Fundusz Sąsiedzki - podsumowanie edycji 2021

04.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie wykonane na zewnątrz, przedstawia 8 osób siedzących pod wiatą na leżakach wokół stołu, na którym stoją napoje, sałatka w mice, talerzyki, przekąski. W tle znajdują się drewniane rozsadniki z bujnie rosnącymi ziołami, sałatami i warzywami.
“Popołudnia na farmie”
Fot. Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation

Gdański Fundusz Sąsiedzki (GFS) to:

  • 2526 uczestników zrealizowanych inicjatyw 
  • 97 złożonych wniosków o granty
  • 32 dofinansowane inicjatywy, w tym:
  • 13 projektów grup nieformalnych - każdy dofinansowany w kwocie 700 zł
  • 19 projektów organizacji pozarządowych - w kwocie 7000 zł
Ewa Zabłocka, animatorka społeczna i ewaluatorka: “Gdański Fundusz Sąsiedzki skierowany jest zarówno do mieszkanek i mieszkańców Gdańska, jak do organizacji pozarządowych. Działa na zasadzie regrantingu, czyli Fundacja RC jest odpowiedzialna za redystrybucję środków publicznych dofinansowując inicjatywy lokalne związane z integracją sąsiedzką w społecznościach lokalnych.” 

Ze wszystkich przeprowadzonych projektów:

  • 24 dotyczyły integracji w dzielnicach
  • 9 było inicjatywami prorodzinnymi
  • 4 realizowały obchody Gdańskich Dni Sąsiadów

5 przykładów dofinansowanych inicjatyw w roku 2021:

Up Foundation Fundacja Inicjowania Rozwoju - “Popołudnia na farmie”, czyli cykl cotygodniowych wydarzeń integracyjno-edukacyjnych w obrębie nowego ogrodu miejskiego PLONY. Świeżo założona grupa miejskich ogrodników zintegrowała się, a także dowiedziała się m.in., jak uprawiać warzywa w mieście, jak przygotowywać własne nawozy ekologiczne i prowadzić uprawę zgodnie z zasadami permakultury. Międzypokoleniowe relacje nawiązane i utrwalone dzięki wzajemnej edukacji i pracy - to bezcenny efekt projektu!

Fundacja Palma - “Sąsiedzkie spotkania wokół architektury”, czyli cykl spacerów architektonicznych po wrzeszczańskich kwartałach: Kolonii Abbega, Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej, Nowych Szkotach, Dzielnicy Polonii i Koloniach i Kolonijkach. Mieszkańcy i miłośnicy Wrzeszcza mieli szansę się spotkać i dużo lepiej poznać swoje okolice. 

Grupa nieformalna  - Pachnący zakątek  -  “Stworzenie ogródka wabiącego motyle”, czyli stworzenie zielonej enklawy spokoju w sam raz dla integracyjnych spotkań sąsiedzkich. 

Grupa nieformalna - Sąsiedzi z Matarni - “Noc Świętojańska”, czyli ognisko dla sąsiadów oraz gra terenowa dla dzieci - poszukiwanie kwiatu paproci, wspólne śpiewy i gra na gitarze. Integracja sąsiedzka.

Grupa nieformalna - Z tej samej ulicy - “Kroki” - grupa sąsiadów z dziećmi zorganizowała 10 wspólnych edukacyjnych spacerów krajoznawczych, by zapoczątkować Sąsiedzki Klub Rekreacyjny. 

Ciekawostki:

  • 13 z 32 dofinansowanych organizacji i grup startowało w konkursie po raz pierwszy
  • 61 na 97 wniosków zostało złożonych przez organizacje pozarządowe, a aż 36 przez grupy nieformalne
  • dzielnice Matarnia, Letniewo i Młyniska znalazły się w obszarze GFS-owych działań sąsiedzkich po raz pierwszy

“Cieszę się niezmiernie, iż mimo pandemii i trudności w spotykaniu się, mieszkańcy i mieszkanki Gdańska nadal chętnie się organizują. Z ankiet przeprowadzonych przez Wydział Rozwoju Społecznego UMG jasno wynika, iż 86% z nich wysoko oceniło  wpływ i przydatność funduszu sąsiedzkiego na zwiększenie zaangażowania, wzmocnienia więzi i relacji sąsiedzkich. 100% z nich zamierza aplikować również w roku 2022.”  - Ewa Zabłocka,  animatorka społeczna i ewaluatorka.