Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania 0:00
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas 0:00
1x

    Czas wyborów. Jakiej Europy potrzebujemy? Druga debata w ECS o “Europie na nowe czasy”

    W ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w niedzielny wieczór, 10 maja, odbyła się debata online pod hasłem “Czas wyborów. Jakiej Europy potrzebujemy?” - druga z cyklu dyskusji Europa na nowe czasy.
    1:31:46
    2020-05-10
    Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
    Kategoria: Puls miasta
    Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

    W debacie udział wzięli:

    • Aleksander Kwaśniewski - były prezydent RP
    • Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
    • prof. Jerzy Hausner - ekonomista i polityk, Open Eyes Economy Summit
    • Sylwia Gregorczyk-Abram - adwokatka i działaczka społeczna, współtwórczyni inicjatywy Wolne Sądy
    • Basil Kerski - menedżer kultury, ekspert polityki międzynarodowej, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności

    Spotkanie poprowadził Tomasz Lis - redaktor naczelny tygodnika Newsweek Polska.

    O Unii Europejskiej rozmawiano w kontekście pandemii koronawirusa i rzeczywistości post - epidemicznej. W kontekście aktualnych problemów, wspomniano także poprzednie kryzysy UE: szczyty ostatniej szansy, wielki kryzys grecki, kryzys imigrancki.

    Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że czeka nas test solidarności Europejskiej, ponieważ nie wszystkie kraje będą w tym samym stopniu dotknięte recesją; w perspektywie długoterminowej zaś Wspólnota stoi przed wyzwaniem, jak zachować ideę integracji, w kontrze do rosnącego przekonania, że państwa narodowe są bardziej skuteczne, niż wielonarodowe. 

    Prof. Jerzy Hausner mówił  o czterech głównych wyzwaniach, które czekają Unię po zakończeniu epidemii, wśród nich wymienił m.in.: powstrzymanie nacjonalizmu gospodarczego - mylnie zwanego patriotyzmem gospodarczym oraz uniknięcie wyniszczającej konkurencji w ramach wspólnego rynku UE, który jest fundamentalny dla Wspólnoty.

    Sylwia Gregorczyk-Abram mówiła z kolei o Europie jako wspólnocie praworządności, która dla krajów członkowskich jest scenariuszem obowiązkowym, nie zaś jednym z kilku opcji do wyboru (jak zdaje się mniemać polski rząd): - Może się okazać, że powiązanie mechanizmu wypłaty ewentualnych środków pomocowych z przestrzeganiem zasad prawnych będzie najskuteczniejszą metodą wyegzekwowania praworządność w naszym kraju i zejścia Polski z kursu kolizyjnego z Unią.
    O przestrzeganiu praworządności w ramach Wspólnoty mówiła także w kontekście epidemii jako “naturalnego” pretekstu do nadużywania prawa przez rządzących - stąd wzięłą się mocna reakcja Komisji Europejskiej w sprawie wyborów w Polsce. 

     

    OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ Z DEBATY

     

    Poruszono także kwestię “potrójnej tożsamości” współczesnego Polaka, ale także każdego innego Europejczyka, która (jak powiedział Basil Kerski) składa się z kilku flag (UE, państwa i miasta) jednocześnie. Owa trójca jest gwarantem bezpieczeństwa politycznego, dobrobytu. - I tylko w relacjach tych trzech flag znajdziemy odpowiedzi na zwalczanie negatywnych skutków pandemii - podkreślił dyrektor ECS.
    O tym, że łatwo jest wprowadzić restrykcje, a bardzo trudno jest z nich wyjść, mówili na przykładzie Polski zarówno prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prof. Jerzy Hausner. Niekonsekwencja planów pomocowych rządu i niejasne zasady dystrybucji środków, brak perspektywy czasowej dla przedsiębiorców (kiedy i jakie gałęzie gospodarki będą stopniowo “odmrażane”) utrudniają tradycyjnej polskiej przedsiębiorczości w tych trudnych czasach.
    Oboje podkreślili także kluczową rolę samorządów w zwalczaniu skutków pandemii.
    Powracał także temat społeczeństwa obywatelskiego - bowiem to determinacja obywatelska jest w stanie spowodować wielkie zmiany.

    Czytaj także: "Czas globalizacji. Europa w obronie obywateli". Pierwsza cyklu debat europejskich zorganizowanych przez ECS
     

    oprac. IB

     

     

    Więcej z: Puls miasta