PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ostatnie wolne miejsca na wydarzenia w ramach festiwalu Kultura w bliskości

Ostatnie wolne miejsca na wydarzenia w ramach festiwalu Kultura w bliskości
Salon poezji Anny Dymnej, pokaz malarstwa na żywo, warsztaty i debaty. To niektóre z wydarzeń przygotowanych w ramach rozpoczynającego się dziś festiwalu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak na część z nich wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Misją Festiwalu „Kultura w bliskości” jest promowanie idei kultury inkluzywnej, czyli społeczności włączającej. Podczas festiwalu uwaga skierowana zostanie na idee otwartości, kulturowej dostępności, sprawiedliwości społecznej, krzywdzących stereotypów czy pokonywaniu uprzedzeń. Wraz z profesjonalnymi organizacjami wspierającymi, specjalistami humanistycznych dziedzin t.j językoznawcami, arte-terapeutami, psychologami, artystami stworzona zostanie platforma wymiany praktyk, by móc uczyć i poznawać SIEBIE nawzajem, tworzyć wysokie jakości aktywnego uczestnictwa w kulturze, poznawać oraz łączyć potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami. Uczestnicy zmierzą się z tematem budowania otwartości, wzmacniającej roli języka, postaw tolerancyjnych, by rzeczywistość, którą tworzą, miała jeszcze bardziej przyjazny, pełen wsparcia i empatii charakter.

Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczona i obowiązują zapisy. Udział zapewni dokonanie zapisu wraz z obowiązkowym zapoznaniem się z regulaminem dostępnym na stronie www.wyspaskarbow.gak.gda.pl. Zapisy: tel: 58 323 91 15, e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl

Program festiwalu

Piątek, 27 maja:

  • 18.00 - SALON POEZJI ANNY DYMNEJ
    Krakowski Salon Poezji to kulturalna inicjatywa Anny Dymnej. Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wspólnie z małżonkiem, prof. Krzysztofem Orzechowskim, zapoczątkowała ją 20 stycznia 2002 roku. W trakcie poetyckiego spotkania w ramach Festiwalu aktorka zaprezentuj poezję ks. Jana Twardowskiego oraz wybrane utwory laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście” organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
    Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK / Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp na zapisy.

Sobota, 28 maja:

  • 13.00-14.30 RÓŻNI, ALE TACY SAMI. JĘZYKIEM TOLERANCJI
    Spotkanie z książką „Płomyczek uczy się ziać ogniem" warsztaty literackie + malowanie skrzydeł + nauka ziania (bańkami mydlanymi)!
    Prowadzenie - Lidia Ławicka, kierownik Biblioteki na Wyspie i Mirella Makurat, WiMBP
    Miejsce: Ogród. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
  • 13.00-15.00- KULTURA POMOSTEM DIALOGU MIĘDZYLUDZKIEGO / DEBATA
    Debata z udziałem gości: Katarzyny Cimoch (Fundacja Kulawa Warszawa), Wilhelminy Grych (założycielki Stowarzyszenia Nadzieja Dla Rodziny), Alicji Redlickiej (Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Gdańsku), Jarosława Rebelińskiego i Doroty Bielskiej (Teatru Razem), Katarzyny Świeczkowskiej (wiceprzewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku PSONI). Gość Specjalny - ANNA DYMNA (Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”).
    Prowadzenie - Robert Więckowski, dziennikarz, literaturoznawca i kulturoznawca, współtwórca i wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
    Miejsce: Wyspa Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego na żywo + wsparcie wolontariuszy + dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK.
  • 15:00-16:00 POKAZ MALARSTWA NA ŻYWO
    Spotkanie z artystami: Stanisławem Kmiecikiem i Walerym Siejtbatałowem połączone z pokazem malarstwa stopami i ustami.
    Miejsce: Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy
  • 16:00 „WIELCY ARTYŚCI, WAŻNE SPRAWY” / wystawa prac beneficjentów Stowarzyszenia Nadzieja dla Rodziny i uczniów Szkół Podstawowych nr 87 i 88 w gdańsku.
    Miejsce: Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariusz.
  • 17.00 - DUCLE VITIUM na podstawie książki Marie Desplechin i Emmanuelle Houdart „Cyrkowcy” – prezentacja filmowa projektu teatralnego + rozmowa z Dyrektorem Teatru RAZEM oraz twórcami.
    Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: napisy + dla osób z niepełnosprawnością ruchową + pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
  • 18.00. REMONT POMP / koncert
    Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej, grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. W skład zespołu wchodzą: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Jarosław Marciszewski, Francisco Amorim, Lea Ewers, Leonie Eberl.
    Miejsce: Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy.
  • 19.00 SOUND OF METAL (2019) / Dyskusyjny Klub Filmowy
    Prowadzenie dyskusji: Wojtek Zejda (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK) oraz Robert Więckowski.
    Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, napisy + pętla indukcyjna + audiodeskrypcja na żywo + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.

Niedziela, 29 maja:

  • 12.00-14.00 SŁOWNIK EMPATYCZNEGO JĘZYKA POLSKIEGO – DEBATA
    Debata z udziałem gościń: dr hab. Doroty Krzemińskiej, prof. Uniwersytetu Gdańskiego (swoje zainteresowania naukowe i badawcze koncentruje wokół zjawiska niepełnosprawności, w szczególności niepełnosprawności intelektualnej), prof.dr hab. Ewy Graczyk (literaturoznawczyni i działaczka społeczna, nominowana do Literackiej Nagrody Nike za 2004), Moniki Domagalskiej – Ilińskiej (Prezeski Stowarzyszenie Invisiblia, Muzeum Niewidzialny Gdańsk) dr hab. Katarzyna Kłosińska (pracownik naukowy w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie językoznawstwa normatywnego (poprawność językowo-stylistyczna i ortograficzna), socjolingwistyki, politolingwistyki i etnolingiwistyki.
    Prowadzenie - Robert Więckowski, dziennikarz, wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
    Miejsce: Galeria / Streaming na żywo na portalu FB.
    Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego, dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
  • 14.00 DOŚWIADCZANIE SMAKU - DEGUSTACJA W CIEMNO
    „Doświadczanie Smaku” to atrakcja, która uwrażliwi Twoje kubki smakowe na wszystkie doznania, które uciekają ze świadomości podczas pospiesznego posiłku. Zwolnij, posmakuj, poczuj…a rozsmakujesz się w gładkości, chropowatości, kwaskowatości czy świeżości roślinnych przysmaków.
    Prowadzenie - Janusz Arrasz, promotor zdrowia
    Miejsce: Ogród. Dostępność: wsparcie wolontariuszy.
  • 15.30-17.00 POZNAJ KOD GENETYCZNY SWOJEJ OSOBOWOŚCI, CZYLI KLUCZ DO SAMEGO SIEBIE (STRUCTOGRAM) – WYKŁAD
    W trakcie wykładu dowiecie się, jak praca mózgu wpływa na życie, potrzeby i wybory, a także co czyni nas indywidualnymi jednostkami i na co mamy wpływ, niezależnie od naszych norm i dysfunkcji.
    Prowadzenie wykładu - Katarzyna Polachowska - Właścicielka Warsztatowni „Efekt Motyla”. Coach, terapeutka, psychopedagog, psychograntolog, trenerka komunikacji opartej na empatii oraz structogramu.
    Miejsce: Galeria. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + tłumacz języka migowego + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
  • 17.00 NA OSTATNI GUZIK – ceramiczne warsztaty artystyczne
    Integracja w plenerze ogrodu Wyspy Skarbów GAK podczas której złączymy nie tylko kawałki tkaniny, ale także nas wszystkich ze sobą nawzajem. Sprawnych- niepełnosprawnych, małych- dużych, amatorów-profesjonalistów. Podczas festiwalu „Kultura w bliskości” guzik- ten prosty przedmiot, będzie symbolem idei inkluzywności, otwartości oraz łączenia. Zachęcamy do wspólnej zabawy!
    Prowadzenie - Agnieszka Weis, mgr wzornictwa (ASP Gdańsk), tworzy obiekty przy pomocy technik ceramicznych. Jej prace zostały docenione m. in. w Międzynarodowym Konkursie „Make me!”. Obecnie prowadzi pracownię ceramiczną w Kolonii Artystów (Dolne Miasto), gdzie toczy naczynia na kole garncarskim. Instagram: @weis.ceramics.
    Miejsce: Ogród. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy.
  • 17.00 – 19:00 POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY, CZYLI KOMUNIKACJA OPARTA NA EMPATII / Warsztaty
    W trakcie warsztatów Katarzyna Polachowska pokaże, jak być z drugim człowiekiem w taki sposób, aby ten kontakt był wartościowy nawet pomimo różnic. Dowiecie się jak dbać o potrzeby drugiego człowieka, nie zapominając o własnych. Opowie o tym, że świat osób ze specjalnymi potrzebami - seniorów, chorujących na choroby otępienne i inne - jest różny od tego, który znamy i pokaże, jak go zrozumieć, oswoić i zintegrować się we wspólnym życiu.
    Miejsce: Sala Rady Dzielnicy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy. Koszt 15 zł (płatne na miejscu).
    Dostępność: wsparcie wolontariuszy.
  • 19.00 SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM (2019); SUKIENKA (2020) / Dyskusyjny klub filmowy
    Prowadzenie dyskusji: Weronika Orzechowska (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK)
    Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: napisy + audiodeskrypcja na żywo (wolontariusze). Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.