• Start
  • Wiadomości
  • 10 godzin świętowania, czyli „Viva Oliva” po raz szósty. Czym zaskoczy w tym roku?

10 godzin świętowania, czyli „Viva Oliva” po raz szósty. Czym zaskoczy w tym roku?

Koncert Krystyny Stańko z zespołem, widowiskowy pokaz tańca z ogniem, pchli targ, pokaz mody, plener malarski z udziałem kilkudziesięciu artystów i wiele innych atrakcji - to wszystko wydarzy się w Oliwie w sobotę 10 czerwca 2017 r., z okazji corocznego święta dzielnicy „Viva Oliva”. Po raz pierwszy na ten jeden dzień ulica Opata Jacka Rybińskiego ulegnie przeobrażeniu i wzorem Krupówek czy popularnego Monciaka zamieni się w deptak!
07.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tradycyjnym elementem Święta Oliwy Viva Oliva jest radosna, huczna parada, która przejdzie głównymi ulicami

- Zamieniamy Oliwę w deptak - mówi Marzena Świtała z Fundacji Wspólnota Gdańska, koordynatorka projektu „Viva Oliva”. - Dokładnie główną ulicę, która biegnie wzdłuż Parku Oliwskiego, czyli Opata Jacka Rybińskiego. Chcemy pokazać jak fajnie wygląda Oliwa bez intensywnego na co dzień ruchu kołowego. Chcemy się bawić na tej ulicy i urządzić jeden wielki piknik kulturalny.

Deptak to nowość w stosunku do poprzednich pięciu edycji święta „Viva Oliva”. Organizatorzy zapraszają na niego wszystkich w sobotę 10 czerwca, od godz. 12 do 22. A kierowców proszą, by tego dnia już od godz. 8 do 23 wyjątkowo objeżdżali dzielnicę i pozwolili mieszkańcom, artystom i działaczom na spokojną zabawę. - Zwracamy się do kierowców, aby chwilowo wstrzymali się z ruchem w tej okolicy, po to, by mogła tu być prawdziwa fiesta, bezpieczna i bez stresów. I oczywiście zapraszamy ich do udziału w zabawie - dodaje Świtała.

Jak co roku tego dnia ulicami przejdzie blisko godzinny kolorowy Korowód Oliwski. - Zapraszamy na niego wszystkich, niech to będzie takie spontaniczne ruszenie - zachęca koordynatorka. - Pochód uformuje się na początku ulicy Polanki, przy Opata Jacka Rybińskiego 25 i wyruszy o godz. 15. Po jego zakończeniu, przed wejściem do Parku Oliwskiego Maciej Kosycarz zrobi z wysięgnika na wysokości pamiątkowe rodzinne zdjęcie Oliwian, z panoramą Oliwy w tle. Zapraszamy na to otwarte wydarzenie wszystkich, którzy czują się Oliwianami, albo po prostu lubią to miejsce i chcą być tego dnia z nami.

Na zakończenie imprezy tradycyjnie odbędzie się widowiskowy pokaz tańca z ogniem. Przez cały dzień natomiast na przybyłych czekać będzie ponad 60 stoisk, m.in. z wydawnictwami książkowymi, rękodziełem, gastronomią. Będzie można m.in. kupić lub wymienić książki, ale i zdobyć ciekawą wiedzę - np. w strefie przeznaczonej dla miłośników zwierząt.

- Mamy w Oliwie świetną przychodnię weterynaryjną, która bardzo chętnie podzieli się swoimi poradami. Przyjadą do nas również trzy organizacje, które nie są co prawda związane z Oliwą, ale z kotami, których mamy w naszej dzielnicy dużo. Opowiedzą o opiece nad tymi zwierzętami, działalności kocich domów tymczasowych i co zrobić, gdy znajdziemy kota na ulicy, który wymaga pomocy - mówi Świtała.

Jak podkreśla, „Viva Oliva” w tym roku będzie również okazją do poznania innych kultur. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że migrantów i imigrantów jest coraz więcej, nie tylko w Gdańsku, ale na całym świecie. Jesteśmy aktywnymi członkami ruchów związanych z pomocą imigrantkom i imigrantom w Gdańsku. W związku z tym postanowiliśmy, że zainaugurujemy strefę, którą nazwaliśmy „Nowi Gdańszczanie”, z myślą o osobach, które przybyły do nas z różnych stron i chcą tu zacząć nowe życie.

Wsród 60. stoisk znajdą się także te gastronomiczne. Skosztować będzie można m.in. kuchni z innych krajów

W strefie staną stoiska, na których arabską kulturę zaprezentuje Pomorski Oddział Ligi Muzułmańskiej w RP, a rękodzielnicy i właściciele gastronomii przybliżą uczestnikom kulturę Ukrainy i Białorusi.

Swoją ofertę placówki edukacyjne i firmy związane z dzielnicą prezentować będą również na głównej scenie - już od godz. 12. Z kolei o godz. 17 scenę przejmą muzycy i artyści: odbędą się trzy koncerty - wystąpi m.in. Krystyny Stańko z zespołem - i pokaz mody. Co roku „Viva Oliva” stanowi także okazję do prezentacji dorobku kulturalnego dzielnicy, m.in. podczas pleneru malarskiego z udziałem kilkudziesięciu artystów działających w Oliwie. A ponieważ celem święta jest również integracja lokalnej społeczności i pogłębianie sąsiedzkich relacji, w programie bogatego programu muzycznego nie mogło zabraknąć otwartej dla wszystkich wieczornej potańcówki z muzyką na żywo.

Wstęp wolny.

Program:

PLAC INWALIDÓW WOJENNYCH
- godz. 12 - prezentacje placówek edukacyjnych i firm na scenie;
- godz. 16.20 - pokaz mody Oliwskiej Akademii Sztuki;
- godz. 17 - koncert NOVOS ANOS, czyli jazz w Oliwie;
- godz. 18.15 - prezentacja oliwskich artystów malarzy.
- godz. 19 - koncert Opera w Oliwie;
- godz. 20.20 - Potańcówka z Szulerami.

ULICA OPATA J. RYBIŃSKIEGO
- godz. 12-18 - plener malarski z udziałem kilkudziesięciu artystów;

- godz. 12-18 - Pchli Targ w Oliwie;
- godz. 12-18 - prezentacje partnerów na stoiskach;
- godz. 13-15 - Dziecięcy Pchli Targ;
- godz. 15 - Korowód Oliwski: Trasa: Opata J. Rybińskiego 25 - Grunwaldzka - Kaprów - Wita Stwosza - Plac Inwalidów Wojennych - Opata J. Rybińskiego;
- godz. 15.50 - Rodzinne Zdjęcie Oliwian - przed wejściem głównym do Parku Oliwskiego;
- godz. - 18.30 - Uwolnij Marzenia - happening z dużymi balonami wypełnionymi helem;
- godz. 21.40 - Infected Fireshow - pokaz tańca z ogniem.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE (poza terenem imprezy)

Little Harvard Przedszkole Niepubliczne, Gdańsk Przymorze, ul. Lęborska 3B
- godz. 11.00-13.00 - Warsztaty Oliwne - warsztaty z sensoplastyki dla dzieci z rodzicami. To niecodzienne techniki plastyczne z wykorzystaniem ekologicznych, biodegradowalnych materiałów.

Boisko przy ul. Kanapariusza
- godz. 14 - Turniej piłki nożnej o puchary RSM Budowlani, dla zespołów 6-osobowych, reprezentujących dzielnice: Oliwa, Przymorze, Strzyża, VII Dwór, Przymorze Małe. Roczniki 2000 i starsi.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańsk.

Uwaga! Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na czas Viva Oliva (autobusy 117, 169, 171, 179 i 622).

W sobotę 10 czerwca 2017 r. w godz. od 8-23 wyłączona zostanie z ruchu ul. Opata Jacka Rybińskiego. Od ul. Stary Rynek Oliwski do al. Grunwaldzkiej wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu, która spowoduje zmiany w funkcjonowaniu wymienionych linii autobusowych:


Linia 117 - w kierunku Jelitkowa, zwieszona zostanie tymczasowo obsługa przystanków „Czyżewskiego" (n/ż) [1540]; „Bobrowa" (n/ż) [1538]; „Cmentarz Oliwski" [1536]; „Archikatedra Oliwska" [1552]; „Cystersów"[1504] oraz „Oliwa Pętla Tramwajowa" [[1534].


W zamian obowiązywać będzie obsługa przystanków„Nadwodna"[1669], „Górskiego" [1667], „Opacka"[1665] oraz dodatkowo tymczasowego przystanku „Hołdu Pruskiego" zlokalizowanego w ciągu ul. Piastowskiej w kierunku Jelitkowa w rejonie skrzyżowania ul. Piastowskiej i ul. Hołdu Pruskiego (uruchamianego zwykle 1 listopada). Trasa i obsługa przystanków w kierunku „Sopot Osiedle Przylesie" pozostanie bez zmian.


Linie 171,169, 179, i 622 - czasowo zawieszone zostanie funkcjonowanie przystanków „Cystersów"[1504] oraz „Oliwa Pętla Tramwajowa" [1534]. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie jedynie obsługa przystanku „Cmentarz Oliwski"[1545]. Pozostałe przystanki objazdowe nie będą obsługiwane przez te linie.
Trasy w kierunkach: „Osowa Przesypownia", „Gdynia Karwiny Tesco", „Owczarnia" i „Oliwa ZOO" pozostaną bez zmian.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej