• Start
  • Wiadomości
  • Brałeś udział w Gdańskich Dniach Sąsiadów? Teraz możesz współtworzyć książkę kucharską!

Brałeś udział w Gdańskich Dniach Sąsiadów? Teraz możesz współtworzyć książkę kucharską!

20.08.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tegoroczna, VII edycja Gdańskich Dni Sąsiadów przyniosła frekwencyjny rekord. Zorganizowano aż 207 spotkań w 31 dzielnicach Gdańska i 18 lokalizacjach poza miastem, w których uczestniczyło około 23 372 osób. Jeśli jesteś jedną z tych osób lub brałeś udział w poprzednich edycjach, możesz współtworzyć książkę kucharską! Przedłużyliśmy termin naboru przepisów do 16 października 2015. Organizatorzy kolejnych edycji GDS przygotowując poczęstunek, będą mogli skorzystać z Twojej receptury!

Podwieczorek sąsiedzki w IKM

Wszystkich, którzy uczestniczyli w Gdańskich Dniach Sąsiadów, niezależnie czy byli ich organizatorami, czy po prostu wzięli udział w wydarzeniu, serdecznie zapraszamy do współtworzenia sąsiedzkiej książki kucharskiej. Pozycja zostanie wydana z dbałością o walory praktyczne i estetyczne - oprawę graficzną powierzyliśmy cenionej trójmiejskiej artystce, Anicie Wasik, która jest autorką identyfikacji wizualnej dwóch poprzednich edycji Gdańskich Dni Sąsiadów. Ponadto książka zostanie zilustrowana nie tylko zdjęciami potraw, ale też ich autorek i autorów! Zatem jeśli chcesz się podzielić z sąsiadem przepisem na sałatkę, która ostatnio tak mu smakowała, możesz to teraz zrobić za pośrednictwem książki. Tak opracowany przepis z pewnością będzie miłą niespodzianką dla najbliższych i pamiątką dla całej rodziny.

Ciasto z Lawendą

Książka będzie dystrybuowana bezpłatnie. Wszystkie osoby, których przepisy zostaną w niej opublikowane, otrzymają egzemplarz. Pozostałe trafią do organizatorów przyszłorocznych spotkań - do pakietów startowych Gdańskich Dni Sąsiadów 2016.

Zgłoszenia należy przesyłać za pomocą formularza (dostępnego na stronie www.gdansk.dnisasiadow.pl) na adres ksiazka@dnisasiadow.pl lub osobiście wypełnić formularz w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40) do 16 października 2015 r. włącznie. O tym, które przepisy zostaną wybrane, poinformujemy ich autorów do końca lutego 2016 r.

Zbieramy receptury, które będzie można wykorzystać podczas organizacji sąsiedzkich spotkań, a więc czekamy przede wszystkim na potrawy na grilla, sałatki, desery, napoje. Chcemy przy okazji zwrócić uwagę na zróżnicowane potrzeby dietetyczne, tak by we wspólnym biesiadowaniu mogło uczestniczyć jak najwięcej osób. Oprócz przepisów na tradycyjne mięsa z grilla, zachęcamy do przesyłania potraw wegetariańskich, wegańskich, bezglutenowych czy z możliwością użycia dietetycznych składników. W książce znajdzie się również kilka przepisów na napoje z użyciem wody z kranu od Partnera Gdańskich Dni Sąsiadów – spółki miejskiej GIWK. Wypełniając formularz zgłoszenia przepisu, warto uzupełnić pole poświęcone historii potrawy. Można w ten sposób na przykład oddać hołd babci, której receptura na pierogowe ciasto przekazywana jest z pokolenia na pokolenie lub podzielić się historią swojego przejścia na wegetarianizm.

Do tej pory otrzymaliśmy m.in. przepisy na ciasto lawendowe od pani Pauliny, która eksperymentuje z kwiatami jadalnymi, na tartę z tuńczykiem i pieczarkami, którą pan Jacek przygotował na podwieczorek sąsiedzki w IKM, czy na sałatkę owocową, której wykonanie pani Ewa opisała wierszem.

Dobierając przepisy staramy się połączyć tradycyjne upodobania kulinarne Polaków i Polek z walorami zdrowotnymi. Książka będzie zawierała krótkie teksty poradnikowe na ten temat. Już dziś można zapoznać się z wywiadem o zdrowym grillowaniu, który przeprowadziliśmy specjalnie na potrzeby książki z Katarzyną Walas, psychodietetyczką, specjalistką żywienia klinicznego.

Podczas grillowania do potraw przedostawać mogą się szkodliwe związki powstające w wyniku spalania (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, nadtlenki, wolne rodniki, nitrozaminy, heterocykliczne aminy aromatyczne). Z drugiej strony potrawy z rusztu są nie tylko aromatyczne, ale dostarczają także często zupełnie nowych wrażeń smakowych w porównaniu z daniami przyrządzanymi tradycyjnie. Jednocześnie, ten sposób obróbki termicznej wyklucza używanie tłuszczu, co więcej powoduje wytapianie jego nadmiaru z mięsa, wędlin czy ryb. Grillowane potrawy mogą zatem bardzo dobrze wpisywać się w plan zdrowej i zrównoważonej diety, pod warunkiem, że nie będą spożywane zbyt często, a przy ich przyrządzaniu przestrzegać będziemy zasad zdrowego grillowania – mówi Katarzyna Walas.

Cały wywiad można przeczytać pod adresem www.gdansk.dnisasiadow.pl/aktualnosci-29.  

materiały promocyjne

Więcej informacji:

Katarzyna Mejna,

Współkoordynatorka projektu Książka kucharska Gdańskich Dni Sąsiadów

Tel.: 609 023 919

ksiazka@dnisasiadow.pl 

Wydarzenie na Facebook’u: Piszę książkę kucharską Gdańskich Dni Sąsiadów

 

Organizatorzy: Urząd Miejski w Gdańsku, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska, Straż Miejska w Gdańsku

Partner: spółka miejska GIWK