• Start
  • Wiadomości
  • 1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS. Bezpłatne anonimowe badania m.in. w Gdańsku

1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS. Bezpłatne anonimowe badania m.in. w Gdańsku

Test w kierunku zakażenia wirusem HIV można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych na Pomorzu. W Gdańsku zrobimy go przy przychodni ambulatoryjnej Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w poniedziałki, wtorki i czwartki. Dodatkowe dyżury z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania i Światowego Dnia AIDS będą w piątki: 25 listopada i 2 grudnia.
26.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ograniczenie rozprzestrzeniania się HIV i AIDS w Polsce i na świecie jest jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Zakażeniom wirusem HIV można skutecznie zapobiegać oraz je leczyć
Ograniczenie rozprzestrzeniania się HIV i AIDS w Polsce i na świecie jest jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Zakażeniom wirusem HIV można skutecznie zapobiegać oraz je leczyć
mat. MZ

Zaszczep się przeciw grypie - zachęcają lekarze z GUMedu, którzy sami przyjęli szczepionki

1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku dzień 1 grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Walki z AIDS. Święto ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na walkę z AIDS oraz podniesienie świadomości na temat zakażenia wirusem HIV, który atakuje i niszczy układ immunologiczny, i możliwości leczenia. Z tej okazji w wielu miastach Polski przeprowadzone są akcje przypominające o badaniach pozwalających wykryć HIV. Ich symbolem jest czerwona kokarda.

Bezpłatne testy w Gdańsku

Zakażeniom wirusem HIV można skutecznie zapobiegać oraz je leczyć, dlatego szczególnie ważne jest ciągłe propagowanie wiedzy na ten temat w społeczeństwie. Kluczem do eliminacji HIV jest wzrost poziomu testowania, szczególnie w grupie osób o największym ryzyku zakażenia.

Test w kierunku zakażenia wirusem HIV można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) - wystarczy być pełnoletnim. Na miejscu można porozmawiać ze specjalistą, który pomoże ustalić, czy rzeczywiście wystąpiło ryzyko zakażenia i potrzebne jest badanie. Doradca odpowie też na wszelkie pytania dotyczące HIV i AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. 

W Gdańsku taki punkt znajduje się przy Przychodni Ambulatoryjnej Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, przy ul. Smoluchowskiego 18 (budynek G wejście 2).

Godziny otwarcia:

  • poniedziałki 16.00 - 20.00
  • wtorki 16.00 - 20.00
  • czwartki 16.00 - 20.00
  • Uwaga! Dodatkowe dyżury z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania i Światowego Dnia AIDS odbędą się w piątki, 25 listopada i 2 grudnia, w godzinach 16.00 - 20.00.

Pozostałe punkty

W Gdyni zrobimy test w PKD Fundacji Pomorski Dom Nadziei przy Szpitalu Morskim, ul. Powstania Styczniowego 1 (budynek 8, wejście dla niepełnosprawnych, gabinet 17).

Godziny otwarcia:

  • poniedziałki (tylko w 2022 roku): 16.00 - 20.00
  • środy: 16.00 - 20.00
  • piątki: 8.00 - 12.00
  • Uwaga! Dodatkowe dyżury z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania i Światowego Dnia AIDS odbędą się w czwartek, 24 listopada, w godzinach 16.00 - 20.00, i w sobotę, 26 listopada, w godzinach 9.00 - 13.00.

W Słupsku test zrobimy w PKD przy ul. Hubalczyków 1 przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Korczaka (budynek H, gabinet 108).

Godziny otwarcia:

  • środy w godzinach 15.30 - 18.30
  • w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 9.00 - 15.00
  • Uwaga! Dodatkowe dyżury z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania i Światowego Dnia AIDS odbędą się od 28 listopada do 2 grudnia w godzinach 15.30 - 18.30, oraz 3 grudnia w godzinach 9.00 - 15.00.

HIV i AIDS w liczbach

Na świecie żyje 37,7 mln osób zakażonych wirusem HIV, a 680 tys. z powodu HIV zmarło. Co ważne, 73 proc. osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową. W Polsce zarażonych jest ponad 25 tysięcy, i z roku na rok ta liczba wzrasta - podobnie jak chorych na AIDS. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Polsce, w 2020 roku potwierdzono 840 nowych zakażeń HIV, 47 zachorowań na AIDS oraz 10 zgonów.

W województwie pomorskim w 2019 roku wykryto 117 zakażeń, więcej niż w 2018 roku, kiedy było 69 nowych przypadków. Wskaźnik zapadalności w Polsce to 4,59 przypadków na 100 tys. osób, a na Pomorzu jest wyższy i wynosi 5. Najnowsze dane mówią, że do 15 listopada 2022 roku zakażenie wirusem HIV potwierdzono u 1998 osób.

Pamiętać należy, że są tylko trzy drogi przenoszenia HIV: przez kontakty seksualne, przez zakażoną HIV krew i z zakażonej HIV matki na jej dziecko. HIV poza organizmem szybko ginie, niszczą go wszelkie środki dezynfekcyjne, także woda z mydłem. Mieszkanie pod jednym dachem z osobą zakażoną HIV nie stwarza ryzyka przeniesienia zakażenia, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad higieny. Nie ma ryzyka zakażenia HIV przy korzystaniu ze wspólnych naczyń, wspólnej łazienki, toalety czy na basenie itp.

Badaj piersi - dla własnego dobra. Mówią kobiety, które pokonały raka

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu