Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, tłumaczyła dlaczego trzeba było zwołać w marcu sesję Rady Miasta Gdańska. W trakcie posiedzenia przedstawiła też raport z działań Miasta w związku z panującą pandemią.
- Marzec to taki miesiąc, w którym co roku prowadzimy ruchy związane z odtworzeniem wydatków - tych, które rozciągnęły się w czasie i są wydatkami kilkuletnimi. Przywracamy m.in. 120 mln złotych, z czego 90 mln złotych to dochody z Unii Europejskiej związane z inwestycjami, które będziemy rozliczać, m.in. Nową Bulońską, wiadukt Biskupia Górka czy remont torowiska na Stogach - informowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Na dzisiejszą sesję przygotowaliśmy tylko uchwały finansowe, które, wierzę, zapewnią nam stabilność finansową i ciągłość działania w najbliższych miesiącach, które, nie wiemy tak naprawdę, jak będą przebiegać - przyznała.
Prezydent Dulkiewicz zwracała uwagę na to, że w każdym projecie uchwały dotyczącym wprowadzenia zmian w budżecie miasta, zawsze znajduje się pula środków w ramach tzw. rezerwy. Tym razem dodatkowo utworzono rezerwę celową w związku z panującą pandemią koronawirusa.
- W przygotowanej uchwale utworzyliśmy rezerwę celową w wysokości 11,7 mln złotych na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Jest też rezerwa ogólna, która wynosi ponad 5 mln złotych. Poza tym przygotowaliśmy wystąpienie do wojewody, który otrzymał od rządu określone środki związane z zarządzaniem kryzysowym. Zidentyfikowaliśmy potrzeby związane z przygotowaniem m.in. miejsc na kwarantannę, z różnymi zakupami - podkreślała prezydent Dulkiewicz.
Według miejskich szacunków takie koszty mogą wynosić około 100 tys. złotych tygodniowo. Prezydent Gdańska przyznała, że wśród setek zapytań, jakie w ostatnich dniach spływają do Urzędu Miejskiego, wiele z nich dotyczy kwestii opłat za czynsze w lokalach komunalnych, głównie tych, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza.
- Na dzisiaj, jako prezydent Gdańska, nie mam żadnych narzędzi, żeby te czynsze zlikwidować czy zmniejszyć. Obecnie jakakolwiek moja decyzja związana z obniżeniem czynszów wiąże się z naruszeniem Ustawy o finansach publicznych i dyscypliną finansów publicznych - tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz. - Czekamy na pakiet pomocowy dla przedsiębiorców ze strony rządu.
Wspólny bilet od 1 kwietnia niezagrożony
Na marcową sesję przygotowano także projekt uchwały dotyczący przekazania 6 mln złotych z budżetu miasta samorządowi Województwa Pomorskiego na rzecz uruchomienia 1 kwietnia wspólnego biletu na komunikację miejską i kolej na terenie miasta Gdańska. Dokument przedstawiał Piotr Borawski, Zastępca Prezydent ds. Przedsiębiorczości i Ochrony Klimatu.
Wspólny bilet na komunikację miejską i kolej, koniec z taryfą nocną. Zmiany już od 1 kwietnia
- 6 mln złotych to kwota za trzy kwartały funkcjonowania tego biletu w tym roku. W skali całego roku jest to koszt 8 mln złotych. To szacunkowe wyliczenie na ten rok. Jesienią przeprowadzimy badania ruchu i na tej podstawie będziemy mogli zbadać, jak mieszkańcy zareagowali na usługę, którą proponujemy, i ile wyniesie rekompensata dla Woj. Pomorskiego - podkreślał Piotr Borawski, zastępca prezydent.
Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w RMG, Cezary Śpiewak-Dowbór, dopytywał, czy projekt wspólnego biletu nie jest zagrożony w związku z pandemią koronawirusa.
- Czy od 1 kwietnia każdy mieszkaniec i mieszkanka, którzy mają bilet okresowy, będą mogli za 99 złotych poruszać się na terenie całego Gdańska autobusami, tramwajami i pociągami SKM, PKM oraz PolRegio? - pytał przewodniczący Śpiewak-Dowbór.
Piotr Borawski zapewnił, że wprowadzenie i funkcjonowanie takiego biletu już za dwa tygodnie nie jest zagrożone.
- Pierwotnie zakładaliśmy, chcąc ułatwić życie mieszkancom, wprowadzenie spersonalizowanych Kart Mieszkańca, na których oprócz imienia i nazwiska, znajdzie się także zdjęcie danego mieszkańca. Dzięki temu ten wspólny bilet możnaby bezpośrednio doładowywać właśnie na Kartę Mieszkańca. Nasze założenia były takie, że od 17 marca, przez miesiąc, będziemy dokonywać wymiany Kart Mieszkańca i ładowania na nie biletów dla wszystkich chętnych. Niestety, w związku z obecną sytuacją przesunęliśmy to rozwiązanie na spokojniejsze czasy. Dlatego od 1 kwietnia każdy mieszkaniec będzie musiał posiadać dwa nośniki: Kartę Mieszkańca i bilet okresowy, by móc skorzystać z biletu wspólnego - tłumaczył Piotr Borawski.
Radny PiS, Andrzej Skiba, pytał z kolei o to, ile samorząd Woj. Pomorskiego dopłaci do wspólnego biletu.
- Mówimy cały czas o naszych biletach okresowych. Zdecydowaliśmy wspólnie, radni i pani prezydent, że w ramach tych biletów dokładamy do nich nową funkcjonalność. Dzięki niej mieszkańcy Gdańska będą mogli korzystać, z jednym biletem, z komunikacji miejskiej oraz kolei. Dlatego to my musimy zapłacić organizatorowi transportu kolejowego, czyli samorządowi Woj. Pomorskiemu, za to, że mieszkańcy przestaną kupować bilety na kolej. Stąd ta rekompensata - wyjaśniał radnemu Piotr Borawski, zastępca prezydent.
Specjalne środki bezpieczeństwa
XXI sesja Rady Miasta Gdańska została zwołana w trybie nadzwyczajnym, na wniosek Prezydent Gdańska (zazwyczaj posiedzenia zwoływane są na wniosek Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska). Ze względów bezpieczeństwa, w związku z panująca pandemią koronawirusa, przebieg marcowej sesji był dość nietypowy. Sala obrad została przygotowana w taki sposób, by w ławkach siedziały po dwie osoby, a nie cztery jak zazwyczaj - co miało zapewnić zalecaną odległość pomiędzy radnymi. Nie wydano im też elektronicznych kart umożliwiających głosowania elektroniczne, dlatego też w trakcie posiedzenia przeprowadzono głosowania imienne.
Koronawirus. Jak można się zarazić, profilaktyka i leczenie, zwolnienie lekarskie na telefon
Głos w dyskusji można było zabrać wyłącznie przy mównicy. Chodziło o to, by maksymalnie zminimalizować potrzebę dotykania przez radnych rękoma jakichkolwiek przycisków. Przy wejściu na salę obrad znajdował się środek dezynfekujący, z którego w każdej chwili mógł skorzystać każdy przebywający na sali obrad. Wyjątkowo na salę obrad nie mieli wstępu mieszkańcy oraz dziennikarze, kórzy mogli śledzić przebieg sesji na naszym portalu www.gdansk.pl. Dzięki temu ilość osób na sali obrad nie przekroczyła 50.
Uchwały przygotowane na XXI sesję Rady Miasta Gdańska:
Referent występujący w imieniu wnioskodawcy: Izabela Kuś – Skarbnik Miasta Gdańska Jolanta Ostaszewska – Dyrektor Wydziału Budżetu Miasta i Podatków
Referent występujący w imieniu wnioskodawcy: Izabela Kuś – Skarbnik Miasta Gdańska Jolanta Ostaszewska – Dyrektor Wydziału Budżetu Miasta i Podatków
Referent występujący w imieniu wnioskodawcy: Izabela Kuś – Skarbnik Miasta Gdańska Jolanta Ostaszewska – Dyrektor Wydziału Budżetu Miasta i Podatków
Referent występujący w imieniu wnioskodawcy: Piotr Borawski – Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Sebastian Zomkowski – Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego |