O Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska - zadania i sposób działania

Organ powołany uchwałą Rady Miasta, który reprezentuje gdańską młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych przed władzami miasta (Prezydent Miasta, Rada Miasta) - doradza, konsultuje, inicjuje.
10.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Młodzieżowe rady działają na podstawie Ustawy z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zgodnie z ustawą do zadań młodzieżowej rady należy w szczególności:

  • opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży,
  • udział w opracowaniu dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży,
  • monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży;
  • podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, na zasadach określonych przez radę gminy.konsultuje i doradza władzom miasta w sprawach dotyczących młodzieży,

Zgodnie z ustawą młodzieżowa rada może:

  • zgłosić do uprawnionych podmiotów wniosek o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej; tryb zgłaszania wniosku o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej określa statut gminy lub odrębna uchwała rady gminy,
  • kierować zapytania lub wnioski w formie uchwały; uchwała powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania.
  • współuczestniczyć w działaniach związanych z tworzeniem i realizacją rządowych dokumentów strategicznych dotyczących polityki młodzieżowej.

 W Gdańsku:

  • Młodzieżowa Rada Miasta liczy 34 radnych i działa 2 lata (najbliższe wybory będą w 2026 roku). Zobacz: skład rady VII kadencji.
  •  
  • Sposób działania młodzieżowej rady określa Statut przyjęty uchwałą. Zobacz Uchwała Nr XLL/1105/21 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 listopada 2021 r. zmieniająca uchwałę w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
  • Obrady sesji są jawne i każdy z mieszkańców może je obserwować osobiście. Nie trzeba tego wcześniej zgłaszać. Obrady sesji zwyczajnych Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska odbywają się zazwyczaj raz w miesiącu w Sali Obrad w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1. Zobacz: terminarz spotkań.
  • Informacje o programie sesji można otrzymać w Nowym Ratuszu oraz są one zamieszczane w zakładce Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska oraz na portalu informacyjnym www.gdansk.pl.
  • Między sesjami pracują komisje problemowe rady: Komisja ds. Równego Traktowania, Komisja ds. Zrównoważonego Rozwoju, Komisja ds. Sportu, Komisja ds. Edukacji, Kultury i praw uczniowskich, Komisja ds. Promocji, Komisja ds. Zdrowia Psychicznego.
  • Rada współpracuje z samorządami uczniowskimi i każdy_a uczeń/uczennica może zgłosić swoje uwagi, refleksje pytania do radnych lub bezpośrednio do prezydium.
  • Radni spotykają się z uczniami w szkołach, aby rozmawiać o pracy rady. Zobacz: jak zaprosić radnego.
Rada wybiera ze swego grona przewodniczącego i 2-4 wiceprzewodniczących oraz sekretarza w głosowaniu tajnym.

Zadaniem Przewodniczącego Rady jest organizowanie prac rady, prowadzenie obrad oraz reprezentowanie Rady na zewnątrz. Zobacz: obecny skład prezydium.

- Działalność w Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska to przede wszystkim szansa na rozwój swoich zainteresowań związanych z działalnością społeczną. Młodzieżowa Rada opiniuje i doradza władzom naszego miasta w sprawach dotyczących młodzieży, a jej radni reprezentują  młodzież i dla niej działają – zaznacza Wiktoria Bojanowska. – Będąc Radnym możesz działać z ludźmi, którzy cenią sobie aktywizm. Możesz organizować i wspierać projekty i wydarzenia o tematyce młodzieżowej we współpracy z jednostkami miasta. - Wiktoria Bojanowska, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska w latach 2022 - 2024.

Chciałbyś, chciałabyś włączyć się w działania rady? Zobacz: informację o ostatnich wyborach.

Zobacz: więcej informacji o MRMG w bip.
Zobacz: Młodzieżowe rady w pigułce

Kontakt z MRMG: Biuro Rady Miasta Gdańska, Natalia Strzelec
e-mail: natalia.strzelec@gdansk.gda.pl

Przejście do strony głównej

Gdańska Rzeczniczka Praw Uczniowskich
Katarzyna Gęba

Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej
Gdańsk Piecki-Migowo, ul. Zw. Jaszczurczego 4
kom. 573 788 943

poniedziałek i czwartek - godz. 8:00 - 16:00
wtorek - godz.10:00 - 18:00
środa - godz. 8:00 - 17:00
piątek- godz. 8:00 - 15:00

dyżur stacjonarny:
wtorek - godz.16.00 - 18.00
środa - godz. 9.00 - 11.00
Wyślij wiadomość, aby umówić się na spotkanie:
rzecznikdlaucznia@edu.gdansk.pl