Można dzisiaj z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że gdyby nie te wydarzenia, nie powstałoby największe wówczas na świecie obserwatorium astronomiczne - obserwatorium Heweliusza. Nie byłoby mapy księżyca - "Selenografii" oraz słynnego atlasu nieba - "Firmamentum Sobiescianum".
#zostań w domu. Zachodzące słońce w opustoszałym Gdańsku DRON
O kulisach tych zdarzeń oraz o życiu jednego z największych astronomów w historii nauki światowej, opowiada scenarzysta i reżyser filmu "Johannes Hevelius Dantiscanus", Michał Juszczakiewicz, z którym rozmawia Lech Parell.
Film wyprodukowany przez Fundację Gdańską zdobył nagrodę Srebrnego Smoka na największym festiwalu filmów edukacyjnych w Azji - Międzynarodowym Festiwalu Filmów Edukacyjnych CISCEP w Chinach.
Orientacyjny spis treści programu:
- Wstęp. Nieprzypadkowy gość. Zainteresowania astronomią, gdańszczanin. Gdyby nie wydarzenia związane z wielką epidemią z roku 1639 roku nie poświęciłby się astronomii. 4 min
- Film_Hevelius_Part_1 3 min
- Gdańsk i browarnicze korzenie Jana Heweliusza. 3 min
- Film_Hevelius_Part_2 1.5 min
- Edukacja Jana Heweliusza. Gimnazjum, Królewiec, Gądecz. 3 min
- Film_Hevelius_Part_3 1.5 min
- Peregrynacja. Studia prawnicze Lejda. Londyn, Paryż, Avignon i powrót do Gdańska 5 min
- Film_Hevelius_Part_4 1,5 min
- Sukcesy w karierze miejskiej, rozwój browarów i porzucenie marzeń o astronomii. Czy Heweliusz był zamożny? 4 min
- Film_Hevelius_Part_5 1,5 min
- Heweliusz zmotywowany przez umierającego Krugera zabiera się za tworzeniu pierwszego obserwatorium. 5 min
- Film_Hevelius_Part_6 1,5 min
- Heweliusz, korzystając z własnych zasobów finansowych, tworzy "Selenografię", która staje się wielkim europejskim hitem na dworach i salonach Europy. 5 min.
- Film_Hevelius_Part_7 1,5 min
- Pożegnanie i życzenia aby wszyscy zachowali się w zdrowiu, a doświadczenie epidemii zaowocowało w nas jak w Janie Heweliuszu realizacją naszych marzeń na skalę naszych dobrze rozumianych ambicji.
Zostań w domu. Hevelianum lekcja 1. - temat "Ciepło i zimno"