Fundusz Sportowo - Rekreacyjny

04.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
“Sąsiedzkie Spotkania Disc Golfowe”,
“Sąsiedzkie Spotkania Disc Golfowe”,
Fot. Fundacja RC

Gdański Fundusz Sportowo-Rekreacyjny (GFRS) to:

  • 2178 uczestniczek i uczestników
  • 14 sportowych mikro inicjatyw z grantem do 700 zł
  • 18 sportowych projektów z grantem do 7000 zł

Maria Witecka-Wiese, specjalistka ds. regrantingów i projektów społecznych“To był pierwszy rok funkcjonowania nowego Gdańskiego Funduszu Sportowo-Rekreacyjnego. Podobnie jak w innych projektach regrantingowych, naszym zadaniem było przeprowadzenie konkursu ofert na ciekawe inicjatywy społeczne, które dofinansowaliśmy. Pomysły musiały dotyczyć sportu oraz w miarę możliwości wykorzystywać infrastrukturę sportową Gdańska. Grupy nieformalne mogły pozyskać 700 zł, a organizacje pozarządowe do 7000 zł. Złożone zostały 104 wnioski, z czego komisja wybrała 33 projekty.” 

Pomysły musiały wpisywać się w jeden z 4 typów:

  • TYP 1. Inicjatywy sportowe dla różnych grup mieszkańców
  • TYP 2. Promocja aktywności fizycznej wśród mieszkańców Gdańska
  • TYP 3. Realizacja dzielnicowych inicjatyw sportowych dla mieszkańców Gdańska
  • TYP 4. Promocja i konkretne działania w zakresie zdrowego stylu życia

5 przykładów zrealizowanych inicjatyw:

Trójmiejski Klub Disc Golfa Griplock - “Sąsiedzkie Spotkania Disc Golfowe”, czyli organizacja 9 otwartych zajęć na specjalnym polu w Parku Jaśkowej Doliny w Gdańsku. Celem była popularyzacja tego nowego, nieoczywistego sportu.

Fundacja Młodorośli - “Żywe Planszówki”, czyli 3 spotkania animacyjno-rekreacyjne, podczas których znane, tradycyjne planszówki, takie jak: Chińczyk, Warcaby i inne, były “ożywiane”. Uczestnicy stworzyli gigantyczne plansze do gier za pomocą piankowych podkładów, ozdobionych taśmą oraz spray'ami do graffiti. Zakupiono wielkie, pluszowe kostki, a pionkami stali się uczestnicy animacji.  

Klub Sportowy Qumple - “Gdańska Liga Soccer-Tenisa”, czyli organizacja pierwszej edycji tej innowacyjnej formy rozgrywek łączącej w sobie grę w tenisa i piłkę nożną. Odbiorcami projektu byli młodzi mieszkańcy Gdańska, szczególnie mieszkańcy dzielnicy Kokoszki w wieku od 7 do 13 lat. 

Grupa nieformalna - Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Morskich - “Chrzest na Sportowo”, czyli nietypowy chrzest klas pierwszych w postaci gry terenowej w Parku Prezydenta Ronalda Reagana. W organizację zaangażowane były 24 osoby, a uczestników było łącznie 176, w tym 130 uczniów i 20 nauczycieli. 

Grupa nieformalna - Rakietowo Zakręceni - “Badminton dla Każdego”, czyli promocja badmintona z pomocą studentów AWFiS Gdańsk oraz zawodników Ogniwa Sopot dla dzieci. i młodzieży z Przymorza Wielkiego. Uczestników było 25, a zajęcia bardzo intensywne, także dzięki wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu.

Maria Witecka-Wiese, specjalistka ds. regrantingów i projektów społecznych: “Do wyróżnienia w tej pierwszej edycji typuję inicjatywę Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Morskich za zaangażowanie dużej grupy ludzi w ich projekt “Chrzest na sportowo”. Na wydarzenie przybyło 176 osób, co jest osiągnięciem przy mikro inicjatywach. Jeśli chodzi o projekt NGO, który chciałabym wyróżnić, jest to Trójmiejski Klub Disc Golfa Griplock, który bardzo profesjonalnie podszedł do organizacji wydarzeń, wykazał się innowacyjnością i doskonale wykorzystał, a nawet wzbogacił sportową infrastrukturę Górnego Wrzeszcza inicjując powstanie pierwszego pola do gry w disc golfa w Trójmieście.” 

  • 96% grantobiorców zamierza startować w kolejnych edycjach
  • 77% stwierdziło, że ich inicjatywy wpłynęły na zwiększenie integracji lokalnej
  • 96% uznało, że realizacja projektu zwiększyła ich kompetencje w obszarze animacji społecznej

(dane pochodzą z Raport z badania ankietowego „Gdańskie Fundusze - ankieta ewaluacyjna” zrealizowanego online w terminie 11.10.2021 – 24.01.2022)