PORTAL MIASTA GDAŃSKA

„Uważaj, co pijesz”, czyli czym grozi brak ostrożności na imprezie

„Uważaj, co pijesz”, czyli czym grozi brak ostrożności na imprezie
Akcja informacyjno-edukacyjna Gdańskiego Centrum Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień ma na celu uświadamianie „młodych dorosłych” o możliwych skutkach nieostrożnej zabawy, szczególnie w okresie wakacyjnym. To także nawiązanie do kampanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomani "Pilnuj Drinka", która trwała w latach 2007-2008.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podobnie, jak poprzednie działania, tak i ta akcja została zainicjowana po doniesieniach medialnych dotyczących wykorzystywania substancji odurzających w celach przestępczych oraz często tragicznymi w skutkach wydarzeniach.

Infrastruktura rozrywkowa Gdańska i trójmiasta wciąż się rozrasta, odpowiadając na potrzeby młodych ludzi, którzy po okresie pandemii, zamknięcia lokali, braku możliwości spotkań i poznawania nowych ludzi, ruszyli masowo na imprezy, do dyskotek, czy klubów. Chęć relaksu i wyluzowania się, często wspomagana jest alkoholem lub innymi środkami psychoaktywnymi. Takie sytuacje sprzyjają zachowaniom ryzykownym i niezwykle łatwo wtedy zapomnieć o wszelkich zagrożeniach. 

Mając to na uwadze, Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień chce poinformować, przypomnieć i ostrzec „młodych dorosłych”, przyszłych bądź obecnych bywalców klubów, dyskotek, pubów i imprez „Uważaj, co pijesz!”.

- Naszym zamiarem nie jest straszenie młodych ludzi ani odradzanie im wyjść do klubów czy dyskotek, lecz przypomnienie elementarnych zasad, jak bawić się tam bezpiecznie. Dzięki krótkiemu spotkaniu młodzi ludzie przypomną sobie lub dowiedzą się, jak ustrzec się przed niepożądanymi substancjami psychoaktywnych w ich napoju czy drinku na imprezie - mówi Zbigniew Kowalczyk główny specjalista profilaktyki GOPZiPU. - W trakcie spotkań przekazujemy także, jak takie substancje działają na organizm człowieka i jak się wtedy zachować. To nie jest tajemna wiedza, którą chcemy przekazać, to sprawdzone rady i sposoby, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Warto, by młodzież wiedziała jak się zachować, gdy w towarzystwie jest kontakt z nieznaną substancją i jak zaopiekować się kolegą lub koleżanką, gdy jego zachowanie nagle na imprezie ulega zmianie.

Spotkania edukacyjne z młodzieżą

Akcja zakłada krótki wykład informacyjny połączony z prezentacją spotu tematycznego specjalnie przygotowanego przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień dla studentów oraz uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych w Gdańsku.

Informacja i edukacja to główny cel spotkań z młodymi ludźmi, w okresie wzrostu ilości imprez np. przed wakacjami. Jak podkreślają prowadzący zajęcia z młodzieżą, warto aby po okresie lockdownu, spotykali się oni ze sobą, nawiązywali relacje offline i aby odeszli od wirtualnej rzeczywistości na rzecz prawdziwych relacji.

- Warto jednak, aby zwracali uwagę gdzie i z kim się bawią. „Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku”, jeżeli podejmą już decyzję o zabawie z  użyciem alkoholu, to powinni pilnować drinków i „Uważać co piją!” - dodaje Zbigniew Kowalczyk. - Należy tutaj podkreślić, że w trakcie imprezy wspomniane środki niepożądane mogą się znaleźć także w zwykłym soku, czy napoju. To nie zawsze musi być napój alkoholowy.

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień zaprasza do współpracy uczelnie wyższe i szkoły ponadpodstawowe w Gdańsku. W celu umówienia się na wykład informacyjny można się kontaktować ze Zbigniewem Kowalczykiem pod adresem mailowym: z.kowalczyk@opz.gdansk.pl.