Uczeń też człowiek. Wprowadzenie do praw uczniowskich - materiały z konferencji 29.11.2023

Pierwsza konferencja Gdańskiej Rzeczniczki Praw Uczniowskich była poświęcona refleksji nad stanem praw uczniowskich w gdańskich szkołach w kontekście badań i uwarunkowań legislacyjnych oraz profilaktycznej roli, jaką odgrywa komunikacja oparta na wzajemnym zrozumieniu i szacunku.
12.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W środę 29 listopada 2023 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1  w prelekcjach i warsztatach przeprowadzonych przez ekspertów wzięli udział szkolni rzecznicy praw uczniowskich, przewodniczący i opiekunowie samorządów uczniowskich oraz zainteresowani dyrektorzy. Konferencja rozpoczęła wspólną refleksję i zainaugurowała pracę gdańskiej sieci szkolnych rzeczników praw uczniowskich.

W pierwszej części spotkania Mateusz Muszyński ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów przedstawił wyniki ogólnopolskiego badania, w którym uczniowie wyrazili swoje opinie na temat ich praw w tzw. „codziennym życiu szkolnym”. Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Umarłych Statutów w 2022 roku pokazuje, że w ogólnym odbiorze prawa uczniowskie nie były dotychczas w wystarczającym stopniu obecne w przestrzeni polskiej szkoły.

Zobacz: Wyniki badań w publikacji „Prawa ucznia w Polsce. Raport z badań”.

- Zaczęliśmy od statutów, ponieważ zgodnie z Ustawą Prawo Oświatowe podstawowym i obowiązkowym dokumentem prawa wewnętrznego w każdej polskiej szkole jest właśnie statut. Powinien opisywać zadania szkoły i zasady organizacji, sposób funkcjonowania jej organów, z uwzględnieniem aktów wyższego rzędu. To w statucie są określone prawa i obowiązki uczniów, zasady oceniania oraz kary i nagrody. I w końcu to statut jest dokumentem, do którego odwołują się organy szkoły w sytuacjach konfliktowych. Nie zawsze jednak statutowe zapisy spełniają wymóg zgodności z aktami wyższego rzędu jak Konstytucja RP, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka czy Konwencja o Prawach Dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby edukację do praworządności rozpocząć od szkoły, od rozumienia i znajomości jej szkolnych statutów – Katarzyna Gęba, Gdańska Rzeczniczka Praw Uczniowskich, współorganizatorka wydarzenia.

W drugiej części mediatorzy Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej przeprowadzili  warsztaty pn. „Komunikacja w kryzysie”. Często bowiem łamanie praw ucznia rozpoczyna się od braku zrozumienia i komunikacji bez wzajemnego szacunku.

Zobacz: Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej – wsparcie szkolnych społeczności w trudnych sytuacjach międzyludzkich, popularyzacja mediacji, podnoszenie kompetencji komunikacyjnych i interpersonalnych.

Zobacz: Stowarzyszenie Umarłych Statutów

Nie udało Ci się wziąć udziału w konferencji? Nagraliśmy dla Ciebie wystąpienia z pierwszej części: zobacz.

Zobacz: fotogaleria.

Przejście do strony głównej

Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej
Gdańsk Piecki-Migowo, ul. Zw. Jaszczurczego 4
kom. 573 788 943

poniedziałek i czwartek - godz. 8:00 - 16:00
wtorek - godz.10:00 - 18:00
środa - godz. 8:00 - 17:00
piątek- godz. 8:00 - 15:00

dyżur stacjonarny:
wtorek - godz.16.00 - 18.00
środa - godz. 9.00 - 11.00
Wyślij wiadomość, aby umówić się na spotkanie:
rzecznikdlaucznia@edu.gdansk.pl