• Start
  • Wiadomości
  • 1 września 2019 - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. PROGRAM WYDARZEŃ

1 września 2019 - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. PROGRAM WYDARZEŃ

Główne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, rozpoczęły się 1 września na Westerplatte, o godz. 4.45. Co jeszcze przygotowało Miasto na ten dzień? Zobacz program.
31.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20170901_westerplatte_33_799x533.JPG
W tegorocznych uroczystościach udział wezmą setki samorządowców i delegacje ponad 20 miast, które mają szczególne powody, aby pamiętać o tragegicznych czasach wojny
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

1 września, NIEDZIELA

4.45 - 7.00
PORANNA UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
/ pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte → wstęp wolny (transmisja na żywo na stronie gdansk.pl)

Na poranne wydarzenia do Gdańska przyjadą zagraniczne delegacje z 24 miast dotkniętych II wojną światową. Obecność na Westerplatte potwierdzili m.in.:

Sadiq Khan – burmistrz Londynu, który jest brytyjskim politykiem i prawnikiem pakistańskiego pochodzenia. Stanowisko zajmuje od 2016 roku. Sadiq Khan to pierwszy w historii Wielkiej Brytanii muzułmanin, który objął ten urząd. Przed objęciem stanowiska polityk był przez 11 lat posłem Partii Pracy z dzielnicy Tooting na południu Londynu, w której Polacy stanowią trzecią pod względem wielkości grupę narodową. W 2018 roku, gdy Polska obchodziła setną rocznicę odzyskania niepodległości Sadiq Khan skierował do Polaków kilka zdań, które zamieścił na jednym z portali społecznościowych.

- Polscy londyńczycy wzbogacili nasze społeczeństwo, gospodarkę i kulturę, sprawiając, że nasza stolica jest lepszym i jaśniejszym miejscem do życia – powiedział w ubiegłym roku Sadiq Khan.

W styczniu 2013 i 2015 roku polityk nominowany był do nagrody „Polityka Roku” w plebiscycie brytyjskich muzułmanów. Wygrał tę nagrodę w lutym 2016.

Dieter Schenk - niemiecki kryminolog, literat, publicysta urodzony we Frankfurcie. W 1993 zajął się wyjaśnieniem prawdy o wojennych losach polskich pocztowców w Gdańsku, a przede wszystkim o sądowym mordzie na obrońcach Poczty Polskiej. W 1995 roku Dieter Schenk opublikował w Niemczech książkę o tych wydarzeniach. W 2012 jego książka pt. Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej została wyróżniona w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” nagrodą jury w Konkursie Książka Historyczna Roku. W uznaniu zasług otrzymał w 1997 gdański medal św. Wojciecha, w 1998 medal 1000-lecia Gdańska, w 2003 Honorowe Obywatelstwo Miasta Gdańska. W 2000 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w roku 2017 został doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. W 2012 otrzymał nagrodę "Kustosz Pamięci Narodowej".

Frans Timmermans - to holenderski polityk, członek Partii Pracy, były minister spraw zagranicznych Holandii i były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej (sprawował urząd od 2014 roku do 2019). Porozumiewa się siedmioma językami: angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim, rosyjskim, limburskim (używa go ok. 1.6 mln mieszkańców Niderlandów oraz kilkaset tysięcy w Niemczech) i niderlandzkim. W 2006 r. Frans Timmermans został odznaczony - przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP „za wybitne zasługi w promowaniu spraw Polski”. Frans Timmermans odegrał kluczową rolę w rehabilitacji pamięci o gen. Stanisławie Sosabowskim i żołnierzach 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Przez dekady byli oni dla Holendrów zupełnie nieznani. Sprawa odżyła z racji obchodów 60. rocznicy operacji Market Garden. W listopadzie 2004 r. Timmermans i Van Baalen złożyli wniosek poselski wzywający rząd w Hadze do przyznania bohaterskim polskim żołnierzom stosownych odznaczeń wojskowych. Było to konieczne, ponieważ holenderski MON się temu sprzeciwiał (brytyjskie dowództwo w 1944 r. fałszywie zrzuciło na gen. Sosabowskiego odpowiedzialność za wysokie straty, poniesione w czasie walk). 7 grudnia 2004 r. wniosek został jednomyślnie przyjęty przez parlament, co zmusiło holenderskiego ministra obrony do rewizji swojej decyzji. Ostatecznie 31 maja 2006 r. polscy żołnierze - bohaterowie bitwy pod Arnhem - zostali pośmiertnie odznaczeni przez królową Beatrix.

Timmermans upomniał się o pamięć o żołnierzach gen. Sosabowskiego z pobudek osobistych, bowiem przyjaźń i szacunek dla Polaków wyniósł z rodzinnego domu. Podczas II wojny światowej żołnierze z 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wyzwolili Bredę - rodzinne miasto Fransa Timmermansa. Pomogli wówczas jego schorowanemu, słabemu ojcu. - Działając na rzecz wejścia Polski do Unii, a teraz ją wspierając, spłacam więc swój moralny dług - mówił Frans Timmermans w jednym z wywiadów. - Bo gdyby nie polscy żołnierze, nie byłoby mnie na świecie. Mój zabiedzony ojciec bez ich opieki by nie przeżył. Obecnie cierpi na Alzheimera, traci pamięć, ale ciągle pamięta dzieciństwo, polskiego wojskowego krawca, który uszył mu mały polski mundur.

W 2014 r. Frans Timmermans otrzymał Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Z najważniejszych polskich polityków udział w obchodach potwierdził do tej pory premier RP Mateusz Morawiecki. 


PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

- godz. 4:45 - włączenie syren alarmowych

- emisja materiału filmowego

- odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej

- powitanie uczestników Uroczystości przez Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz

- przemówienia okolicznościowe

- modlitwa międzywyznaniowa

- odczytanie Odezwy Harcerskiej

- odczytanie Apelu Pamięci

- oddanie salwy honorowej

- odegranie Hymnu do Bałtyku i Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej

- złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje oficjalne (transmisja na telebim)

- zakończenie I części uroczystości (ok. godz. 7:00)

 

II część uroczystości

- złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez pozostałych uczestników Uroczystości

Po zakończeniu uroczystości poczęstunek z kuchni polowej.

 

8.00
ZŁOŻENIE KWIATÓW NA GROBOWCU OBROŃCÓW POCZTY POLSKIEJ
/ Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego, ul. Bolesława Chrobrego 80 → wstęp wolny

 

10.00
MODLITWA I ZŁOŻENIE WIEŃCÓW
Uroczystość przy tablicy upamiętniającej torturowanych i zamęczonych Polaków w pierwszych dniach II wojny światowej. Wspólna modliwę poprowadzi o.Tomasz Jank, franciszkanin). O oprawę muzyczną wydarzenia zadba Capella Gedanensis.
/ dawna szkoła Viktoriaschule, ul. Kładki 24

Victoriaschule - symbol męczeństwa Polaków. 1 września o godz. 10 oddamy hołd ofiarom PROGRAM

 

10.00 - 15.00
WESTERPLATTE. SPOTKANIA Z HISTORIĄ

Trzecia edycja festiwalu. W programie m.in. zwiedzanie Wartowni nr 1, prezentacja zabytkowych pojazdów, m.in. czołgów Sherman, Stuart czy TKS, a także współczesnego sprzętu wojskowego, wielkoformatowa gra historyczna, pokazy filmowe i kuchnia polowa. 

scena przy placówce „Fort” - pokazy filmów

1 września 2019, godz. 10:00 – Film „Wolne Miasto”, reż. S. Różewicz

1 września 2019, godz. 14:00 – Film „Westerplatte”, reż. S. Różewicz

 

godz. 10.00 i 14.00

/ Westerplatte → wstęp wolny

 

godz. 11.00

DEBATA SOLIDARNOŚĆ I POKÓJ. MIASTO JAKO EUROPEJSKA WSPÓLNOTA
Międzynarodowa debata, wśród gości: Sadiq Khan - burmistrz Londynu, Sawsan Chebli - sekretarz stanu landu Berlin, Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
/ ECS, audytorium → wstęp wolny

 

godz. 12.00

MSZA ŚW. W INTENCJI POLEGŁYCH POCZTOWCÓW

/ Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2 → wstęp wolny

Uroczystości ku czci obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. W niedzielę pod pomnikiem

 

godz. 15.00

ŚWIATOWA PRAPREMIERA UTWORU TRZY WEZWANIA

Utwór "Trzy Wezwania" skomponował Aleksander Nowak z myślą o carillonie znajdującym się na wieży gdańskiego Ratusza Głównego Miasta. Za klawiaturą usiądzie Monika Kaźmierczak. Utwór z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zamówili: Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska oraz Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Utworu będzie można wysłuchać z ulicy Długiej i Długiego Targu. Dzięki telebimowi będzie można zobaczyć wnętrze pomieszczenia położonego w wieży Ratusza ok. 70 metrów ponad głowami słuchaczy.
/ wokół Ratusza Głównego Miasta, Długi Targ → wstęp wolny

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prapremierowe wykonanie utworu „Trzy wezwania” na carillon

 

godz. 18.00
KONCERT WOJNA I POKÓJ

Jordi Savall, światowej sławy gambista, dyrygent, przedstawiciel autentyzmu w wykonawstwie historycznym, zaprezentuje gdańskiej publiczności autorski program. Wraz z artystą wystąpi 40 śpiewaków oraz instrumentalistów z zespołów Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya oraz Le Concert des Nations./ Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1 → wstęp biletowany.

Koncerty muzyki poważnej i dawnej z okazji rocznic podpisania porozumień sierpniowych i wybuchu II WŚ.

WIĘCEJ:

W niedzielę, 1 września, uroczystości na Westerplatte - uruchomiono bezpłatną komunikację miejską. WYKAZ LINII I MAPA

1 września o godz. 4.45 - w Gdańsku odezwą się nie tylko syreny, ale i kościelne dzwony

Wystawa “Gdańszczanie 1939” otwarta. Ponad sto obiektów ze zbiorów 20 placówek muzealnych i kolekcji prywatnych

“Portrety 1939”. Gdańscy bohaterowie tragicznej jesieni ‘39 na plakatach i wystawie

 

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok