PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Przy stole z mieszkańcami Ujeściska-Łostowic

Przy stole z mieszkańcami Ujeściska-Łostowic
Po dwuletniej przerwie powrócił cykl spotkań „Porozmawiajmy przy stole”, podczas których gdańszczanie i gdańszczanki mają okazję porozmawiać władzami Gdańska, a także z dyrektorami miejskich jednostek o bolączkach i potrzebach danej dzielnicy. Pierwsze spotkanie odbyło się w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. Dla mieszkańców tej dzielnicy była to okazja, aby opowiedzieć o problemach, z jakimi stykają się w miejscu swojego zamieszkanie, uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące miejskich tematów lub po prostu przywitać się i porozmawiać.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Wracamy z okrągłymi stołami. W 2019 roku, kiedy 4 czerwca obchodziliśmy 30 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, ten stół, którego część tu przywieźliśmy, stanął przy Europejskim Centrum Solidarności. Później jeździliśmy po różnych dzielnicach naszego miasta, zapraszając do rozmowy. Przy stole rozmawia się łatwiej i lepiej – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wracamy po trzech latach, podczas których relacje społeczne mocno zaburzyła pandemia COVID-19 i rzeczywiście tych spotkań było bardzo mało. Muszę powiedzieć, że ja bardzo za nimi tęskniłam. Tęskniłam za spotkaniem, za rozmową z Wami, za zwróceniem uwagi na to, czego my do końca może nie widzimy.

Na dobry początek Ujeścisko-Łostowice

- Wraz z moimi współpracownikami zaczynamy od dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, a pojawimy się, korzystając z letniej pogody w kilku miejscach w Gdańsku – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Według zameldowania w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice mieszka 28 815 osób, a myślę, że wiele jest niezameldowanych. Co ważne wskaźnik jakości życia w Waszej dzielnicy to 3.91, podczas gdy średnia w Gdańsku wynosi 3,78 – dodawała prezydent Gdańska.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej po uruchomieniu linii tramwajowej, wiaty śmietnikowe, uszkodzona studzienka, plany inwestycyjne w dzielnicy czy coraz liczniej pojawiające się dziki. To tylko niektóre z tematów, jakie poruszali mieszkańcy Ujeściska-Łostowic podczas wczorajszego spotkania z cyklu Porozmawiajmy przy stole. Fragmenty stołu stanęły nieopodal zbiornika retencyjnego Jeleniogórska. Mimo wcześniejszych obaw, pogoda dopisała, więc zainteresowanie spotkaniem było całkiem spore. Uczestniczyła w nim kilkudziesięcioosobowa grupa mieszkańców. Oprócz Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, jej zastępców, pani skarbnik oraz dyrektorów wydziałów, jednostek i spółek miejskich do stołu zasiedli z nimi również miejscy radni. Nie zabrakło też przedstawicieli rady dzielnicy.  

O co pytali mieszkańcy?

 - Przekrój spraw był naprawdę bardzo szeroki, od kwestii takiego "dobrosąsiedztwa", bo dużym wyzwaniem jest to, czy umiemy dobrze wzajemnie funkcjonować w większych skupiskach ludzi. W przypadku tej dzielnicy chodziło np. o jedno z boisk, które w hałaśliwy sposób zajmowane jest także po godz. 22. Mieszkańcy pytali też o nowe drogi - wylicza Aleksandra Dulkiewicz. - Ale przyszła też do mnie pani, która jest wolontariuszką. Zajmuje się ona odnajdywaniem i odkopywaniem dawnych grobów na starym cmentarzu ewangelickim przy ul. Cedrowej na Ujeścisku. Jestem bardzo dumna z pani Aleksandry, tym bardziej że jesteśmy obecnie Europejską Stolicą Wolontariatu. Mam nadzieję, że te stare groby, z pomocą finansową, uda się odrestaurować - zaznacza.

Prezydent Dulkiewicz dodaje, że tego typu spotkania z mieszkańcami, w niezobowiązującej formule, są potrzebne.

- Spotkania w takiej formie, nie za biurkiem, a za okrągłym stołem, na świeżym powietrzu, myślę, że sprzyjają rozmowie, nawet jeśli tematy są trudne - zaznacza Aleksandra Dulkiewicz.

W rozmowach z Piotrem Grzelakiem, zastępcą prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju mieszkańcy dopytywali przede wszystkim o planowane inwestycje, w tym o Nową Świętokrzyską czy planowaną linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Park Południowy. - Były też pytania o bardziej powszednie sprawy, takie jak choćby śmietniki - zaznacza Piotr Grzelak.

Mieszkańcy zainteresowani planami zagospodarowania

W trakcie poniedziałkowego spotkania dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko, przy którym dyżurowały przedstawicielki Biura Rozwoju Gdańska odpowiedzialnego za opracowywanie w naszym mieście miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy Ujeściska wypytywali m.in. o układy drogowe w rejonie ul. Nowej Unruga. Ta ulica powiązana jest z ul. Nową Warszawską i Świętokrzyską. Pytano też o połączenia drogowe w całej dzielnicy, w tym o przedłużenie al. Pawła Adamowicza oraz o połączenie ul. Świrskiego, istniejących tam osiedli z ul. Piotrkowską. Padały też pytania o Park Południowy, o połączenia pomiędzy częściami parku, ale też o to, które tereny są przeznaczone pod park. Niektórzy byli ciekawi, w którym dokładnie miejscu ma stanąć lodowisko i basen.

Wiele osób odwiedzało także stoisko Gdańskiego Centrum Kontaktu. Można tam było m.in. zgłosić sprawę, sprawdzić status swojego wcześniejszego zgłoszenia lub pozyskać informacje na temat nowej aplikacji GCK.

Stół symbol

Biało-czerwony mebel, do którego zaproszeni są gdańszczanie, zaprojektowano, i wykonano, z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. W Gdańsku zorganizowano wówczas obchody Święta Wolności i Solidarności. Stół zaprojektowali artyści-wzornicy z Gdańska. Ma on nawiązywać do Okrągłego Stołu, przy którym opozycja i władza wynegocjowali historyczne porozumienie - ma on „łączyć, wzmacniać relacje i wspierać porozumienie".