Rekordowe lato i świetny rok w Muzeum Gdańska. Odwiedzających więcej o prawie 20 proc. niż w 2022 r.

Do końca września 2023 roku oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło blisko 400 tys. zwiedzających. Liczba wejść do oddziałów miejskiej instytucji kultury jest wyższa o 18 procent niż w ubiegłym roku. W listopadzie i grudniu udostępnione zostaną jeszcze dwie ciekawe wystawy czasowe. 
03.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Duża rzeźba w sali muzealnej, w której znajduje się dwójka zwiedzających
Wernisaż prac Wojciecha Siudmaka, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego, odbył się 25 lutego 2023 r.
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Jaka była frekwencja w Muzeum Gdańska?

Początek 2023 roku i obecne lato należą do jednych z najbardziej udanych w ponad 50-letniej historii Muzeum Gdańska. Oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło dotychczas 396 079 osób, to prawie 60 tys. zwiedzających więcej niż w roku ubiegłym.
 
- To zasługa szeregu ciekawych wystaw czasowych oraz konsekwentnego rozwoju oferty Muzeum Bursztynu. Z wystaw czasowych największą popularnością cieszyły się twórczość i prace Wojciecha Siudmaka, które prezentowaliśmy w Ratuszu Głównego Miasta do 15 sierpnia oraz Bursztyniarstwo kurpiowskie w Muzeum Bursztynu – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Dwie nowe wystawy do końca roku

Na sezon jesienno-zimowy Muzeum Gdańska przygotowało równie ciekawe propozycje.
Infografika pokazująca frekwencję ogólną w Muzeum Gdańska w latach 2022-2023
 
mat. Muzeum Gdańska
 
W listopadzie udostępniona zostanie wystawa Doroty Nieznalskiej, która w duchu herstorii, skupiając się na ofiarach, stawi wyzwanie legendzie seryjnego mordercy Skorpiona. Z kolei, na początku grudnia, zaprezentowane zostanie malarstwo Olgi Boznańskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Obie ekspozycje będą prezentowane w Ratuszu Głównego Miasta.

"Zielona granica" w Wenecji. Gdańszczanka na czerwonym dywanie, razem z Agnieszką Holland

Co jeszcze można zobaczyć w Muzeum Gdańska?

Liczące dziewięć oddziałów Muzeum Gdańska przez cały rok udostępnia do zwiedzania pięć oddziałów, tj. Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej. W sezonie letnim były również czynne Muzeum Nauki Gdańskiej, Kuźnia Wodna w Oliwie oraz Wartownia nr 1 na Westerplatte. Twierdza Wisłoujście będzie nieczynna do 2024 roku w związku z pracami rewaloryzacyjnymi.
Infografika pokazująca frekwencję w Muzeum Gdańska w latach 2022-2023
 
mat. Muzeum Gdańska
 
Do końca października w Zespole Przedbramia przy Targu Węglowym 26 można zobaczyć wystawę czasową „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek”. 
 
Dwie wystawy czasowe - „O tych, co upomnieli się o Gdańsk” oraz „Miasto Romantyków” - dostępne są także w Ratuszu Głównego Miasta.
W Muzeum Bursztynu z kolei w grudniu będzie można zobaczyć wzornictwo firmy S&A, jednej z największych polskich firm bursztynniczych.

Weekendowe propozycje Muzeum Gdańska

Jesienią warto wziąć udział w jednej z trzech propozycji weekendowych zajęć muzealnych oraz w wykładach z cyklu Historie Gdańskich Dzielnic. Te ostatnie będą odbywać się kolejno w szkołach na Osowej, Matarni oraz Kokoszek począwszy od 17 października do 5 grudnia.

Zmiany w zwiedzaniu oddziałów Muzeum Gdańska

Wraz z początkiem października dostępnych będzie pięć oddziałów Muzeum Gdańska. Wstęp wolny do wszystkich z nich przypadnie w poniedziałki. Wówczas zwiedzający mają do dyspozycji jedynie zwiedzanie wystaw stałych. We wtorki, dni gospodarcze, oddziały będą nieczynne. Kasy biletowe będą czynne od 30 do 60 minut przed zamknięciem danego oddziału. 

Romantyzm XIX-wiecznych gdańszczan. Zobacz nową wystawę w Muzeum Gdańska

Muzeum Bursztynu będzie dostępne w godzinach 10.00-18.00, a pozostałe oddziały w godzinach 10.00-16.00, z wyjątkiem czwartków. W te ostanie będzie można zwiedzać dane muzeum w godz. 10.00-18.00, a także w którymś z nich uczestniczyć w wykładach z cyklów:
 
  • Czwartki w Muzeum Gdańska (ogólnie o historii miasta i Pomorza, albo tematyce wystaw czasowych Muzeum Gdańska)
  • Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku (o powojennej odbudowie miasta, ludziach zaangażowanych w rewitalizację, etc.)
  • Akademia Bursztynu (prelekcje i warsztaty poświęcone Złotu Bałtyku, spotkania z bursztynnikami)
Pełen harmonogram wydarzeń Muzeum Gdańska na październik 2023 można przeczytać tutaj.
 
oprac. RP

TV

To przedszkole jest wzorem