PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Spotkanie Moniki Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska z Lepszym Gdańskiem

Spotkanie Moniki Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska z Lepszym Gdańskiem
Porozumienie podpisane między Lepszym Gdańskiem, a Pawłem Adamowiczem z 2018 wciąż obowiązuje. We wtorek, 20 kwietnia odbyło się zapowiadane spotkanie Moniki Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska z przedstawicielami Stowarzyszenia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W spotkaniu udział wzięli: Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. równego traktowania i usług społecznych, Beata Dunajewska, przewodnicząca Klubu Radnych WdG w Radzie Miasta, Piotr Kryszewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Marek Bonisławski, dyrektor Biura Prezydenta, a także przedstawiciele Stowarzyszenia: Jolanta Banach i Jędrzej Włodarczyk oraz mecenasi Tomasz Sokołów i Grzegorz Ilnicki.

Strony ustaliły, że podpisane w październiku 2018 roku porozumienie pomiędzy Lepszym Gdańskiem i prezydentem Pawłem Adamowiczem wciąż obowiązuje.

- Umówiliśmy się na kolejne trzy spotkania, które odbędą się w maju i czerwcu. W ostatnich miesiącach wszyscy byliśmy pochłonięci sprawami pandemii i pracą bieżącą. Dość mocno zmieniły się również uwarunkowania ustawowe i przepisy, od nas zupełnie niezależne, a dotyczące polityki mieszkaniowej. Jesteśmy w dialogu, pracujemy dalej – powiedziała po spotkaniu Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. równego traktowania i usług społecznych.

W trakcie spotkania poruszono temat dotyczący zasobów mieszkaniowych. Warto przypomnieć, że od 2018 roku pozyskanych zostało w Gdańsku blisko 1000 mieszkań, w tym: 447 nowych oraz 528 wyremontowanych. W planach do 2023 jest wybudowanie kolejnych 817 i wyremontowanie 700 lokali.

Rozmowa dotyczyła także sytuacji lokali socjalnych po zmianie przepisów ustawowych. W roku 2018 w zasobie miasta było ich ok. 1300. Obecnie, po zmianie przepisów, ponad 3500 rodzin opłaca czynsz w wysokości stawki najmu socjalnego - czyli 2,40zł. Również po zmianie przepisów sąd nie może orzec o braku uprawnienia do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, chyba, że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany lub ich sytuacja materialna pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie. Dowody w tym zakresie może ocenić i osądzić jedynie sąd.

Najbliższe spotkania będą dotyczyły trzech zakresów tematycznych: mieszkalnictwa, dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami i usług społecznych w mieście.

Daniel StenzelUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaRzecznik Prasowy Prezydentadaniel.stenzel@gdansk.gda.pl
Daniel StenzelUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaRzecznik Prasowy Prezydentadaniel.stenzel@gdansk.gda.pl