Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nagrody im. Lecha Bądkowskiego zostały wręczone

Już po raz dwudziesty wyłoniono laureatów Nagrody im. Lecha Bądkowskiego. Nagrody przyznawane są co roku najlepszym gdańskim organizacjom pozarządowym i społecznikom. Tegorocznej gali towarzyszyły wyjątkowe okoliczności – laureaci zostali uhonorowani podczas Święta Wolności i Demokracji.

A
A

Nagrodę dla najlepszej organizacji pozarządowej z rąk prezydent Gdańska odebrali przedstawiciele fundacji Wspólnota Gdańska – za umiejętne wspieranie rozwoju społeczności lokalnych poprzez kulturę, sztukę i edukację. Kwota nagrody to 20 tys. zł.

Kapituła nagrody przyznała także dwa wyróżnienia. Trafiły one do fundacji Instytut Metropolitalny i Fundacji dla Rodziny Ogniska Nadziei. Natomiast tytuł Gdańskiego Społecznika Roku 2019 otrzymała Aneta Baczyńska – Rostkowska, liderka społeczna z Osowy, nominowana przez swoich sąsiadów. 

- Chcę podkreślić, że nie tylko od święta należy się Wam nasza wdzięczność za to, że każdego dnia czynicie nasze życie lepszym. Dziękuję w imieniu gdańszczanek i gdańszczan. Dziękuję również tym, którzy dziś nie zostaną przywołani. Wasza praca jest ważna, bezcenna i dostrzegana. Nieśmiało wszystkich Was proszę o więcej - mówiła podczas gali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

1200-625

Nagrodę ustanowił w 2001 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a jej patronem został Lech Bądkowski, dziennikarz, pisarz, współzałożyciel Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, sygnatariusz porozumień sierpniowych z 1980.

Wydarzeniu towarzyszyło również podsumowanie piętnastolecia gdańskiej i pomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Były to jedne z pierwszych w Polsce zespołów doradczych, które dały podwaliny współpracy organizacji pozarządowych z władzą wykonawczą. Podczas uroczystości uhonorowano dawnych i obecnych współprzewodniczących, oraz wręczono nominacje osobom rozpoczynającym pracę w następnej, VIII kadencji Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. 

Link do spisu laureatów z ubiegłych lat: https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/dotychczasowi-laureaci-nagrody-prezydenta-miasta-gdanska-im-lecha-badkowskiego,a,68512

Joanna Bieganowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy