• Start
  • Wiadomości
  • 100-lecie odzyskania niepodległości. Uroczystości w Gdańsku

Świętuj razem z nami Stulecie Odzyskania Niepodległości

Zbliża się kulminacja obchodów związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę i setnej rocznicy praw wyborczych kobiet. - Między 10 a 11 listopada pokażmy, że jesteśmy społecznością, która jest dumna ze swojej ojczyzny i tego, co osiągnęliśmy przez ten czas - mówi prezydent Paweł Adamowicz. W programie wydarzeń liczne atrakcje m.in. wciągnięcie wielkiej flagi na 42-metrowy maszt oraz XVI Parada Niepodległości.
31.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Centrum Hewelianum. Konferencja 100-lecie niepodległości. Nz. (od lewej) dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski, dyrektor Hevelianum Paweł Golak, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes Stowarzyszenia SUM Lech Parell
Centrum Hewelianum. Konferencja 100-lecie niepodległości. Nz. (od lewej) dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski, dyrektor Hevelianum Paweł Golak, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes Stowarzyszenia SUM Lech Parell
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- My na Pomorzu i w Gdańsku wiemy, że patriotyzm dnia codziennego to jest wartość sama w sobie - mówi prezydent Adamowicz. - Postawy patriotyczne nie budujemy od święta. Pokazujemy, że patriotyzm gdańsko-pomorski jest patriotyzmem zapraszającym, niewykluczających osób o rozmaitych poglądach, wyznań religijnych. Patriotyzm, który zachęca do aktywności obywatelskiej.

Obchody rozpoczniemy 10 listopada o godz. 10.30 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Co roku wspólnie z gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej odbywają się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Podczas wydarzenia swoje ślubowanie złoży pierwszy rocznik Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus. Zgromadzeni w asyście wojska i orkiestry zaśpiewają okolicznościowe pieśni oraz złożą kwiaty u stóp pomnika. Po zakończeniu uroczystości zapraszamy na gorącą kawę i herbatę oraz żołnierską grochówkę.


Flagi na maszt!

Punktualnie w południe na terenie Hevelianum zostanie wciągnięta na czterdziestodwumetrowy maszt wielka flaga Polski. Jest to największy maszt na terenie Gdańska. Dla porównania cztery maszty przy Ergo Arenie, na które wciągnięto flagi 2 maja tego roku, liczą 18 metrów. 

- Maszt ma 42 metry, plus 46 metrów wzniesienia Góry Gradowej. Mamy w sumie 88 metrów, więc zaryzykuję stwierdzenie, że jest to najwyżej położony maszt, a właściwie flaga w Polsce - mówi dyrektor Hevelianum Paweł Golak.

Aby zapewnić sprawne wciągnięcie flagi, użyty zostanie napęd elektryczny oraz specjalne oświetlenie, dzięki któremu barwy narodowe będą widoczne z odległych zakątków miasta również nocą. Tak długi maszt wymaga flagi odpowiedniej długości – nasza będzie liczyła 5 metrów długości i 8 szerokości. W południe odbędzie się pokaz musztry w wykonaniu Garnizonu Gdańsk, która odda też salwę honorową. Hymn Polski wraz z gośćmi wykona Cappella Gedanensis.

Kolejne uroczyste oflagowanie masztów odbędzie się 11 listopada o godz. 13.00 przy Węźle Groddecka. Warto przypomnieć, że w sumie w Gdańsku typu obiekty znajdą się jeszcze na Ołowiance i Wyspie Sobieszewskiej.


Z salwą i spacerem

Wciągnięcie flagi to nie jedyne przygotowane przez Hevelianum wydarzenie. Po zakończeniu uroczystości przy maszcie Hevelianum zaprasza gości do budynku Wozowni Artyleryjskiej. Podczas spotkania będzie można zaśpiewać pieśni patriotyczne wspólnie z Cappellą Gedanensis, zobaczyć pokaz mody z epoki i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych Nauka po polsku, podczas których poznamy sylwetki wybitnych polskich uczonych. Uroczystości towarzyszyć będzie wręczenie nagród w konkursie „Kolory Niepodległości” organizowanym przez Pałac Młodzieży, którego parterem jest Hevelianum. Tego dnia odbędą trzy Spacery z duchami Góry Gradowej. O godzinie 14.15, 15.15 i 16.15. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, jedynie na spacery będzie ograniczona ilość miejsc, wejściówki do zarezerwowania telefonicznie lub do odbioru w dniu spaceru w recepcji.


Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski

Dobrą wiadomością dla mieszkańców Gdańska i gości jest otwarcie mostu na Wyspę Sobieszewską. Uroczystości rozpoczną się przy wjeździe na most od strony Przejazdowa o godz. 14:00 występem Pstrąg Orkiestry. O godz. 14:25 rozpocznie się pokaz otwierania i zamykania mostu. O godz. 14:30 zostanie przecięta wstęga na Moście 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.

Uroczystości towarzyszyć będą: pokaz otwierania i zamykania mostu, barwna parada przy dźwiękach orkiestry dętej, a w niebo poszybuje 100 biało-czerwonych balonów. Nowy zwodzony most ma długość wraz ze skrzydłami ponad 180 m. To jedyny taki most w Polsce!


Mapping i wieczór Niepodległości

Od wieczora 10 listopada zapraszamy na kolejny Wieczór Niepodległości, czyli noc gdańskich restauracji, które zaserwują menu inspirowane barwami narodowymi. Żeby odnaleźć restauracje biorące udział w Wieczorze, należy szukać biało-czerwonej flagi. A jeśli będziemy w centrum Gdańska, możemy od 19.00 do 21.00 obejrzeć mapping na Zielonej Bramie od strony Zielonego Mostu. Siedmiominutowy spektakl multimedialny będzie wyświetlany co kwadrans.

Dźwigamy Niepodległość

W przeddzień stulecia Odzyskania Niepodległości Młode Miasto rozbłyśnie w barwach biało-czerwonych. To za sprawą stoczniowego dźwigu znajdującego się na ul. Narzędziowców, który przez 3 dni zyska efektowną iluminację. Inauguracja podświetlenia odbędzie się 10 października o godz. 20:00 przy ul. Narzędziowców i Stolarzy. Po wspólnym odliczaniu dźwig rozbłyśnie narodowymi barwami.

Okazjonalne podświetlenie odbędzie się:

  • 10 listopada w godz. 20:00-23:00
  • 11 listopada w godz. 18:004:00
  • 12 listopada w godz. 00:00-7:00.

Podświetlenie dźwigu będzie częścią obchodów 100-lecia oraz będzie nawiązywać do historii i tradycji Gdańska oraz terenów stoczniowych.

Projekt iluminacji powstał we współpracy z firmą LBL VAP Philips oraz projektantką Martą Waczyńską, zwyciężczynią konkursu na iluminację stoczniowego dźwigu, rozstrzygniętego w maju 2018. Dźwig został zwymiarowany przez firmę JPP Projekt.

Iluminacja z okazji obchodów 100-lecia jest okazją testu ostatecznej, stałej iluminacji stoczniowego dźwigu, którą Fundacja Gdańska zamierza zrealizować w pierwszym kwartale nowego roku.

11 listopada - na paradę raz!

Tradycyjnym elementem Święta Niepodległości jest organizowana właśnie 11 listopada Parada Niepodległości. Tegoroczna, XVI Parada Niepodległości zacznie się pół godziny wcześniej niż w poprzednich latach, o godz. 8.30 na ulicy Podwale Staromiejskie.

O godzinie 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny - Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam odśpiewamy hymn narodowy i następnie przejdziemy na Długi Targ, gdzie punktualnie o 11.30 wykonamy Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w Stulecie Niepodległości. Każda osoba uwieczniona na tej fotografii będzie się mogła rozpoznać. Kopię zdjęcia złożymy w Muzeum Gdańska. Od 11.45 wszyscy będziemy mogli pośpiewać najpiękniejsze polskie piosenki i pieśni. 

- Wszyscy gdańszczanie w stulecie niepodległości. Mam nadzieję, że to będzie coś wzruszającego i coś, co będziemy długo pamiętać. Cała parada jest formą wspólnotowego przeżywania tego święta, ale zdjęcie będzie taką kropką nad i, dowodem, że jesteśmy razem i że się wzajemnie wspieramy, pokazując przyjazny styl świętowania - mówi Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM, organizującego paradę.


Sylwetki kobiet

Święto Niepodległości to nie tylko czas, w którym cieszymy się z odzyskania suwerenności po 123 latach zaborów, ale również świętujemy setną rocznicę przyznania kobietom w Polsce praw wyborczych. 

Wystawa zatytułowana „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta”. Chcemy pokazać trochę zapomniane, a jednak bardzo ważne postaci kobiet, które swoim intelektem, swoim piórem przeciwstawiały się tendencją faszystowskim przebiegających w latach 30-tych - mówi Waldemar Ossowki, dyrektor Muzeum Gdańska.

Początek o godz. 12.15. Na planszach plenerowej narracji zaprezentowano sylwetki i życiorysy 10 bohaterek, które szczególnie zapisały się w życiu społeczności polskiej Wolnego Miasta Gdańska, m.in. Balbiny Bellwon, Leonii Papée i Edyty Czoskówny. Wystawę będzie można obejrzeć do 2 grudnia. Dyrektor Ossowski zapowiedział również, że tego dnia odsłonięta zostanie zmodernizowana tablica pamiątkowa poświęcona Obrońcom Poczty Polskiej. Poprzednie tablice zostały wykonane w 1979 roku. 

Ulotki i broszury związane z uroczystościami 100-lecia niepodległości w Gdańsku
Ulotki i broszury związane z uroczystościami 100-lecia niepodległości w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

100 na 100

Wieczorem, o 22.00 natomiast w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert 100 na 100. Muzyczne dekady wolności, czyli prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości. W sumie w 11 listopada na 11 estradach na świecie i 11 salach koncertowych w Polsce (w tym w Europejskim Centrum Solidarności), zabrzmi w sumie 100 utworów. Na naszej scenie wystąpią wyłącznie gdańscy artyści, prezentujący dorobek najważniejszych kompozytorów, których historia łączy się z Gdańskiem (Krzysztof Penderecki, Krzysztof Knittel czy Elżbieta Sikora). Koncert będzie transmitowany w Polskim Radiu, wstęp jest nieodpłatny, ale obowiązuje rejestracja możliwa od 5 listopada. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.


Również Pomorskie!

- Samorząd województwa pomorskiego zaprasza do zwiedzania fresku „Nieba Polskiego”, odtworzonego w auli dawnego gimnazjum z przewodnikiem. Zwiedzanie odbędzie się 11 listopada o godz. 13.00, 14.00, 15.00. Wśród gości zostaną rozlosowane nagrody w postaci puzzli z wizerunkiem „Nieba Polskiego”. Dodatkowo w jednym z dzienników 10 listopada ukaże się płyta i śpiewnik z pieśniami patriotycznymi – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Marszałek przypomniał również, że niebawem ukaże się wydanie odnowionej, zawierającej reprodukcje, wydania „Wiatru od morza” Stefana Żeromskiego. Ostatni ze stu dwudziestu egzemplarzy pierwszego wydania marszałek Struk wręczył obecnemu na konferencji prasowej profesorowi Andrzejowi Januszajtisowi, członkowi Komitetu Honorowego Obchodów Stulecia Niepodległości.


Biało-czerwony Gdańsk

Od 8 do 14 listopada od zmroku do zmierzchu będą podświetlane w barwach narodowych najważniejsze obiekty w mieście: wiadukt Uczniowska – przy stadionie, wiadukt Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej), wiadukt Jana z Kolna (zwany żółtym), Pomnik Trzech Krzyży na placu Solidarności i Dwór Artusa. Podobnie, jak przez cały rok, na biało-czerwono będzie podświetlony pomnik Tym co za polskość. W wielu miejscach w mieście można również spotkać biało-czerwone kompozycje kwiatowe. Tradycyjnie też oflagowanie budynków i kluczowych miejskich arterii będzie nawiązywało do Święta Niepodległości.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!