W odpowiedzi na wielokrotnie zgłaszane uwagi o potrzebie zaprezentowania wzorcowego statutu szkoły, który charakteryzowałby się minimalizmem i zgodnością z prawem zamieszczonych w nim postanowień powstała publikacja pt. „Statut nieumarły. Wzór statutu szkoły z komentarzem”. Autorami są członkowie Stowarzyszenia Umarłych Statutów i eksperci, którzy od kilku lat odpowiadają na liczne zgłoszenia i skargi uczniów na łamanie ich szkolnych praw, co w wielu przypadkach ma źródło w niewłaściwych zapisach statutowych. Jak piszą autorzy zamieszczone komentarze oprócz perspektywy prawnej uwzględniają również perspektywę pedagogiczną i dydaktyczną, co czyni tę publikację wyjątkową i prezentuje szkolną praworządność jako istotny element dla poprawy jakości pracy szkoły.
Zaproponowane zapisy mogą być pomocne w poszukiwaniu form regulacji życia szkolnego w poszanowaniu podmiotowości i autonomii uczestników procesów dydaktyczno-wychowawczych, w oparciu o istniejące regulacje prawne.
Zobacz: Statut nieumarły. Wzór statutu z komentarzem
Zaletą tego wzoru są rozwiązania zaproponowane w zakresie oceniania: innowacyjne i niespotykane na szerszą skalę. Pokazujemy, jak w szkole wdrożyć zgodnie z prawem ocenianie bieżące bez tradycyjnych stopni w skali 1-6, jak odejść od nadmiaru kartkówek i stresu z nimi związanego, jak uczyć uczennice i uczniów odpowiedzialności za ich rozwój i proces edukacyjny. Natomiast w zakresie oceny zachowania prezentujemy model oparty nie na systemie punktowym czy uwagach wpisywanych do dziennika, ale na wspieraniu uczniów w ich dojrzewaniu, socjalizacji i nabywaniu kompetencji społecznych.
Stowarzyszenie Umarłych Statutów jest pierwszą i największą w Polsce organizacją bezpośrednio broniącą interesów uczniów. Przyświeca im cel rozpowszechniania wiedzy o ich prawach i sposobach ochrony, pomocy w indywidualnych przypadkach oraz zabieganie o wprowadzenie zmian w prawie "czyniących polską szkołę wolną od bezprawia i skutecznie przygotowującą do życia w XXI wieku."
Zobacz: Stowarzyszenie Umarłych Statutów