PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dwie nowe nazwy ulic na gdańskim Jasieniu

Dwie nowe nazwy ulic na gdańskim Jasieniu
Od dziś na mapie Gdańska pojawiły się dwie nowe nazwy. Ulica na zachód od al. Pawła Adamowicza na Jasieniu, będzie nosiła nazwę ulicy Wojciecha Kierdrowskiego, natomiast ulica położona na południe od ulicy Stężyckiej będzie nosiła nazwę ul. Stanisława Kaima. Głosowania w sprawie nowych nazw odbyły się podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska. Obie uchwały zostały podjęte jednogłośnie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Z wnioskiem o nadanie nazwy ulicy Wojciecha Kiedrowskiego wystąpiła Komisja Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, natomiast w celu nadania nazwy ulicy Stanisława Kaima wystąpili właściciele drogi.

Wojciech Kiedrowski

Polski wydawca i redaktor, gorący popularyzator kaszubszczyzny. Wojciech Kiedrowski przejął po ojcu zainteresowanie regionem. Dzięki księgozbiorom i archiwum ojca zetknął się m.in. z postacią Aleksandra Majkowskiego i jego twórczością. Ukończył szkołę podstawową w Somoninie oraz Gimnazjum i Liceum im. H. Derdowskiego w Kartuzach. Zaczął studiować inżynierię wodną na Wydziale Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej. Przez prawie 40 lat pracował w zawodzie, głównie w Gdańskim Przedsiębiorstwie Instalacji Sanitarnych, którego krótko był nawet dyrektorem. Wcześniej prowadził też zajęcia na uczelni. Wojciecha Kiedrowskiego uhonorowano w 1972 Medalem Stolema.

Stanisław Kaim

Lokalny społecznik, patriota. Na ziemie gdańskie przybył z odległej Małopolski, będąc nastolatkiem i tu postanowił się osiedlić. Po zawarciu związku małżeńskiego z Rozalią, zamieszkał w dzielnicy Gdańsk-Jasień, przy ulicy Lubowidzkiej. Niemal od początku ustanowienia tego obszaru jako wsi sołeckiej w roku 1973 ubiegłego wieku do końca jej obowiązywania w 2000 r. pełnił funkcję sołtysa. Ponadto zajmował się uprawą rolną i hodowlą zwierząt. Stanisław Kaim był wrażliwy na los drugiego człowieka. Nigdy nie pozostawił potrzebującej osoby bez pomocy. Często zwracali się do niego ludzie w trudnej sytuacji materialnej. Brał czynny udział w budowie powstającego w Jasieniu kościoła pw. Błogosławionej Doroty z Mątew. Ulica, której patronem został Stanisław Kaim, znajduje się na terenach niegdyś do niego należących. Stanisław Kaim był znany nie tylko lokalnej społeczności, ale również w sąsiednich sołectwach.