Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępcy, przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak z dziećmi, a także Adam Korol, gdańskie pomniki i mieszkańcy. Wszyscy z maseczkami na twarzy. Ich zdjęcia z przysłoniętymi twarzami łatwo znaleźć w internecie. Zachęcają innych do noszenia.
Koronawirus, a właściwie walka z nim, przemieniła w tym sezonie zupełnie nasz styl i wygląd. Szybko bowiem okazało się, że maseczki mogą dodać uroku. Mamy je bardzo różne. Wyrażają nasze emocje. Są maseczki zwykłe, proste lub czarne służbowe. Są też oryginalne, prawdziwe dzieła sztuki z ludowymi wzorami czy miniaturami obrazów znanych artystów. Ludzie noszą też na maseczkach różne treści. Manifestują na przykład na nich swoje przywiązanie do wartości Unii Europejskiej, albo demonstrują poglądy polityczne.
Wszystko to rzeczywiście tworzy niezwykły klimat tej wiosny, ale najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo i profilaktyka. Nośmy maseczki. Unikajmy zarażenia siebie i innych, a to jest zawsze trendy.
Czytaj też: Od tygodni apeluje o obowiązek noszenia maseczek. Dr Magdalena Łasińska-Kowara, anestezjolog z Gdańska
Dla przypomnienia zasady noszenia maseczek. Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie Polski obowiązuje do odwołania. Dotyczy wszystkich, którzy znajdują się:
-
w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.),
-
w samochodach – dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.)
PRZYKŁAD: Jadę samochodem z mamą, z którą mieszkam na co dzień. W takiej sytuacji nie musimy zasłaniać ust i nosa.
PRZYKŁAD: Podwożę samochodem koleżankę, z którą nie mieszkam na co dzień. Dla bezpieczeństwa mamy obowiązek zasłaniania nosa i ust podczas przejazdu.
-
na drogach i placach (dotyczy również osób jeżdżących np. rowerem lub hulajnogą),
-
w zakładach pracy (dotyczy osób, które mają styczność z osobami z zewnątrz – interesantami, klientami, obywatelami itp.),
PRZYKŁAD: Nie mogę pracować zdalnie, ale wszystkie zadania realizuję w pracy w swoim pokoju. Nie mam styczności z osobami spoza pracy. W takiej sytuacji nie mam obowiązku zasłaniania ust i nosa.
PRZYKŁAD: Pracuję na recepcji i muszę odbierać dokumenty od kurierów i klientów. Mam styczność z osobami z zewnątrz. W takiej sytuacji muszę zasłaniać usta i nos.
-
w budynkach użyteczności publicznej (np. w urzędach, szkołach, uczelniach, przychodniach i szpitalach, na poczcie, w bankach i restauracjach),
-
w sklepach i na targowiskach,
-
w punktach usługowych,
-
na klatkach schodowych, w windach, pralniach i innych miejscach wspólnych, z których korzystają mieszkańcy bloków.
Nie masz obowiązku zasłaniania ust i nosa w pracy, chyba że obsługujesz klientów zewnętrznych.
Ważne! Policjanci, strażnicy graniczni, kasjerzy w banku czy sprzedawcy w sklepie mogą zażądać od nas odkrycia twarzy w celu identyfikacji. Mamy obowiązek uczynić to na ich prośbę.
Ważne! Pracownicy sklepów i punktów usługowych mogą zakrywać twarze przy pomocy przyłbicy, jeśli wszystkie kasy, punkty sprzedaży, okienka itd. są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.
Zakrywać usta i nos muszą co do zasady wszyscy. Rząd wprowadził jednak kilka wyjątków. Wśród nich znajdują się:
-
dzieci do 4 lat,
-
osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
-
osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
-
osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
-
osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
-
pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych.
WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa! -
kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
-
duchowni sprawujący obrzędy religijne,
-
rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie,
-
żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.
Usta i nos możemy zasłonić za pomocą szalika, chusty, apaszki czy innym fragmentem odzieży. Nie ma nakazu korzystania wyłącznie z maseczek ochronnych. Maseczka powinna przylegać ściśle do twarzy, ale pozostawać wygodę noszenia i oddychania. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać po każdym użyciu.