Polska placówka na półwyspie Westerplatte
Zgodnie z deklaracją prezydenta USA Woodrowa Wilsona odrodzona po I wojnie światowej Polska miała uzyskać wolny dostęp do morza. Polacy, nie czekając na międzynarodowe ustalenia, podjęli działania na rzecz zabezpieczenia swoich interesów nad Bałtykiem. Przystąpili do pozyskiwania gruntów i obiektów w Gdańsku, w tym na Westerplatte. W imieniu polskiego rządu sprawą kierował Mieczysław Jałowiecki - generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji na miasto Gdańsk.
Co tak naprawdę kupił w Gdańsku Mieczysław Jałowiecki?
O najnowszych ustaleniach dr. Janusza Dargacza dotyczących przedmiotu własności Polski na Westerplatte w okresie międzywojennym pisaliśmy pod koniec 2023 roku - przypomnijmy, że wynika z nich, że państwo polskie nie było właścicielem żadnych gruntów na półwyspie. Posiadało natomiast budynki (o statusie ruchomości): zakład kąpielowy i kilka willi. Teren, na którym stały powyższe obiekty był natomiast dzierżawiony od właściciela.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWYCH NA WESTERPLATTE
W 1922 r. wysoki komisarz Ligi Narodów zobowiązał Wolne Miasto Gdańsk do wyznaczenia miejsca, w którym strona polska mogłaby swobodnie odbierać i składować materiały wojskowe z zagranicy. Dwa lata później doprecyzowano, że polska placówka znajdzie się na półwyspie Westerplatte. Decyzją Rady Ligi Narodów teren ten został oficjalnie przyznany Polsce 14 marca 1924 r.
Program obchodów rocznicy na Westerplatte
Piątek, 15 marca
- Godz. 10.00, 11.15, 12.15 - zajęcia edukacyjne - uczestnicy otrzymują okolicznościowe karty wraz z mapką. Zadaniem jest odnalezienie stanowisk zaznaczonych na mapce, zapoznanie się z prezentacją rekonstruktorów i odpowiedź na zawarte w karcie pytania. Po odwiedzeniu wszystkich stanowisk rekonstrukcyjnych w ramach wyzwania i poprawnej odpowiedzi na pytania – uczestnicy otrzymają upominek.
- W godz. 10.00 - 14.00 - prezentacja rekonstruktorów historycznych w mundurach oficerów Wojska Polskiego, w roli wartowników Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz żołnierzy Kampanii Polskiej 1939 r. Zobaczyć można również szpital polowy
- W godz. 10.00 - 14.00 - poczęstunek: potrawy kuchni polowej
- przez cały dzień - wystawa plenerowa „Wartownia nr 5”
Sobota, 16 marca
- Nietypowy przejazd ze śródmieścia na Westerplatte - zabytkowym autobusem Krupp! Odjazd spod Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (od ulicy Stara Stocznia) o godz. 10.00, 11.00, 12.00. Przejazdy są bezpłatne.
- W godz. 10.00 - 14.00 - gra terenowa z grupą rekonstrukcyjną. Uzupełnij kartę pracy i zbieraj pieczątki. Karty dostępne będą w punkcie startowym przy pętli autobusowej. Uczestnicy otrzymują okolicznościowe karty wraz z mapką. Zadaniem jest odnalezienie stanowisk zaznaczonych na mapce, zapoznanie się z prezentacją rekonstruktorów i odpowiedź na zawarte w karcie pytania.
- W godz. 10.00 - 14.00 - spotkania i rozmowy z archeologami MIIWŚ. Spotkasz ich przy wystawie „Wartownia nr 5” oraz „Kiedy się wypełniły dni… Pochówki polskich obrońców Westerplatte”.
- W godz. 10.00 - 14.00 - prezentacja zabytkowej armaty polowej, o której opowiedzą pracownicy Działu Zbiorów MIIWŚ. Stanowisko armaty znajdziesz przy masztach flagowych w okolicy pomnika.
- W godz. 10.00 - 14.00 - prezentacja rekonstruktorów historycznych w mundurach oficerów Wojska Polskiego, w roli wartowników Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz żołnierzy Kampanii Polskiej 1939 r. Zobaczysz również szpital polowy
- W godz. 10.00 - 14.00 - poczęstunek: potrawy kuchni polowej
- Godz. 14.00 - wspólne wysiewanie łąki kwietnej wraz z Młodzieżową Radą Muzeum oraz wolontariuszami. Miejsce wysiewu będzie wyznaczone na drodze prowadzącej do promenady nadmorskiej.
Na terenie Westerplatte będą obecni wolontariusze oraz pracownicy Muzeum, którzy pokierują zainteresowanych do poszczególnych punktów. Wypatruj zielonych flag z logo Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.