Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania 0:00
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas 0:00
1x

    Ponad 52 mln w ramach mikropożyczek trafiło do przedsiębiorców. Wnioski o wsparcie wciąż płyną

    W Gdańsku brak dziś nowych zakażeń z powodu koronawirusa, ale sytuacja ekonomiczna nie jest łatwa - do Gdańskiego Urzędu Pracy wpłynęło już ponad 33 tys. wniosków o mikropożyczki w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. Jedną trzecią już podpisano i wypłacono. Nie ustaje też wsparcie dla najbardziej potrzebujących, a tylko w maju 578 osoby zarejestrowały się jako bezrobotne.
    18:54
    2020-05-19
    Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
    Kategoria: Puls miasta
    Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

    Podczas konferencji prasowej we wtorek, 19 maja Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych oraz Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu przedstawili sytuację na rynku pracy w mieście, zapewnili o zabezpieczeniu świadczeń 500+ (można je odbierać od 25 maja). Miasto czeka na wytyczne dotyczące testowania pracowników oświaty i administracji w Gdańsku.

     

    Sytuacja epidemiczna w Gdańsku poprawia się

    – W Gdańsku od początku epidemii wykryto 193 zachorowania na COVID-19. Do tej pory wyzdrowiało 116 osób, zanotowano też 8 zgonów. Kwarantanną objętych jest 571 osób – mówił prezydent Borawski. – PPWIS nie odnotował nowych przypadków zachorowań zarówno w placówkach pomocowych, jak i w gdańskich szpitalach – poinformował podczas konferencji.


     

    Sytuacja na rynku pracy. Jedna trzecia przyjętych wniosków o mikropożyczkę to ponad 52 mln zł wypłaconych środków 

    Najważniejsze działania prowadzone obecnie przez Gdański Urząd Pracy to realizacja programów pomocowych w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. Prezydent przypomniał, że ze względu na ilość pracy godziny otwarcia Urzędu zostały wydłużone.

    – W dalszym ciągu obserwujemy wzrost liczby składanych wniosków - informuje  Piotr Borawski. - Jeżeli chodzi o mikropożyczki: złożono już 33 663 wnioski, z czego podpisano 10428 wniosków i wypłacono już 52 123 434 zł. Natomiast jeżeli chodzi o działania dotyczące wsparcia wynagrodzeń i składek na różnego rodzaju składowe wynagrodzenia to przedsiębiorcy złożyli już 2458 takich wniosków – wylicza prezydent. 

    Od 15 kwietnia trwa też nabór wniosków na nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców. Wpłynęło już łącznie 4895 wniosków.

     

    Z danych Gdańskiego Urzędu Pracy wynika, że w okresie od 1 do 18 maja wpłynęło 578 wniosków dotyczących osób rejestrujących się jako bezrobotne. W maju zanotowano też nieco mniejszy spadek, jeśli chodzi o liczbę oświadczeń dotyczących powierzenia pracy obcokrajowcom. Zamiar zatrudnienia osób spoza Polski zgłosiło 1218 przedsiębiorców.

     

    Trwa pomoc dla potrzebujących i rodzin. Uczniowie oceniają naukę on line

    - Gdańskie Centrum Świadczeń informuje, że 21 maja będzie gotowe do wypłaty świadczeń z tytułu 500+, nie jest ono zagrożone i będzie w pełni zrealizowane. Od 25 maja będzie można odbierać swoje świadczenie – mówił Piotr Kowalczuk.

    Prezydent wspomniał też o wsparciu dla najbardziej potrzebujących gdańszczanek i gdańszczan:

    - 347 osób otrzyma dziś ciepły posiłek z czego 229 dzieci. 

    - posiłki od sponsorów dostaną 82 osoby 

    - 187 paczek przekaże Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

     

    Prezydent wspomniał też o ankiecie zrealizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta, na temat nauczania na odległość. Wzięło w niej udział 2166 uczniów. Wyniki otrzymali dyrektorzy placówek oświatowych, którzy na ich podstawie będą mogli jeszcze lepiej wspierać dzieci i młodzież w nauczaniu on line.

    - Od wczoraj kierowane są do nas pytania dotyczące testowania pracowników oświaty, administracji i obsługi w Gdańsku - stwierdził prezydent Piotr Kowalczuk. - To około 10 tys. osób. W Łodzi przeprowadzono takie badania przesiewowe. My zrealizowaliśmy wszystkie wytyczne GIS, tam zaleceń odnośnie testów nie było. Wczoraj prezydent Dulkiewicz zwróciła się do wojewody z zapytaniem, czy te wytyczne są rozszerzone. Jeżeli GIS zaleca takie testowanie, to prezydent zwróciła się z prośbą, aby wojewoda wraz ze swoimi służbami takie testy przeprowadził. Podobnie Unia Metropolii Polskich wystosowała pismo do premiera z zapytaniem: czy takie testy są potrzebne. Czekamy teraz na odpowiedź w tej sprawie, aby przekazać ją kadrze naszych placówek oświatowych.

     

    Więcej z: Puls miasta