
fot. Szymon Hantkiewicz


Muzyka spoza Polski 

Midori Hirano tworząca na przecięciu ambientu, minimalizmu i muzyki współczesnej jest znana polskiej publiczności. Klasycznie wykształcona pianistka, kompozytorka i producentka pochodząca z Kioto, od lat tworząca i mieszkająca w Berlinie niedawno wydała album "Invisible Island", o którym w recenzji portalu A Closer Listen można przeczytać: “Niewiele ambientowych albumów miało w ostatnim czasie tak trafny tytuł, jak "Invisible Island". Można odnieść wrażenie, że Hirano poszukiwała czegoś, co już istniało, ale nie zostało dobrze zdefiniowane. Jej album wywołuje narastające uczucie spokoju i pogody poprzez swój nieskomplikowany dźwiękowy świat.” 

 

Recenzent o twórczości Midori Hirano: Jej album wywołuje narastające uczucie spokoju i pogody poprzez swój nieskomplikowany dźwiękowy świat” 
Recenzent o twórczości Midori Hirano: "Jej album wywołuje narastające uczucie spokoju i pogody” 
mat. Dni Muzyki Nowej

 

 

Koncert zagra też turecka artystka dźwiękowa Hüma Utku (znana też jako R.A.N.), od wielu lat mieszkająca w Berlinie, gdzie oddaje się poszukiwaniom na polu elektronicznej muzyki abstrakcyjnej, łącząc przy tym nagrania terenowe, instrumenty akustyczne, ambient, noise i fragmentaryczne rytmy. Muzyka Utku bezpośrednio łączy się z jej wykształceniem - przemyca do niej treści związane z psychologią, poglądami Junga, a także nawiązuje do mistycyzmu.

W programie Dni Muzyki Nowej znalazła się także wyjątkowa szwajcarska wokalistka Lucia Cadotsch szeroko wychodząca poza ramy jazzu. Do Gdańska przyjedzie ze swoim kwartetem, który współtworzą: kontrabasista Petter Eldh, który w Klubie Żak występował w 2019 roku wraz z zespołem Enemy (podczas Festiwalu Jazz Jantar), saksofonista Otis Sandsjö, pianista Kit Downes, również członek londyńskiego Enemy.

Dni Muzyki Nowej nawiązują do wcześniejszych projektów Klubu Żak: Art rhythmic depot (2005), Avant Festival (2006) i Dni Nowej Muzyki (2002). W ciągu 10 minionych lat na DMN wystąpili m.in.: Artur Zagajewski – Staloocy, Johannes Kreidler, Małgorzata Walentynowicz (dwukrotnie), Resina, Stefan Wesołowski (dwukrotnie), Charlotte Hug & Frederic Blondy, Sidsel Enresen & Jan Bang, Neue Vocalsolisten, Cikada Quartet feat Dominik Bukowski, Stockhausen & Héral, Hilary Hahn & Hauschka, Neoquartet (wielokrotnie), Nils Frahm, Pianohooligan, Ólafur Arnalds, Kwartet Śląski, Johann Johannsson with String Quartet, Kronos Quartet, Hildur Gudnadóttir (dwukrotnie), Wim Mertens, Hatis Noir, Balmorhea, Martin Kohlstedt, Susan Alcorn, Marcin Dimiter, Jacaszek, Kimmo Pohjonen, Maja Ratkje & Ikue Mori, Jacek Mazurkiewicz, GUO.

Dni Muzyki Nowej są realizowane ze środków Miasta Gdańska. 

 

PROGRAM

Czwartek, 16 września, godz. 19

Qba Janicki / Intuitive Mathematics

Qba Janicki - Deska Dźwieków, perkusja amplifikowana, elektronika

Midori Hirano / Invisible Island / polska premiera
Midori Hirano - fortepian, elektronika

Piątek, 17 września, godz. 20

Hüma Utku Live / Retrieve / pierwszy raz w Polsce
Hüma Utku - elektronika 

Radical Polish Ansambl 

Maciej Filipczuk – skrzypce / Emilia Bolibrzuch – skrzypce / Łucja Siedlik – skrzypce / Maria Stępień – skrzypce / Mateusz Kowalski – skrzypce / Marcin Lorenc – skrzypce / Piotr Gwadera – dżaz / Michał Brzozowy - szeptun

 

Sobota, 18 września, godz. 20

Jacaszek / Gardenia

Michał Jacaszek - elektronika

Radosław Kurzeja / Ogród botaniczny w Palermo

Radosław Kurzeja - laptop, klawiatura midi, keyboard Casio, gitara, walkman, dyktafon

 

Niedziela, 19 września, godz. 19

Lucia Cadotsch / Speak Low II / polska premiera
Lucia Cadotsch - wokal, Otis Sandsjö - saksofon, Petter Eldh - kontrabas, Kit Downes – fortepian

 

BILETY

  • Bilety na koncert 16.09, 17.09, 18.09.2021
  • 30 zł – ulgowe* / 40 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 50 zł – bez zniżek 
  • Bilety na koncert 19.09
  • 20 zł – ulgowe* / 25 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 30 zł – bez zniżek.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna