- To bardzo dobra frekwencja w skali kraju - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor tej instytucji. - Nasze karty biblioteczne posiada ponad 119 tysięcy gdańszczanek i gdańszczan, praktycznie co czwarty mieszkaniec miasta.
Co to mówi o gdańszczankach i gdańszczanach?
- Na pewno to, że są bardzo chłonni intelektualnie - mówi Jarosław Zalesiński.
Liczba ponad 119 tys. posiadaczy kart bibliotecznych WiMBP oznacza, że Gdańsk znajduje się pod względem czytelnictwa w ścisłej krajowej czołówce. Wszystkie filie biblioteczne w naszym mieście odnotowały w zeszłym roku ponad milion odwiedzin i ponad 1,6 mln wypożyczeń.
- I jeszcze jedna rzecz, która mnie samego zaciekawiła i zadziwiła - podkreśla Jarosław Zalesiński. - To lawinowy wręcz wzrost odwiedzin w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej i całym naszym katalogu działań dygitalizacyjnych. Jeśli w ciągu roku tych odwiedzin w tych naszych witrynach dygitalizacyjnych przybyło blisko 3 miliony 600 tysięcy, to jest to i imponujący, i zastanawiający parametr. I chyba jeszcze bardziej potwierdzający, że społeczność regionalna, bo nie tylko gdańska, jest bardzo chłonną, otwartą też na nowe technologie, ciekawą świata i tego wszystkiego, co niosą ze sobą książki jako źródło wiedzy, jako źródło piękna. To wszystko razem tworzy budujący obraz.
Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w czwartek, 13 lutego, był gościem programu “Wszystkie Strony Miasta”, na portalu Gdańsk.pl. Rozmowa dotyczyła nie tylko skali i specyfiki czytelnictwa w Gdańsku, ale także działalności wydawniczej i planów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki publicznej w Gdańsku na najbliższe miesiące.
Wkrótce WiMBP wystąpi jako współorganizator III Gdańskich Targów Książki, które odbędą się w dniach 27-29 marca w AmberExpo. Dyr. Zalesiński nie kryje swojego entuzjazmu dla tej imprezy, która z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością.
Co do nowych zakupów książkowych, dyrektor WiMBP zapewnia, że będą one ściśle związane z preferencjami czytelniczymi gdańszczan, co wynika z typu lektur, które najczęściej są wypożyczane. Na nowe zakupy przeznaczona jest w tym roku kwota 1 miliona zł.
Interesująco wygląda aktywność WiMBP na rynku wydawniczym. W 2019 r. i na początku bieżącego roku ukazały się trzy ważne dla społeczności naszego miasta książki. Pierwszą z nich był “Gdański Styczeń” - oparta na publikacjach medialnych dokumentacja reakcji mieszkańców, ale też sympatyków Gdańska z całego kraju, na zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza. Nakład tej książki został już wyczerpany.
W filiach WiMBP, a także za pośrednictwem bibliotecznej strony internetowej, wciąż można kupić dwa inne wydane ostatnio tytuły.
- „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”
- “Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020”
Pierwsza z tych książek to zbiór interesujących przyczynków biograficznych, opracowany i przygotowany przez Sławinę Kosmulską, córkę bohatera tej opowieści. Pozycja tym bardziej ważna, że rok 2020 ustanowiony został przez Radę Miasta Gdańska Rokiem Lecha Bądkowskiego.
WIĘCEJ O KSIĄŻCE - TUTAJ
“Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020” to wydawnictwo albumowe, poświęcone trudnej historii Pomorzan pod zaborem niemieckim i okolicznościom, w jakich nasz region wrócił do odrodzonego państwa polskiego po I wojnie światowej. Autorami świetnego, bardzo interesującego tekstu są prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda. Książka ukazała się w nakładzie 2500 egzemplarzy i już praktycznie rozeszła się w całości, czemu zapewne sprzyja rewelacyjnie niska cena - zaledwie 20 zł.
Ciągle mamy nowe zamówienia na ten tytuł - mówi Jarosław Zalesiński. - Dlatego zrobimy dodruk.
WIĘCEJ O JUBILEUSZOWYM ALBUMIE:
Dzisiaj premiera albumu „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020"
Po polsku i kaszubsku. W Dworze Artusa uczczono 100-lecie powrotu Pomorza do Polski