Stowarzyszenie Arteria zaprasza na warsztaty „Stocznia jest opowieścią, czyli jak tworzyć narracje o stoczni w oparciu o zasoby archiwum cyfrowego?”, które odbędą się w dniach 13-14.03 w Instytucie Kultury Miejskiej, który jest partnerem projektu "Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów".
Podczas dwóch dni warsztatów poznamy metodę interpretacji dziedzictwa wypracowaną przez zespół Małopolskiego Instytutu Kultury w ramach projektu „Lokalne muzeum w globalnym świecie”, która może być wykorzystywana do opracowania różnych form udostępniania treści przez instytucje zajmujące się upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego. Przeprowadzimy analizę zasobów powstającego archiwum cyfrowego związanego z pracą w dawnej Stoczni Gdańskiej w kontekście aktualnych problemów i współczesnych trendów udostępniania treści w sieci.
Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby zainteresowane współpracą w projekcie „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” oraz osoby zainteresowane poznaniem metody interpretacji dziedzictwa. Pierwszeństwo w rekrutacji będą miały osoby związane z projektami: „Stocznia jest kobietą”, „Metropolitanka” oraz dawne pracownice i dawni pracownicy Stoczni. Pracować będziemy na materiałach dotyczących Stoczni.
Przejdziemy przez wszystkie etapy metody:
- analizę zebranych materiałów związanych ze Stocznią Gdańską
- wybór tematu
- poszukiwanie esencji
- szukanie pomysłów na udostępnianie zebranych treści w sieci.
Będziemy szukać odpowiedzi na pytania: o czym, komu i po co opowiadamy, jakimi środkami dysponujemy, by przekazać te treści i jak wobec tego może przebiegać nasza opowieść? Co chcemy poprzez nią powiedzieć naszym odbiorcom i światu? („Lokalne muzeum w globalnym świecie. Poradnik praktyczny”)
TERMIN i MIEJSCE:
13-14.03.2015 r. (piątek i sobota), 10:00-15:00
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
Zgłoszenia przyjmujemy mailowo na adres warsztaty@art-eria.pl do 8 marca – prosimy w treści maila podać imię, nazwisko, nr telefonu, instytucję/organizację (jeśli jakąś reprezentujecie) oraz informację, dlaczego chcecie wziąć udział w warsztatach.
Pierwszeństwo w rekrutacji będą miały osoby związane z projektami: „Stocznia jest kobietą”, „Metropolitanka” oraz dawne pracownice i dawni pracownicy Stoczni. Pracować będziemy na materiałach dotyczących Stoczni.
Informację o zakwalifikowaniu przekażemy 9 marca do końca dnia.
Zgłoszenie na warsztaty oznacza akceptację regulaminu znajdującego się na końcu ogłoszenia – prosimy o jego przeczytanie.
PROWADZĄCY:
Piotr Idziak – współpracuje z programem Dynamika Ekspozycji od 2007 roku. Zaangażowany w tworzenie wystaw, ścieżek edukacyjnych, scenariuszy zajęć, gier planszowych i terenowych. Zajmuje się tworzeniem produktów turystycznych opartych na dziedzictwie kulturowym. Jest trenerem i moderatorem zbiorowego procesu twórczego Interesuje się różnymi formami nadawania dziedzictwu nowych znaczeń wobec wyzwań współczesności.
Katarzyna Barańska – absolwentka historii sztuki i podyplomowych studiów poświęconych kulturowej tożsamości płci na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2005-2009 pracowała jako specjalistka ds. pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych w miejskiej instytucji kultury, a także współpracowała z organizacjami pozarządowymi, nie tylko jako fundraiserka, ale też koordynatorka prowadzonych przez nie projektów. Przez ostatnie pięć lat redaktorka w miesięczniku o architekturze A&B. Obecnie współtworzy zespół Dynamiki Ekspozycji Małopolskiego Instytutu Kultury oraz pracuje przy międzynarodowym projekcie „InHerit” poświęconym zagadnieniu interpretacji dziedzictwa.
O metodzie
„U podstaw metody interpretacji dziedzictwa […] stoi założenie, że muzeum jest jak opowieść – przekazuje swoim odbiorcom treści, ilustruje je ekspozycją i tworzy wokół nich narracje. Do budowania narracji i tworzenia dodatkowych kontekstów dla swoich treści muzeum może też wykorzystywać działania edukacyjne, animacyjne i promocyjne.
[…]
Muzeum może być platformą wymiany, wyrażania opinii i miejscem wielogłosu. Jednak żeby było to możliwe, potrzebny jest kontekst, w którym ta komunikacja może zachodzić i który ją sprowokuje – dobra muzealna opowieść. Interpretacja służy więc zespołowi muzeum do udzielenia odpowiedzi na pytania, które można postawić również, przygotowując się do tworzenia opowieści: o czym, komu i po co opowiadamy, jakimi środkami dysponujemy, by przekazać te treści i jak wobec tego może przebiegać nasza opowieść? Co chcemy poprzez nią przekazać naszym odbiorcom?
Poprzez interpretację swoich treści muzeum może odejść od koncentrowania się na prezentowaniu zbiorów w stronę poruszania zagadnień ważnych dla swoich odbiorców”.
(Cytat: „Lokalne muzeum w globalnym świecie”)
Więcej na temat metody w publikacji „Lokalne muzeum w globalnym świecie. Poradnik praktyczny”: http://e-sklep.mik.krakow.pl/ebooks/lokalne_muzeum_w_globalnym_swiecie.pdf)
Więcej informacji o projekcie "Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów": www.art-eria.pl
Organizator: Stowarzyszenie Arteria
Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)
Projekt „Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Do pobrania:
Regulamin warsztatów (203.76 KB)