Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Góra Gradowa – krótka historia

Właśnie ukazała się książka „Góra Gradowa – krótka historia” autorstwa dr. Jana Daniluka, najnowsze wydawnictwo Hevelianum. Barwna opowieść, wzbogacona licznymi rysunkami, zdjęciami, planami i mapami. Bezcenne źródło wiedzy i pasjonująca lektura jednocześnie.

A
A

 

góra gradowa
 
materiały prasowe Hevelianum

Góra Gradowa – krótka historia” to nie taka krótka historia, książka bowiem liczy 168 stron. Autor, dr Jan Daniluk, drogę zawodową rozpoczynał w Parku Kulturowym Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańska”, obecnym Hevelianum. W 2018 roku wrócił na Górę Gradową i w Hevelianum pełni obecnie funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej.
Opowieść – która rozpoczyna się w czasach owianych legendą o rycerzu Hagelu, a kończy na współczesności – poprowadzona została w bardzo przejrzystej i przyjaznej oprawie graficznej.
– To pierwsze po wielu latach podsumowanie badań nad historią Góry Gradowej – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Wcześniejsza publikacja, autorstwa Krzysztofa Rudzińskiego, pierwszego dyrektora ówczesnego Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańska”, pt. „Fort Grodzisko. Przewodnik turystyczny” została wydana 20 lat temu. Kolejna książka ukazała się w 2006 roku – „Grodzisko w Gdańsku. Przewodnik turystyczny” autorstwa Grzegorza Niewiadomego. Obie pozycje straciły na aktualności. Prowadzona od lat rewitalizacja Góry Gradowej w pełni przywróciła tę część miasta gdańszczankom i gdańszczanom.

Szczegóły na www.hevelianum.pl