Białe certyfikaty, czyli świadectwa efektywności energetycznej, wydawane są przez Prezesa URE jako potwierdzenie tzw. efektu energetycznego (oszczędności energii) uzyskanego w wyniku realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. Przykładem takich działań może być w szczególności modernizacja lub wymiana urządzeń i instalacji, usprawnianie procesów oraz wprowadzanie nowych technologii: wszystko po to, aby w produkcji i procesie dostarczania usług zużywać mniej energii oraz surowców służących do jej wytwarzania.
Audyty efektywności energetycznej zostały wprowadzone ustawą o efektywności energetycznej.
Audyty efektywności energetycznej mają zastosowanie głównie w systemie białych certyfikatów (świadectw efektywności energetycznej). Określona w audycie oszczędność energii planowana do zaoszczędzenia średnio rocznie w wyniku realizacji przedsięwzięcia jest podstawą wniosku o wydanie przez Urząd Regulacji Energetyki białego certyfikatu dla tego przedsięwzięcia i określonej w certyfikacie jego wartości.
Po zrealizowaniu przedsięwzięcia wykonuje się audyt efektywności energetycznej potwierdzający uzyskanie planowanej oszczędności energii z zakończonego przedsięwzięcia. Audyt ten składany jest w Urzędzie Regulacji Energetyki wraz z zawiadomieniem o zakończeniu przedsięwzięcia. Ten audyt nie może być wykonany przez tę samą osobę, która wykonała audyt złożony wraz z wnioskiem o wydanie białego certyfikatu.