Jubileusz 100-lecia ul. Krętej we Wrzeszczu

Od kilku dni trwają wśród mieszkańców gorączkowe poszukiwania “strojów z epoki”, a konkretnie z lat 20. ubiegłego wieku. To w tamtym czasie, według historycznych źródeł, miała powstać ul. Kręta. Mieszkańcy tej kameralnej ulicy postanowili hucznie uczcić dostojny jubileusz, i w związku z tym w najbliższą sobotę przygotowali masę atrakcji. Każdy będzie tam mile widziany.
14.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu po lewej niewysoki zabytkowy budynek, przed nim chodnik, obok jezdnia
Ulica Kręta, w Górnym Wrzeszczu, ma 100 lat!
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Co będzie się działo na ul. Krętej?

Wielkie świętowanie zaplanowano w sobotę, 15 czerwca. Tego dnia odbędzie się m.in. spacer tematyczny, wykład prof. Januszajtisa i koncert Detko Band, a konkretnie:

W godz. 15.00 - 17.30: 

  • Spacer tematyczny poświęcony historii mieszkańców, miejsc i wydarzeń na przestrzeni 100 lat istnienia ulicy, zakończony odtańczeniem poloneza wokół ronda.

W godz. 17.30 - 22.30:

  • Wykład prof. Andrzeja Januszajtisa
  • Część artystyczna, m. in. występ chóru „Familia Kręta” i hejnał ul. Krętej na Trzy Trąby
  • Wyświetlenie filmu z nadesłanych przez mieszkańców materiałów
  • Poczęstunek przygotowany przez mieszkańców
  • Koncert Jerzego Detko wraz z zespołem Detko Band
  • Aukcja charytatywna na rzecz zwierząt
  • Niespodzianki od organizatorów
na zdjęciu dwa zabytkowe budynki wielorodzinne, niewysokie, widać też fragment jezdni
Mieszkańcy ul. Krętej zapraszają w sobotę na wielkie świętowanie
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

To inicjatywa mieszkańców ul. Krętej

- Zachęceni sukcesami kolejnych edycji „Święta Krętej” w naturalny sposób zaczęliśmy myśleć o obchodach 100-lecia naszej ulicy. Ponieważ pojawiły się pewne kontrowersje co do roku powstania ulicy, jedna z naszych mieszkanek, pani Maria Sipowicz, postanowiła to sprawdzić. Okazało się, że w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej znajdują się przedwojenne księgi adresowe, a wśród nich księga z roku 1922 i 1924. W tej pierwszej ulicy Am Heitzkeberge nie ma w spisie, księgi z 1923 r. w ogóle nie ma, a w księdze z roku 1924 ulica już jest, chociaż nie wszystkie domy były wtedy wybudowane. Dlatego przyjęliśmy, że z prawdopodobieństwem 99 proc. rok „urodzin” naszej ulicy to rok 1924. Z tej okazji grupa sąsiadów uznała, że jest to doskonała okazja do zorganizowania obchodów 100-lecia naszej ulicy - wyjaśniają mieszkańcy - organizatorzy sobotniego wydarzenia.

Jednym z oryginalnych akcentów imprezy będzie stylizacja ubiorów na lata 20., dzięki czemu, na jeden dzień, mieszkańcy cofną się w czasie.

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy. To dopiero początek atrakcji

Mieszkańcy tej ulicy rozmawiają ze sobą

Jedną z głównych organizatorek sobotniego święta jest Małgorzata Michalik. Przyznaje, że bardzo dobrze mieszka jej się na kameralnej ul. Krętej. Dominuje tu zabudowa jednorodzinna, są też tzw. szeregowce.

- To jest taka ulica, na której ludzie rozmawiają ze sobą, pomagają sobie. Spotykają się w ogródkach, w domach. Można podejść do sąsiada po cukier, po jajko, jeśli komuś zabraknie. Chodzimy razem z psami - wylicza pani Małgorzata. - To dość nietypowa ulica w Gdańsku, otoczona jest zielenią, jest tu pełno ptaków, dzikie zwierzęta, jest gdzie pospacerować. Do tego wszędzie jest blisko.

Przygotowania do święta ul. Krętej rozpoczęły się w lutym br. Mieszkańcy powołali specjalny komitet organizacyjny, do którego dołączyło dziewięć mocno zaangażowanych osób. Od kilku tygodni można też odczuć, że niemal wszyscy mieszkańcy ulicy już przygotowują się do sobotniego święta. Jednym z tego objawów są wielkie poszukiwania stylizowanych strojów z lat 20. XX wieku.  

po lewej widać zielone drzewa, po prawej kilka domów jednorodzinnych, z ogrodzeniami, przed nimi na chodniku stoją zaparkowane samochody osobowe
Ta kameralna ulica zostanie zamknięta w sobotę dla ruchu kołowego. By bezpiecznie i wygodnie świętować
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Wsparcie radnych dzielnicy Wrzeszcz Górny

Ulica Kręta, znajdująca się w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, mieści się w granicach administracyjnych dzielnicy Wrzeszcz Górny. Radni dzielnicy chętnie wsparli inicjatywę tutejszych mieszkańców. 

- Bardzo cieszymy się z tego wydarzenia. Służy ono promocji dzielnicy i integracji mieszkańców Wrzeszcza Górnego. Organizację sobotniego święta wspieramy z budżetu rady, ale należy podkreślić, że cała inicjatywa i pomysł pochodzi od mieszkańców ul. Krętej i Jarowej - podkreśla Krzysztof Koprowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny. - To obszar, który wbrew pozorom ma bardzo bogatą historię. Oprócz ciekawej zabudowy, znajdują się tutaj również pomniki przyrody oraz wzgórza: Szubieniczna Góra i Pogańska Góra - dodaje.

To nie pierwsza forma współpracy radnych dzielnicy Wrzeszcz Górny z mieszkańcami rejonu ul. Krętej i Jarowej:

  • Rada dzielnicy sfinansowała także budowę schodów pomiędzy ul. Krętą a tzw. Nową Medyków - Sobieskiego oraz na Pogańską Górę. 
  • Rada wsparła sfinansowo również nasadzenia zieleni na rondzie znajdującym się na ul. Krętej 

- Wnioskowaliśmy, by temu rondu nadać nazwę “Rondo im. Alicji Boniuszko” (była ona znaną primabaleriną - dop.red.), która mieszkała tuż obok - przypomina Krzysztof Koprowski. 

  • Na wniosek mieszkańców Rada Dzielnicy, z sukcesem, wnioskowała o sporządzenie planu zagospodarowania dla tego terenu, a w ostatnich dniach złożyła - w ramach procedury wyłożenia planu - uwagi (przygotowane w formie uchwały rady dzielnicy) wypracowane z mieszkańcami. 

Rady dzielnic kończą kadencję. Prezydent Gdańska wyznaczyła termin wyborów. Kiedy?

Gdańszczanie polubili święta ulic

Krzysztof Koprowski przypomina przy okazji, że będzie to już drugie wydarzenie tego typu w tej dzielnicy. W zeszłym tygodniu swoje "święto" obchodzili mieszkańcy ul. Brackiej. Tamto wydarzenie miało bardziej kameralny charakter, ale również zorganizowano je w ramach inicjatywy oddolnej i ze wsparciem finansowym rady dzielnicy. 

Mat. Mieszkańcy ul. Krętej

Patronaty:
Patronat Honorowy Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz
Patronat  Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Patronat Honorowy Rektora Politechniki Gdańskiej
Patronat Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny oraz z Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego - ze środków Miasta.

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024