Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Poranne i popołudniowe uroczystości na Westerplatte - program i szczegóły

Jak co roku wczesnym rankiem 1 września u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbywać się będą uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej. Poranna uroczystość, z udziałem Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska, rozpocznie się o godz. 4.45. Natomiast na godz. 17.00 u stóp pomnika wieńce złożą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck. Złożenie wieńców poprzedzi krótki akcent muzyczny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii

A
A

Jak co roku wczesnym rankiem 1 września u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbywać się będą uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej. Poranna uroczystość, z udziałem Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska,  rozpocznie się o godz. 4.45. Natomiast na godz. 17.00 u stóp pomnika wieńce złożą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck. Złożenie wieńców poprzedzi krótki akcent muzyczny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Gospodarzem porannej uroczystości będzie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W tym roku na Westerplatte nie odbędzie się pokaz rekonstrukcji historycznej nawiązujący do wybuchu II Wojny Światowej. Po oficjalnych wystąpieniach gości odbędzie się Apel Pamięci i Salwa Honorowa, a także złożenie wieńców pod pomnikiem.

Zakończenie uroczystości planowane jest na godz. 6.00.

Jak co roku, Prezydent Miasta Gdańska zaprasza uczestników uroczystości na grochówkę z wojskowej kuchni polowej.

Pozostałe uroczystości tego dnia:

Godz. 10.00 - w budynku Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku, ul. Kładki 24 odbędzie się wspólna modlitwa i złożenie wieńców przy tablicy upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II Wojny Światowej w budynku Viktoriaschule.

Godz. 12.00 - pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Poległych Pocztowców. Po Mszy Świętej odbędzie się oddanie hołdu Poległym Pocztowcom oraz złożenie wieńców.

Godz. 17.00 - na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wizytę w Gdańsku złoży Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck. Wizyta rozpocznie się od wspólnego złożenia wieńców u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Popołudniowa uroczystość organizowana jest przez Kancelarię Prezydenta RP.

Więcej informacji dotyczących Wizyta Prezydenta RP i Prezydenta RFN w Gdańsku:

http://www.prezydent.pl/dla-mediow/zapowiedzi-prasowe/art,467.html

Zapraszamy również na wyjątkowy spektakl filmowo-multimedialny "Wybuch" wg pomysłu Andrzeja Wajdy. Spektakl będzie prezentowany na wielkoformatowym ekranie o szerokości 80 metrów i wysokości 5 metrów. Spektakl przygotowano z wykorzystaniem m.in. techniki video-mappingu oraz efektów 2d i 3d. Organizatorzy wydarzenia określają „Wybuch” mianem współczesnego odpowiednika Panoramy Racławickiej, ukazującego jedną z najbardziej dramatycznych kart polskiej historii.

Pokaz spektaklu z udziałem Prezydentów RP i RFN planowany jest na godz. 19.20.

UWAGA! W godzinach pomiędzy 12.00 a 15.00 część Westerplatte (miejsce od bramki sprawdzeń pirotechnicznych) do Pomnika Obrońców Wybrzeża będzie niedostępna dla zwiedzających. W tym czasie odbywać się będą tam działania zaplanowane przez Biuro Ochrony Rządu.

Zobacz także:

Obchody 75. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej - dojazd na Westerplatte w dniu 01.09.2014 r.

Pełny program obchodów

Spektakl filmowo-multimedialny "Wybuch" wg pomysłu A. Wajdy

Westerplatte - mapa (47 MB)

Informacje techniczne:

1. Ustawienie wozów transmisyjnych w wyznaczonym miejscu powinno nastąpić do godz. 1.00 w nocy. W godzinach 1.00 – 3.00 na całym terenie przeprowadzane będą sprawdzenia pirotechniczne – obsługa wozów powinna o godz. 1.00 umożliwić pracownikom BOR dostęp do wnętrza pojazdów. Na czas potrzebny pirotechnikom do sprawdzenia terenu wszyscy dziennikarze proszeni będą o opuszczenie terenu uroczystości.

2. Dla ekip telewizyjnych i fotoreporterów wyznaczone zostały dwie platformy – jedna u stóp kopca, a druga na kopcu, przy Pomniku Obrońców Wybrzeża. Prosimy o wcześniejsze ustawienie kamer - w trakcie uroczystości NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI przeniesienia kamer z jednej „zwyżki” na drugą.

3. Dojście na „zwyżki” będzie możliwy do godziny 4.10 (proszę pamiętać o odprawie pirotechnicznej na pierwszej bramce).

4. Po zakończeniu części uroczystości odbywającej się u stóp kopca, fotoreporterzy będą mogli przejść - wraz z pracownikiem Biura Prasowego UMG - na wyznaczone miejsce pod Pomniku Obrońców Wybrzeża.

5. W trakcie trwania całej uroczystości istnieje możliwość pobrania obrazu i sumy dźwięku. Obraz będzie realizowany z kamer zamontowanych u stóp kopca i pod Pomnikiem. Sygnał będzie udostępniany w miejscu realizacji wizji (obok wozów transmisyjnych). Istnieje też możliwość otrzymania zapisu całej uroczystości po jej zakończeniu.

Dostępne będą również podłączenia (tzw. kostka dziennikarska) na „zwyżce” u stóp kopca.  

Kontakt w sprawach organizacyjno technicznych - Tomasz Łuczyc-Wyhowski – tel. 695896630.

Za realizację wizji na Westerplatte odpowiedzialny jest Marek Wojciechowski tel. 694625762.


Więcej informacji: https://www.gdansk.pl/westerplatte

Michał Piotrowski / Biuro Prasowe

Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Biuro Prasowe

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)