PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wbijają łopatę i sprzątają rabatę

Wbijają łopatę i sprzątają rabatę
Wokół domu przy ulicy Zakopiańskiej 40 w Gdańsku Siedlcach powstaje ogród społeczny. W jego powstanie zaangażowali się m.in. mieszkańcy placówki dla osób w kryzysie bezdomności, mieszczącej się w budynku. Posadzone krzewy i kwiaty sprawiają, że miejsce nabiera barw i staje się przyjaźniejsze.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ogród społeczny będzie też na zapleczu budynku przy ul. Zakopiańskiej 40
Ogród społeczny będzie też na zapleczu budynku przy ul. Zakopiańskiej 40
Adam Bronk-Zdunowski

Ogród społeczny na skwerze przed oraz za domem przy ul. Zakopiańskiej 40 powstaje w ramach projektu „Wbij łopatę i posprzątaj rabatę”, stworzonego przez animatorów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

- Projekt służy społecznej aktywizacji, integracji i edukacji ekologicznej – podkreśla Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR. – W tworzenie ogrodu udało się włączyć osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, także lokalną społeczność i sponsorów. Ta otwartość na wspólne działanie jest cenna, integruje środowisko i wzmacnia więzi sąsiedzkie. Zyskuje też otoczenie budynku, jest bardziej przyjazne i zielone.

Zaangażowanie, współdziałanie i ogrodnicza pasja

W budynku przy ul. Zakopiańskiej 40 mieści się nie tylko schronisko dla osób w kryzysie bezdomności prowadzone przez Stowarzyszenie Opiekuńczo-Resocjalizacyjne „Prometeusz”, ale także Dom Sąsiedzki „Zakopianka”. Jest szansa, że właśnie to miejsce dzielnicy stanie się centrum aktywności, pomysłów i spotkań zaangażowanych mieszkańców. Stworzenie ogrodu społecznego również sprzyja tej idei. Do tej pory udało się już uporządkować teren przed domem, posadzono krzewy i kwiaty. Wygospodarowano też niewielką przestrzeń z ławkami, gdzie będzie można odpocząć. Ogród ma też funkcjonować w podwórzu budynku, od strony punktu widokowego Winna Góra. Prace przy tworzeniu zieleńca potrwają do końca lipca. Pielęgnacją i utrzymaniem tej przestrzeni także w przyszłości mają się zajmować mieszkańcy schroniska we współpracy z lokalną społecznością.

Realizatorami projektu „Wbij łopatę i posprzątaj rabatę” są: gdański MOPR i Stowarzyszenie Opiekuńczo-Resocjalizacyjne „Prometeusz”. Ośrodek pozyskał środki finansowe i sponsorów dla przedsięwzięcia. Część niezbędnych materiałów i roślin dostarczyło również Stowarzyszenie „Prometeusz”.  

Sylwia ResselMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia ResselMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku