Wystawa czasowa poświęcona majorowi Henrykowi Sucharskiemu

W Dworze Artusa od 21 sierpnia do 21 września można zwiedzać wystawę czasową o majorze Henryku Sucharskim, dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w 1939 roku. - Nigdy więcej wojny - mówiła w przemówieniu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
17:23
2021-08-31
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

21 sierpnia 1971 roku we Włoszech ekshumowano szczątki mjr. Henryka Sucharskiego, polskiego dowódcy jednej z pierwszych bitew II wojny światowej. 

W Dworze Artusa, oddziale Muzeum Gdańska, w dniach 21 sierpnia - 21 września 2021 oglądać można wystawę "Sucharski.Oblicza", poświęconą pamięci majora Henryka Sucharskiego, dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w 1939 roku. 
 

Sprowadzenie do Gdańska przed 50 laty prochów majora Henryka Sucharskiego


We wtorek, 31 sierpnia, oficjalnie zainaugurowano wystawę "Sucharski. Oblicza" przed Dworem Artusa. 

- Drogie gdańszczanki, drodzy gdańszczanie (...) 50 lat lat temu w tym miejscu wił się długi ogonek gdańszczan, przyjezdnych i turystów. W ciszy i skupieniu czekali na swoją kolej, aby podejść do urny z prochami i oddać hołd majorowi Henrykowi Sucharskiemu. Uroczystość miała się zakończyć o godz. 20.00, ale było tak wielu chętnych przed Dworem Artusa, przed którym się znajdujemy, a w którym wystawiono urnę pozostał dłużej otwarty - przypominała podczas uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Postać majora Henryka Sucharskiego uosabia dziś wszystkie ofiary drugiej wojny światowej, zarówno te wojskowe jak i cywilne. Te, które zginęły podczas drugiej wojny i te, które umarły potem. Te, które mają miejsca pochówku i te, które spoczywają w bezimiennych grobach. A także te, których prochy poniósł wiatr. Oddajemy im dziś cześć i należną pamięć. Niech nasze codzienne wybory nie sprowadzają na świat wojen. Nigdy więcej wojny. 
 

 

Pięćdziesiąt lat temu sprowadzono do Gdańska prochy majora Henryka Sucharskiego, dowódcy obrony Westerplatte. ROZMOWA


- Wystawa opowiada o różnych obliczach Sucharskiego, nie tylko ikony niezłomności i obrony we wrześniu 1939 roku, ale również człowieka, który miał bardzo czułe relacje z rodziną - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska - Na wystawie zostały zgromadzone najcenniejsze pamiątki po Majorze Henryku Sucharskim, jakie obecnie znajdują się w Gdańsku. Są to pamiątki, jakie w latach 80-tych były społecznie przekazywane do Wartowni nr 1. Wśród nich jest kurtka mundurowa majora oraz list do bliskich pisany w nocy z 31 sierpnia na 1 września, który nie został nigdy wysłany.


75. rocznica śmierci majora Henryka Sucharskiego - kwiaty przy urnie dowódcy z Westerplatte

 

oprac. WG

 

 

 

Więcej z: Edukacja