PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Spotkanie dla dzieci z bursztynowymi legendami

Spotkanie dla dzieci z bursztynowymi legendami
W najbliższą sobotę, 10 grudnia 2022 roku, o godz. 12.00 w Muzeum Bursztynu odbędzie się spotkanie dla dzieci poświęcone mitom i legendom związanym ze Złotem Bałtyku. Bursztynowe legendy i opowieści przedstawią Marta i Piotr Jankowscy, Małgorzata Brajner oraz Carlos Peña Montoya, harfista z Kostaryki. Udział w spotkaniu jest nieodpłatny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

– Bursztynowe legendy to świąteczna propozycja dla dzieci i ich rodziców, którzy planują tego dnia odwiedzić Muzeum Bursztynu, albo szukają ciekawej przygody podczas nadchodzącego weekendu – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kierowniczka Muzeum Bursztynu. – Podczas otwartego spotkania przeniesiemy dzieci w świat magicznych inkluzji, będziemy zbierać bursztyn na plaży, zapoznamy się z legendą o Juracie, królowej mórz. Na sam koniec odbędzie się quiz z upominkami.

Spotkanie poprowadzą znane trójmiejskie aktorki Marta Jankowska oraz Małgorzata Brajner. Gościnnie wystąpi Piotr Jankowski oraz harfista Carlos Peña Montoya. Scenariusz opracowała Jolanta Zaworska.

Marta Jankowska (z lewej) oraz Małgorzata Brajner (z prawej) podczas lipcowego spotkania Krakowskiego Salonu Poezji w Muzeum Bursztynu. fot. A. Grabowska
Marta Jankowska (z lewej) oraz Małgorzata Brajner (z prawej) podczas lipcowego spotkania Krakowskiego Salonu Poezji w Muzeum Bursztynu. fot. A. Grabowska

Bursztynowe legendy dla najmłodszych

  • Gdzie: Muzeum Bursztynu, Wielki Młyn, poziom „0” ul. Wielkie Młyny 16
  • Kiedy: 10 grudnia 2022 (sobota), godz. 12.00-13.00
  • Wstęp: wolny
  • Liczba miejsc siedzących: 30

Marta Anna Jankowska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka PWST w Krakowie. Stypendystka Primus Inter Pares. Nagrodzona za rolę Zosi „W małym dworku” S. Witkacego w reż. J. Treli na festiwalu szkół teatralnych w Łodzi w 1992 r.  Na scenie debiutowała w "Weselu" Andrzeja Wajdy. Aktorka Starego Teatru w Krakowie (w latach 1992-97) oraz Teatru Wybrzeże (1997-2012), szerszej publiczności znana z serialu "Na Wspólnej”. Inicjatorka i gospodyni Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku, który prowadzi od 20 lat. W 2019 otrzymała Statuetkę Romana w dowód wdzięczności i przyjaźni z osobami niepełnosprawnymi z Osady Burego Misia na Kaszubach. W 2021 wyróżniona nagrodą Prezydenta Miasta Gdańsk w dziedzinie kultury. Wykładowczyni aktorstwa na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. W 2022 r odznaczona Medalem KEN za osiągnięcia pedagogiczne. Gra także w telewizyjnym serialu obyczajowym "Na Wspólnej", nadawanym przez telewizję TVN.

Małgorzata Brajner-Białas absolwentka PWST w Krakowie. W latach 1996-1997 stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Od 1998 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Dwukrotna laureatka Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2002 otrzymała ją w kategorii najlepsza rola żeńska za grę w spektaklu "Noże w kurach" w reż. Rudolfa Zioło. W 2022 roku otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za rolę Zosi w „Emigrantkach” Radosława Paczochy w reż. Elzbiety Depty. Jako animatorka kultury zainicjowała i prowadziła cykliczne spotkania dla dzieci „Gdańsk czyta dzieciom”, które odbywały się w latach 2013–2015 w Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz powstanie spektaklu Ćwiczenia stylistyczne, Raymonda Queneau w teatrze BOTO w Sopocie, w 2016 r. Prowadzi eventy, konferencje, nagrywa audiobooki, użycza swojego głosu bohaterom filmów dla dzieci i młodzieży. Reżyseruje czytania performatywne.  

Carlos Peña Montoya – naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat, a na harfie w wieku 11 lat pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce. Następnie przez lata szlifował swoje umiejętności gry na instrumentach w Kostaryce, Stanach Zjednoczonych, Austrii i Niemczech. Oprócz pracy nad własnymi recitalami, współpracował z orkiestrami symfonicznymi z w Niemczech, Austrii, Polsce i Tajlandii, z którymi odbył liczne tournée.