PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Remont Pomp i Mikołaj Trzaska w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier

Remont Pomp i Mikołaj Trzaska w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier
W piątek, 30 września rozpocznie się 10 edycja najbardziej otwartego i ogólnopolskiego wydarzenie w Polsce. Organizatorzy zachęcają do korzystania z ofert kultury, niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Tego dnia o godz. 18.30 na podwórku CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie, przy ul. Strajku Dokerów 5 odbędzie się bezpłatny koncert tłumaczony na język migowy oraz język ukraiński.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aaaamberif2022_ergo_arena_mat_mtg

Zespół Remont Pomp oraz Mikołaj Trzaska współpracują z sobą od wielu lat. Owocem ich działań są dwa albumy studyjne i kilkadziesiąt koncertów zagranych w Polsce, Izraelu, Niemczech, Słowacji, Szkocji czy Australii. Połączenie rytmiczno-sonorystycznej muzyki Remontu Pomp z saksofonem Mikołaja Trzaski daje niespotykane efekty, które warto zobaczyć „na żywo”. Aktualnie zespół pracuje nad kolejną płytą i podczas koncertu zostaną zaprezentowane głównie nowe utwory.
 
Z twórczością zespołu Remont Pomp można zapoznać się na Facebooku. Płyta Remontu Pomp z Mikołajem Trzaską jest dostępna do przesłuchania online

Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej, grając na niecodziennych instrumentach lub przedmiotach niekojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach czy misach. W skład zespołu Remont Pomp wchodzą: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Jarosław Marciszewski, Asia Świeczkowska.

Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku saksofonista i klarnecista basowy. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postacią polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar – wykonującego muzykę żydowską, Resonance – tentetu Kena Vandermarka oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Claytonem Thomasem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.

Projekt realizowany w zakresie zadania „Nowy Port. W Centrum” w ramach kontynuacji projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”, dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

Niebo bez barier

Swoje wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier przygotowało także gdańskie Hevelianum. W niedzielę, 2 października o godz. 12.00 rozpocznie się pokaz nieba online z astronomem. Dlaczego niebo zmienia się z dnia na dzień? Czym są i jak rozpoznać najpopularniejsze gwiazdozbiory? Jak znaleźć Gwiazdę Polarną i czym są znaki zodiaku? To tylko nieliczne z pytań, na jakie padną odpowiedzi podczas pokazu.

Wydarzenie odbędzie się online na platformie Zoom. Udział jest bezpłatny po wcześniejszych zapisach. Na adres e-mail podany przy rezerwacji zostanie przesłany link prowadzący do wydarzenia. Szczegóły dostępne na stronie wydarzenia