CSW Łaźnia 2. Kino studyjne KinoPort obchodzi 10 urodziny - cztery dni atrakcji dla widzów

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w 2023 roku świętuje jubileusz 25-lecia. Jednym z najważniejszych momentów instytucji w ciągu ostatniego ćwierćwiecza było otwarcie kina studyjnego KinoPort w Łaźni w Nowym Porcie, które 9 lutego obchodzić będzie swoje 10. urodziny. Z tej okazji przygotowano dla widzów wiele atrakcji.
02.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa ludzi na leżakach, siedzą w zieleni oglądając film wyświetlany w plenerze
Seanse w KinoPorcie latem odbywają się w plenerze
fot. Bartosz Bańka

Fotografie Sibylle Bergemann w Zielonej Bramie - prace wybitnej artystki po raz pierwszy w Polsce

KinoPort ma już 10 lat

W ciągu dekady KinoPort odwiedziło blisko 70 tysięcy widzów, zaprezentowano ponad 1600 tytułów filmowych oraz odbyło się około 100 spotkań z prelegentami i gośćmi w ramach projektów specjalnych: KinoPasja, Światłoczuła Klasyka, KinoPortrety, Kino Wolność, Polska Szkoła Animacji, Młode Kino, Siła Dokumentu, Ultima Thule Kinemtaografia Islandii w Gdańsku, KinoPort w Plenerze, Cinema Prive - Festiwal Kina Belgijskiego.

Miejsce odwiedzili również wybitni twórcy filmowi m.in: Wojciech Smarzowski, Leszek Dawid, Filip Bajon, Piotr Dumała, Ragnar Bragasson, Mikołaj Trzaska i Jakub Czekaj.

W ostatnim czasie KinoPort rozpoczął realizację kolejnych filmowych projektów: Kino Mieszkańca oraz Kino Dostępne. W ramach pokazów specjalnych został zaprezentowany cykl filmowy o tytule Wolność Równość Ekologia, odbył się także Przegląd Festiwalu Filmowego Ukraina oraz prezentacja filmów młodych niezależnych twórców.

10. urodziny KinoPortu to wiele atrakcji dla widzów

Czwartek, 9 lutego

- o godz. 18.00 zapraszamy na KinoPasję projekt, który realizujemy od początku działalności naszego Kina. W lutym 2013 roku pierwszą odsłonę poprowadził prof. UG Krzysztof Kornacki, który współpracuje z nami aż do dzisiaj. Podczas pierwszej KinoPasji zaprezentowaliśmy film Siekierezada Witolda Leszczyńskiego.

Siekierezada to jeden z najpiękniejszych filmów w historii polskiego kina, uhonorowany Złotymi Lwami na festiwalu w Gdańsku w 1986 roku. Scenariusz powstał na podstawie powieści tragicznie zmarłego pisarza, muzyka i poety Edwarda Stachury. Jest to historia Janka (w tej roli Edward Żentara), wrażliwego poety, który nie chcąc utracić niezależności opuszcza swą ukochaną, nazywaną przez niego Gałązką Jabłoni, i wyrusza w świat.

Po 10-ciu latach Siekierezada Witolda Leszczyńskiego powróci na ekran KinoPortu w ramach projektu Kino Pasja. Serdecznie zapraszamy do udziału w filmowej podróży w głąb bieszczadzkich lasów i prozy Edwarda Stachury. Wstęp do filmu oraz dyskusję po seansie poprowadzi prof. UG Krzysztof Kornacki.

Wstęp wolny.

Piątek, 10 lutego

- przygotowalno niespodziankę dla osób posiadających Gdańską Kartę Mieszkańca. W ramach projektu Kino Mieszkańca odbędzie się projekcja niezwykłego filmu Annette w reżyserii Leosa Caraxa.

Annette to historia miłości słynnego komika Henry'ego i Ann, śpiewaczki o międzynarodowej sławie. W świetle reflektorów stanowią idealną, szczęśliwą parę. Ich życie odmienią narodziny pierwszego dziecka, Annette, dziewczynki o wyjątkowym darze. Nowy film mistrza światowego kina Leosa Caraxa (Holy Motors) to ponadczasowa opowieść o miłości, zazdrości i zemście. Do swojej pierwszej anglojęzycznej produkcji francuski twórca zaangażował zdobywczynię Oscara Marion Cotillard (Niczego nie żałuję - Edith Piaf) oraz nominowanego do Oscara Adama Drivera (Historia małżeńska, saga Gwiezdne Wojny). Scenariusz, muzykę i piosenki do filmu stworzył zespół Sparks. Za produkcję muzyczną odpowiadają również twórcy La La Land oraz Moulin Rouge!.

Wstęp wolny.

Sobota, 11 lutego

Upłynie pod znakiem Kina Dostępnego. Oprócz regularnych projekcji odbędą się również Seanse Przyjazne Sensorycznie, czyli pokazy przygotowane z myślą o młodych widzach w kondycji ze spektrum autyzmu, oraz z nadwrażliwościami sensorycznymi. Podczas seansu światło będzie przygaszone, a ostre dźwięki zniwelowane. Będzie można swobodnie rozmawiać oraz w razie potrzeby opuścić salę kinową i odpocząć w pokoju wyciszenia.

O godzinie 13.30 wyświetlimy najnowszy film z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Tajemnica Skorpiona (reż. Tina Mackic, 2022).

Z Akademii Nauki w Valleby ginie teleskop, fajerwerki przygotowane na pokaz przedwcześnie błyskają, a ze sklepu z biżuterią ginie żywy skorpion. Maja i Lasse mają kilku podejrzanych i rozpoczynają śledztwo.

Bilet wstępu: 10 zł

- godz. 15.10 zapraszamy na seans Pimi z krainy tygrysów (reż. Brando Quilici, 2022). Jest to historia o tym, jak pewnej nocy osierocony Balmani ratuje małego tygryska przed kłusownikami. Po udanej ucieczce wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do odległego sanktuarium, gdzie, jak wierzy Balmani, będą bezpieczni.

Bilet wstępu: 10 zł

- godz. 17.00 odbędzie się pokaz filmu Cmon Cmon (reż. Mike Mills, 2021) przygotowany z myślą o osobach głuchych i niedosłyszących. Seans będzie pokazywany z napisami rozszerzonymi. W budynku Łaźni 2 znajduje się pętla indukcyjna w kasie biletowej, informacji i sali kinowej. W kasie biletowej istnieje również możliwość połączenia sią z tłumaczem polskiego języka migowego online.

Głównym bohaterem filmu Cmon Cmon jest Johnny (Joaquin Phoeni, dziennikarz radiowy, który uczy się uważnie słuchać, tworzyć trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i przytulać. Kameralny czarno-biały film Mikea Millsa buduje mosty między pokoleniami i dodaje otuchy. Johnny przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia i plany na przyszłość. Dziennikarz odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffmann), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał.

Wstęp wolny.

Niedziela, 12 lutego

- godz. 18.00 zaplanowano pokaz filmu "Zimna wojna" (reż. Paweł Pawlikowski, 201. W roku premiery produkcja cieszyła się ogromnym powodzeniem u widzów KinoPortu. Oprócz kilkudziesięciu standardowych projekcji repertuarowych zrealizowaliśmy aż dwa spotkania z dyskusją o filmie w ramach projektu KinoPasja.

W Zimnej wojnie jesteśmy świadkami historii trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w ,,Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Wstęp wolny.

Bilety można zarezerwować przez Messenger KinoPortu: facebook.com/kinoport lub pod numerem telefonu 585 000 232.

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej