PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Z Berlina do Gdańska - Europejska Stolica Wolontariatu 2022

Z Berlina do Gdańska - Europejska Stolica Wolontariatu 2022
Gdańsk zostanie gospodarzem tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. Symboliczne przekazanie od tegorocznego gospodarza odbyło się w Czerwonym Ratuszu w Berlinie, w niedzielę, 5 grudnia podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Tytuł odebrała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gala, poza przekazaniem tytuły Gdańskowi, była także czasem podsumowań tegorocznych działań podejmowanych na terenie całego Berlina. Zaprezentowane zostały wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim roku, dotyczące szeroko rozumianego wolontariatu. 

- Bycie Europejska Stolica Wolontariatu stało się dla Berlina niezwykle rozwijającą możliwościa, ale także wielkim wyzwaniem, jeśli chodzi o trwającą pandemię - mówiła Sawsan Chebli, sekretarz Miasta Berlina ds. inicjatyw obywatelskich i współpracy międzynarodowej. - Chcemy pracować z Gdańskiem nad wspólnym wydarzeniem, które jeszcze bardziej rozwinie wolontariat w Europie.

Przekazanie Gdańskowi białej porcelanowej figurki niedźwiadka fot. Martyna Kowacka
Przekazanie Gdańskowi białej porcelanowej figurki niedźwiadka. fot. Martyna Kowacka

Tytuł zagości w Gdańsku

W berlińskiej gali uczestniczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Odebrała ona tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu z rąk Sawsan Chebli, która przekazała także białą porcelanową figurkę niedźwiadka, symbolu Berlina. Znalazły się na nim między innymi charakterystyczne dla Berlina i Gdańska budowle, flaga Polski i Unii Europejskiej.

- Chciałabym, aby Gdańsk stał się w przyszłym roku stolicą wszystkich wolontariuszy, nie tylko samego wolontariatu. Bardzo cieszymy się z tego tytułu, że trafi on do miasta solidarności. Z pewnością będzie to rok prodemokratyczny, proobywatelski i proklimatyczny - mówiła Monika Chabior. - Mam nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku w Gdańsku, by przedstawić nasz program, który jest zaawansowany na rzecz demokracji, praw człowieka i ochrony klimatu. 

Podczas gali wyłoniono także gospodarza Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2023. Spośród czterech kandydatów: Asti (Włochy), Birgu (Malta), Oeiras (Portugalia) i Trondheim (Norwegia), jury uznało, że na tytuł najbardziej zasłużyli Norwegowie.

Miasto wolontariuszy

W Gdańsku od zawsze zaangażowanie mieszkańców w wolontariat we wszystkich obszarach życia społecznego było jednym z najwyższych w skali kraju, co zostało dostrzeżone na arenie międzynarodowej i uhonorowane tytułem Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Przyznawany jest on od 2013 roku przez Europejskie Centrum Wolontariatu (CEV). W 2020 roku zapadła decyzja, że w 2022 roku to właśnie Gdańsk będzie Europejską Stolicą Wolontariatu.

Tytuł jest z jednej strony wyróżnieniem za dotychczasowe działania w zakresie wolontariatu, ale także motywacją do dalszego rozwoju. Jest to impuls do dalszych działań w obszarze wolontariatu w mieście. Gdańsk jest gotowy, by promować kulturę wolontariatu i swoimi inicjatywami inspirować innych.

Miasto od lat wspiera wolontariuszy i inicjatywy obywatelskie. Zapewnia stałe finansowanie aktywności wolontariackich i prowadzenie Regionalnego Centrum Wolontariatu. Co roku odbywa się Gdański Tydzień Wolontariatu i to w Gdańsku powstała pierwsza w Polsce aplikacja mobilna do pośrednictwa wolontariatu WolontariApp. Według badań satysfakcji życia mieszkańców Gdańska ponad 60% mieszkańców deklaruje swój udział w wolontariacie.