Przekaż 1,5% podatku

Do 30 kwietnia można składać zeznania podatkowe za rok 2024. Podatnicy kolejny rok z rzędu mogą przekazać 1,5% wybranym organizacjom. Wesprzeć można organizacje pożytku publicznego działające na rzecz Gdańska, a także lokalnych społeczności.
10.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przekazując 1,5% decydujemy, że część naszego podatku, zamiast do skarbu państwa, trafi do wybranej organizacji pożytku publicznego. Co ważne, przekazując te środki, podatnik na tym nie traci.

W ubiegłym roku Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego z tytułu 1,5% podatku dochodowego ok. 1,9 miliarda zł. Wsparcie przekazało 14,8 mln podatników, w tym kilkaset tysięcy gdańszczanek i gdańszczan.

W Gdańsku, według Narodowego Instytutu Wolności, funkcjonuje ponad 230 organizacji, które można wesprzeć, tak naprawdę nie robiąc nic przy tym dodatkowego. Jest to realna pomoc: z przekazywanego 1,5% podatku co roku wpływa do gdańskich OPP nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Wykaz gdańskich OPP, którym można przekazać 1,5% znajdują się na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

To wsparcie nic nie kosztuje

1,5% podatku dochodowego mogą przekazać:

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
  • podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

Seniorzy, którzy rozliczają się przez ZUS, także mają szansę na przekazanie 1,5% organizacjom pozarządowym. Mogą również złożyć korektę do sprawozdania przygotowanego przez ZUS, wypełniając PIT-OP, w którym mogą wskazać organizację pożytku publicznego, aby przekazać jej środki.

Działania wspieranych OPP

Zakres działań, które realizują organizacje pożytku publicznego, jest bardzo szeroki – są to zarówno akcje z zakresu pomocy społecznej, rozwoju zainteresowań, hobby czy potrzeb społeczności lokalnej.

- Organizacją pożytku publicznego nie zostaje się przypadkowo, trzeba wykazać kilkuletnią działalnością na rzecz dobra wspólnego. Tym samym ta organizacja nakłada na siebie dodatkowe obowiązki sprawozdawcze – mówiła w ubiegłym roku Elżbieta Jachlewska, wiceprezes Stowarzyszenia Waga. - Wszystkie sprawozdania finansowe z działalności są jawne. Umieszcza się je na stronie Narodowego Instytutu Wolności. Wszyscy mogą się dowiedzieć, na co dana organizacja przeznacza środki z 1,5%.

Oprócz numeru KRS wybranej organizacji w rubrykach PIT-u konieczne jest wpisanie kwoty, którą chcemy przekazać dla OPP. Nie może ona jednak przekraczać 1,5% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

- Dla środowiska hospicyjnego, także dla Hospicjum Pomorze Dzieciom, przekazywanie 1,5% ma ogromne znaczenie. To jeden z pięciu filarów finansowania hospicjów, co pozwala dywersyfikować środki na nasze potrzeby. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaplanować nasze działania, te dotyczące bezpośrednio wsparcia pacjentów, ale i edukacyjne i psychologiczne – mówił Marcin Żukowski, koordynator projektów Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom, podczas konferencji prasowej w 2024 r. - 1,5% ma u nas ogromne znaczenie, ponieważ hospicjum udziela podopiecznym bezpłatnego wsparcia.  

Przekazane 1,5% podatku trafi na konto wybranej organizacji pożytku publicznego do końca lipca.

Materiały graficzne do pobrania:

plakat promujący akcję przekaz 1,5 procent podatku