Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ponad pół tysiąca gdańskich uczniów – uczestnikami alternatywnych lekcji WF

Około 550 uczniów z gdańskich szkół weźmie udział w alternatywnych lekcjach WF prowadzonych przez byłą lekkoatletkę, specjalizującą się w skoku o tyczce – Monikę Pyrek. Zajęcia odbędą się w czwartek i w piątek (27 i 28 września) w godzinach od 8 do 14:45 w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Kołobrzeskiej. Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu są współorganizatorami tego wydarzenia.

A
A

Monika Pyrek po zakończeniu kariery sportowej postanowiła inspirować najmłodszych do bycia aktywnymi! Była lekkoatletka znalazła odpowiedź na pytanie, w jaki sposób połączyć zainteresowanie młodzieży nowymi technologiami ze sportem. Celem projektu Kinder+Sport Alternatywne Lekcje WF jest zachęcenie dzieci oraz młodzieży do aktywnej zabawy poprzez sport.

 - W trakcie zajęć staramy się zainspirować dzieci do dołączenia do kultury ruchu, wykorzystując ich zainteresowanie technologią. Dzięki takiemu połączeniu postrzegają one sport jako dobrą zabawę, która uczy, rozwija, ciekawi i co ważne, której nie zastąpi żadna gra komputerowa – tłumaczy Monika Pyrek.

Alternatywna lekcja WF w Gdańsku
Alternatywna lekcja WF w Gdańsku
FB/Piotr Kowalczuk

Nie ma wymówek, jestem z Gdańska dbam o zdrowie!

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk apeluje do dzieci i młodzieży aby nie rezygnowali z WF! - Twoje zdrowie i aktywność rzutuje na całe życie a już 15 minut ruchu dziennie wzmacnia, dodaje energii, chroni przed chorobami i poprawia nastrój – przekonuje. Przypomina, że w Gdańsku uczniowie mogą ćwiczyć na stu nowoczesnych kompleksach boisk oraz w remontowanych salach i na nowych pływalniach.

Piotr Kowalczuk bardzo pozytywnie ocenia zaangażowanie się w projekt gwiazd sportu. Jest przekonany, że im więcej ludzi znanych z mediów będzie reklamować sport i zdrowe odżywianie, tym mniej młodych osób pozostanie na kanapie, czy przed kompem z niezdrowymi przekąskami.

Alternatywna lekcja WF w Gdańsku
Alternatywna lekcja WF w Gdańsku
FB/Piotr Kowalczuk

Uczniowie sprawdzą swoją koordynację ruchową, refleks i celność

Uczestnicy zajęć, uczniowie szkół podstawowych z klas 6-8 oraz ich nauczyciele będą mogli sprawdzić np. swoją koordynację ruchową, refleks oraz celność na symulatorach wybranych dyscyplin sportowych. Będą mogli spróbować m.in. gry w piłkę nożną z systemem mierzącym siłę strzału i wspomagającym celność poprzez wskazywanie właściwego toru lotu piłki, rzutu piłką ręczną na bramkę z elektronicznym pomiarem siły rzutu oraz jazdy na rowerze stacjonarnym zintegrowanym z systemem wirtualnej rzeczywistości. Uczniowie będą mogli sprawdzić się też w biegu z elektronicznym pomiarem czasu, przeciąganiu liny z wykorzystaniem elektronicznego symulatora oraz mechanicznej ścianki wspinaczkowej z ruchomymi panelami wspinaczkowymi. Jedna lekcja – poprzedzona spotkaniem z Moniką Pyrek - potrwa 90 minut.

W Gdańsku w zajęciach weźmie udział ponad 500 uczniów ze szkół podstawowych. 

Projekt Alternatywne Lekcje WF jest częścią międzynarodowego programu Kinder+Sport Joy of Moving. Jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz przy wykorzystaniu dofinansowania zadań z zakresu Programu „Sport dla Wszystkich 2018“. Gdańsk jest jednym z 15 miast, w których będą przeprowadzone tego typu zajęcia. Ma w nich wziąć udział ok. 8 tys. uczniów.

Bożena Leszczyńska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy