PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nowe dzieła sztuki w kolekcji NOMUS

Nowe dzieła sztuki w kolekcji NOMUS
Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej powiększyła się o dzieła siedmiu nowych autorów. Do zbiorów trafią fotografie, filmy, komiksy, light box i nagrania wraz z artefaktami wykorzystywanymi podczas performance’ów. Prace zostały zakupione przez Gminę Miasta Gdańska w ramach Programu Zakupu Dzieł Sztuki w 2020 roku. Łącznie na ten cel przeznaczono kwotę 200 tys. złotych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Z wnioskiem o zakup dzieła sztuki przez Gdańsk mogła wystąpić każda zainteresowana osoba prawna lub fizyczna. W 2020 roku do Programu zgłoszono 160 wniosków, z których finalnie komisja wybrała 7.

Dzieła, które w 2020 roku dołączyły do Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej

  • "Ziarno" 1980 film - Teresa Tyszkewicz,
  • Performance - sesja fotograficzna. Unikat. Edycja 1:1, 15 fotografii - Grupa 'Cox' w składzie: Józef Czerniawski i Edward Kacper Ołowski, "Rowerek"
  • Malarstwo Feministyczne, Edycja Limitowana 2/3 – fotografia analogowa czarno-biała, sekwencja 8 ujeć - Anna Kutera,
  • Zbiór Opowieści Komiksowych pt."Pure Sure" Cz. 1, Cz. 2, Cz. 3, Cz. 4, Unikat/Oryginał - Paweł Marek Mazur (Paulus z Formacji Artystycznej Totart),
  • Archiwum Performance z lat 90- tych – dokumentacja 28 wystąpień performance artysty - Piotr Wyrzykowski,
  • Video "Silence of Taming",  Edycja 2/5 - Andrzej Karmasz,
  • "Religijny Implant", light box - Mateusz Pęk,

O wyborze dziel do zbiorów decydowała komisja pod przewodnictwem Jacka Friedriecha, dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku, w skład której wchodzili przedstawiciele prezydenta Gdańska, przedstawiciel gdańskiej ASP, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz eksperci zewnętrzni z Narodowej Galerii Sztuki – Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi i przedstawiciel środowiska akademickiego i artystycznego.

Dzieła sztuki ważne dla Gdańska
Komisja rozpatrując wnioski o zakup brała w szczególności pod uwagę dzieła sztuki współczesnej z zakresu: sztuk wizualnych, sztuk audio-wizualnych, wzornictwa, które zostały stworzone przez twórców/artystów mieszkających i posiadających pracownie w Gdańsku. Istotnym kryterium było także czy twórca jest absolwentem gdańskiej uczelni, ma dokonania na rzecz miasta i jest postacią znaczącą dla lokalnego środowiska twórczego. Komisja brała pod uwagę także czy proponowane dzieło posiada walory kulturotwórcze odnoszące się do wartości, z którymi utożsamia się Gdańsk, w szczególności nawiązującymi do idei wolności, solidarności, równości i otwartości.

Programu Zakupu Dzieł Sztuki

Program zakupu dzieł sztuki jest integralną częścią Programu Operacyjnego Kultura i Czas Wolny 2023 Strategii Rozwoju Miasta Gdańska - Gdańsk 2030 Plus. Program o długofalowym charakterze ma na celu stworzenie Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej z zastosowaniem wysokich standardów w zakresie nabywania, opracowywania, przechowywania, konserwowania i popularyzowania dzieł sztuki współczesnej. 

Stworzenie Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej ma jednocześnie powodować zwiększenie udziału obywateli w kulturze oraz mocniejsze zaangażowanie ich we współtworzenie kultury w Gdańsku z uwzględnieniem charakteru miasta, które tworzy kolekcję, jego historii, tradycji i tożsamości.

Zakupione w ramach Programu dzieła sztuki, które zostaną przekazane w depozyt Muzeum Narodowemu w Gdańsku, powinny stać się nowoczesnymi narzędziami dialogu i edukacji oraz podnosić kompetencje w percepcji sztuki współczesnej wśród odbiorców z różnych grup i środowisk społecznych, jak również przyczynić się do stymulowania kreatywności, rozwoju przemysłów kultury i oferty turystycznej w Gdańsku.

Docelowo nabyte przez Gminę Miasta Gdańska prace będą pokazywane w Nowym Muzeum Sztuki NOMUS, tworzonym w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, przy ul. Jaracza 14 w Gdańsku