PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Z Gdańska do Chin dzięki umiejętnościom branżowym

Z Gdańska do Chin dzięki umiejętnościom branżowym
Florystyka, fryzjerstwo i stolarstwo. To niektóre z konkurencji, w których toczyć się będzie walka podczas SkillsPoland 2021. 25 i 26 listopada w Hali AMBEREXPO po raz pierwszy odbędzie się ogólnopolski konkurs, który będzie eliminacjami do między
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

SkillsPoland składać się będzie z kilku wydarzeń, ale to przede wszystkim konkurs o zasięgu ogólnopolskim. W ciągu 2 dni zawodnicy zmierzą się z przygotowanymi zadaniami, aby wyłonić najlepszych z najlepszych. Zwycięzcy staną przed szansą reprezentowania naszego kraju podczas międzynarodowego finału w Chinach WorldSkills Shanghai 2022.

Podczas SkillsPoland w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Międzynarodowych Targów Gdańskich AMBEREXPO, zawodnicy będą walczyć o mistrzostwo w 9 konkurencjach:

  • florystyka,
  • frezowanie CNC,
  • fryzjerstwo,
  • instalacje sanitarne i grzewcze,
  • instalacje elektryczne,
  • meblarstwo,
  • mechanika pojazdów elektrycznych,
  • obsługa gości hotelowych,
  • stolarstwo.

Podczas konkursu wystąpi 100 zawodników, a wśród nich gościnnie także zawodnicy z innych krajów. Oceniać ich będzie 30 sędziów z Polski i zagranicy.

- Wygranie SkillsPoland to początek nowego rozdziału w życiu zawodowym uczestnika. Zwycięzca zostaje członkiem kadry, która poleci na międzynarodowy konkurs WorldSkills Shanghai 2022 – zapowiada Katarzyna Jurkevic, dyrektor WordSkills Poland. - Podczas rocznego cyklu przygotowań, taka osoba będzie miała możliwość pracować z najlepszymi ekspertami w swojej branży. Zostanie przydzielony jej trener i ekspert, którzy przygotują dla niej indywidualny kurs szkoleniowy. Szkolenia często obywają się w firmach naszych Partnerów. Jest to doskonała okazja, dla młodych ludzi na poznanie najnowszych technologii oraz na rozwinięcie sieci kontaktów, z potencjalnymi pracodawcami. Zawodnik będzie mógł również skorzystać z kursu z języka angielskiego. Dodatkowo czeka na niego szereg szkoleń tzw. umiejętności miękkich jak np.: z kreatywności, odporności na stres czy samodyscypliny.

SkillsPoland to również panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, rządu, samorządu, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy „try a skill” dla odwiedzających, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji.

Zgłoszenia wciąż możliwe

Konkurs jest skierowany do uczniów, studentów oraz osób pracujących, które do 12 października 2022 r. ukończą 18 lat i nie przekroczą 23 roku życia. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do piątku, 29 października. Wszelkie informacje oraz formularze rejestracyjne na poszczególne konkurencje można znaleźć na stronie wydarzenia.

- Gorąco zachęcam wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie. To niezwykła szansa pokazania swoich umiejętności, ale także zebranie dodatkowego doświadczenia. Szczególnie zapraszam wszystkie uczennice i uczniów gdańskich szkół branżowych, by zaprezentowali się w konkursie organizowanym w naszym mieście. Jestem pewna, że wśród nich jest mnóstwo talentów, a może także są osoby zasługujące na tytuł Mistrzów Polski. Konkurencje, z którymi przyjdzie im się zmierzyć, znajdują się w obszarach, w których potrzeba nam zawodowców - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Najpierw Gdańsk, później Shanghai

WorldSkills to największe na świecie zawody umiejętności branżowych, które skupia 85 państw. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

- Konkursy takie jak World Skills, czy to na szczeblu krajowym, czy międzynarodowym dają ogromne możliwości rozwoju zawodowego. Zawsze mówię, że najcenniejszą rzeczą nie jest rezultat, a droga, jaką przebywasz, żeby przygotować się do tego typu zawodów. Dało mi to wielką satysfakcję i nowe umiejętności, które pozwalają mi być jeszcze bardziej konkurencyjny na rynku pracy. Medal na takich zawodach daje ci poczucie, że jesteś jednym z najlepszych - mówi Bartosz Wicherek z Gorzowa Wielkopolskiego w województwie lubuskim, zdobywca brązowego medalu w konkurencji gotowanie EuroSkills 2021 w Graz.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

Sukcesy na europejskiej scenie

Pod koniec września w Austrii odbył się europejski konkurs umiejętności branżowych EuroSkills Graz 2021, którego uczestnicy walczyli o tytuł Mistrza Europy. Polska kadra narodowa wystąpiła w 16 konkurencjach. 3 naszych reprezentantów, z czego dwóch z województwa pomorskiego, powróciło do Polski z medalami.

Medaliści EuroSkills Graz 2021 fot. mat. prasowy WorldSkills Europe
Medaliści EuroSkills Graz 2021 fot. mat. prasowy WorldSkills Europe

- Z wykształcenia jestem "monterem kadłubów jednostek okrętowych" a na zawodach startowałem w konkurencji spawanie. Musiałem uczyć się wszystkiego na nowo, lecz gdy dostałem taką propozycję na Stoczni Gdańskiej. Stwierdziłem, że lepiej znać parę zawodów, dzięki czemu jest się bardziej elastycznym pracownikiem - mówi Michał Formela z Żukowa, brązowy medalista w konkurencji spawalnictwo. - Moim zadaniem było pospawanie paru próbek z różnych materiałów. Musiałem wykonać to z jak największą precyzją. Sprawdzane były aspekty wizualne, jak i techniczne wykonanych spoin.

Drużyna WorldSkills Poland po raz drugi reprezentowała Polskę na zawodach EuroSkills. Pod wieloma względami był to historyczny występ Polaków. Na zawody pojechała najliczniejsza kadra, bo aż 17 zawodników, którzy wystąpili w 16 konkurencjach.

- Wygrałem ogólnopolskie eliminacje w swojej dyscyplinie i tak stałem się reprezentantem Polski we florystyce. Na konkursie każdy zawodnik miał 6 zadań, tyle samo czasu i ten sam materiał – wspomina Piotr Glazik z Włosienicy w województwie pomorskim, brązowy medalista w konkurencji florystyka. Uczestnictwo w Euroskills dało mi duże możliwości rozwoju. Brałem udział w wielu szkoleniach i poznałem wspaniałych ludzi. Euroskills to przygoda, którą będę wspominał do końca życia.

Polskiej reprezentacji udało się zdobyć łącznie 3 brązowe medale. Jest to najlepszy wynik w dotychczasowych startach Polaków na zawodach EuroSkills.