• Start
  • Wiadomości
  • Koncert i książka na 100-lecie urodzin prof. Haliny Mickiewiczówny 

100-lecie urodzin “słowika Warszawy” - koncert i książka na cześć prof. Haliny Mickiewiczówny 

W środę, 7 listopada 2023 r, mija 100. rocznica urodzin Haliny Mickiewiczówny, wybitnej śpiewaczki i wykładowczyni gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1972-2001). Uczelnia upamiętni Maestrę koncertem pt. “Ciepło głosu i serca” oraz promocją biografii artystki autorstwa Katarzyny Igi Gawęckiej. Początek wydarzenia - godz.18.30, Sala Koncertowa budynku żółtego ,,B”. Wstęp wolny.
07.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda kobieta w eleganckiej sukience uśmiecha się do zdjęcia, ma krótkie falujące włosy
Halina Mickiewiczówna urodziła się 7 listopada 1923 roku, w Stołpcach na Wileńszczyźnie. Jej mam była Karaimką, a ojciec Polakiem. Dzieciństwo spędziła w Trokach i Warszawie, a artystką chciała być od najmłodszych lat - miała świetne poczucie rytmu, pamięć muzyczną, tańczyła, śpiewała i lubiła być oklaskiwana. Koncert na 100-lecie jej urodzin odbędzie się w Akademii Muzycznej w Gdańsku 7 listopada 2023 r, o godz.18.30
fot. mat. aMuz

Tworzyła CSW „Łaźnia” i NOMUS. Pogrzeb Anety Szyłak w najbliższy piątek

Halina Mickiewiczówna - “najmłodszy słowik Warszawy”

Nazwano ją “najmłodszym słowikiem Warszawy”, gdy jako uczennica Ady Sari koncertowała podczas okupacji w domach i kawiarniach, czego ówczesny Związek Artystów Scen Polskich nie zabraniał. Z Adą Sari, światowej sławy śpiewaczką operową, łączyła wówczas Halinę Mickiewiczównę wielka zażyłość. Sari nie tylko była jej nauczycielką muzyki, ale również opiekunką - nastoletnia Halina zamieszkała u niej na ponad trzy lata, aż do sierpnia 1944 roku. W tym domu, jak przytacza w książce o Mickiewiczównie autorka Katarzyna Iga Gawęcka, mimo terroru okupacji, świat się zatrzymał. Halina poznawała tu światowe maniery, zasady savoir-vivreʼu i ówczesną elitę Warszawy. Przed  publicznością Halina zadebiutowała 22 maja 1943 roku w kawiarni Lardellego. Obie artystki utrzymywały serdeczny kontakt aż do śmierci Sari w 1968 roku.

W powojennej Polsce Halina Mickiewiczówna stała się gwiazdą. Jej największe sukcesy przypadły na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. Później poświęciła się pracy pedagogicznej. W gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki wykładała od 1972 roku do 2001 roku i wychowała wielu wspaniałych wokalistów. Kilkoro z nich, a także ich wychowankowie weźmie udział we wtorkowym koncercie. 

okładka książki ze zdjęciem młodej kobiety
Okładka książki "Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca"
fot. mat. wyd. Części Proste

O książce “Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca”

Podczas uroczystości odbędzie się też promocja drugiego wydania książki Katarzyny Igi Gawęckiej “Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca”. Pierwsze wydanie biografii śpiewaczki ukazało się w 2009 roku. Autorka dość wcześnie zaczęła myśleć o jej rozszerzeniu, gdyż jak wspomina, wciąż zgłaszały się do niej nowe osoby, dzieliły się wiedzą i wspomnieniami. Drugie wydanie uzupełniły więc zdjęcia i pewne fakty.

Układ książki został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich - „Urodzona śpiewaczka”, opisuje życie Haliny Mickiewiczówny do momentu decyzji o podjęciu pracy pedagoga śpiewu, poprzez dzieciństwo i sukcesy na scenie. Druga, pt. „Urodzona pedagog”, skupia się na dokonaniach pedagogicznych, nie pomijając informacji o ważnych dla niej w tamtym czasie wydarzeniach. Trzecia „We wspomnieniach” - zawiera wypowiedzi rozmówców. Całość zamykają „Dodatki”, a w nich: kalendarium koncertów, wykazy nagrań radiowych i płytowych, lista uczniów oraz ważniejszych nagród.

Biografię uzupełnia również płyta CD zawierającą nagrania Haliny Mickiewiczówny. Płytę przygotował prof. Piotr Kusiewicz. Warto dodać, że ważną osobą w życiu artystycznym Maestry był słynny kompozytor i pianista Władysław Szpilman. Na płycie znalazły się m.in. zachowane w Polskich Nagraniach, piosenki dla dzieci, które Szpilman powierzył wykonaniu Haliny Mickiewiczówny.

O autorce książki

Katarzyna Iga Gawęcka jest pisarką i dokumentalistką, autorką między innymi znanej i lubianej animowanej serii dla dzieci „Przytulaki”, zbioru wierszy „Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem”. Jest również współautorką wielokrotnie wznawianych książek „Kaszëbsczé abecadło” i „Twój pierwszi słoworz”, a także książki „Tyrmand i Ameryka”. Pisze scenariusze i reżyseruje, realizuje filmy i reportaże dokumentalne („Zapomniany przyjaciel. Rzecz o Herbercie Hooverze”, „Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda”, „Amerykańscy eksperci o Polsce”).

Biografii zatytułowanej „Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca”, która ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Części Proste - w serii „Słowa na Wybiegu”, poświęciła trzy lata pracy. Przesłuchiwała archiwa, przeprowadzała wywiady, a odwiedzając miejsca, z którymi śpiewaczka była związana, docierała do zapomnianych dokumentów i zdjęć. 

- Czułam, jak Halina Mickiewiczówna wciąga mnie w przestrzeń swojego życia - wspomina autorka. - Starannie dokumentowała swoje życie. Wiedziała, że pamięć o ludziach trwa krótko, więc trzeba zapisywać, notować, opowiadać. Podjęła się tego trudu, a teraz ja, pisząc o jej życiu, czerpię z jej pracy pełnymi garściami. I choć nigdy osobiście nie spotkałam Mickiewiczówny, słuchając taśm, na których nagrała swoje wspomnienia, mam poczucie, że ta książka powstała przy jej czynnym udziale.

Koncert na 100-lecie urodzin

Koncert organizowany przez gdańską Akademię Muzyczną z okazji 100 rocznicy urodzin wybitnej śpiewaczki i wykładowczyni Haliny Mickiewiczówny pt. “Ciepło głosu i serca”, odbędzie się w środę, 7 listopada 2023 r, o godz.18.30, w Sali Koncertowej budynku żółtego ,,B”. Wstęp wolny, wystarczy się zarejestrować - tutaj.

W programie usłyszmy absolwentów Maestry, wystąpią: Zofia Kotlicka-Wiesztordt, Tania Szczepankiewicz, Iwona Tober oraz ich wychowankowie: Marta Bochenek, Weronika Huebner, Julia Iwaszkiewicz, Maria Malinowska, Karolina Niebrzegowska, Nikolina Stankiewicz. Gośćmi specjalnymi będą: Bogna Forkiewicz, Irena Michalska, Krzysztof Bobrzecki, Olga Ksenicz, zaś przy fortepianie zasiądą - Anna Mikolon, Andrzej Sienkiewicz, Stefano Seghedoni.

Koncert, który organizuje Katedra Wokalistyki AMuz, poprowadzi prof. dr hab. Piotr Kusiewicz.  

Wydarzenie zamyka cykl spotkań składających się na obchody 100-lecia urodzin Maestry pod hasłem „100 lat Halino!”.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza