Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przejdź ulicami Gdańska w iście królewskim towarzystwie

Od dziewięciu lat mieszkańcy Gdańska z całymi rodzinami dołączają do Orszaku Trzech Króli – widowiskowego pochodu. W tym roku orszak rozpocznie się zbiórką o godz. 11.30 na ulicy Piwnej, w okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej. Po jego zakończeniu uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncercie kolęd i pastorałek oraz zobaczyć żywą szopkę.

A
A

Chociaż nazwa orszaku odwołuje się do zwyczajowej liczby królów, w gdańskim pochodzie będzie ich więcej – uczestnicy bowiem otrzymają korony i śpiewniki z kolędami. Królewskich nakryć głowy przygotowano kilkanaście tysięcy. Na czele orszaku staną podążający za gwiazdą Trzej Mędrcy ze Wschodu. Będą im towarzyszyli werbliści, dzieci w przebraniach rycerzy i dam dworu oraz przedstawiciele miasta Gdańska, mieszkańcy i goście.

Wymarsz nastąpi o godz. 12.00 z ulicy Piwnej po odmówieniu modlitwy Anioł Pański. W role Trzech Króli wcielą się m.in. dyrektor gdańskiego ZOO Michał Targowski, Larry Okey Ugwu dyrektor NCK i reprezentujący Zespół Szkół Fregata Grzegorz Wszelaczyński. Przed wyruszeniem w drogę Orszak zachęcać i zagrzewać śpiewem będzie chór Towarzystwa Śpiewaczego z Trąbek Wielkich. 

Tradycyjnie w dwóch miejscach królowie napotkają na trudności. Pierwszą z nich będzie wizyta w Pałacu Heroda, czyli Wielkiej Zbrojowni), tam Herod będzie się starał zawrócić pochód. Druga przeszkoda – Walka Dobra ze Złem – spotka uczestników przy Fontannie Neptuna. Kto zwycięży tym razem?

Potem uczestnicy dojdą do Zielonej Bramy, gdzie w żywej stajence odnajdą Świętą Rodzinę. Potem wspólnie ze śpiewakami z Trąbek Wielkich i dziećmi ze Szkół Fregata zaśpiewamy przepiękne polskie kolędy. Ok 13.30 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi świąteczny koncert carillonowy.
W tym czasie każdy będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta.

Pierwsze gdańskie orszaki odbywały się w historycznej Oliwie w okolicach Katedry. Jednak kolejne z racji coraz większej liczb uczestników odbywały się już w przestrzeniach Głównego Miasta. Od 2011 roku, gdy Święto Objawienia Pańskiego stało się także dniem wolnym od pracy, zdecydowanie zwiększyło to zainteresowanie uczestników orszaku. W ubiegłym roku na wspólnym przemarszu pojawiło się kilkanaście tysięcy osób nie tylko gdańszczan, ale i całego Pomorza oraz turystów. 

W zeszłym roku podobne pochody przeszły w 644 polskich miastach, dwa lata temu miast biorących udział w tym wydarzeniu było nieco ponad pół tysiąca. Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w Gdańsku jest Stowarzyszenie SUM, Miasto Gdańsk – partner wydarzenia, które wspiera je finansowo i organizacyjnie.


Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy